ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 

صفحه اول

پیوندهای پیک

بايگانی پيک

12 دی  1391

infos@pyknet.net

 
 
 

گفتگو با مدیرعامل کانون هموفیلی ایران

600 پرونده خون‌های آلوده

و 250 هموفیلی جان باخته

 
 
 
 
 

کانون هموفیلی این روزها درگیرودار دادسرا و قوه قضاییه است. دعوا بر سر مدیریت یک نهاد مردمی است. احمد قویدل میگویددرباره  اختلاف بر سر انتخابات کانون با وزارت کشور می گوید:

تقریباً از سال 1387 حساسیت‌هایی در مورد فعالیت کانون به وجود آمد که تا کنون ادامه دارد. مبنای این حساسیت نیز پیگیری‌های انجمن در احقاق حق برخی بیماران هموفیلی است که با فاکتورهای خونی ناسالم آلوده شده‌اند. تاکنون با همکاری وکلا احقاق حق از بیماران آسیب‌دیده شده است، 144 بار وزارت بهداشت و سازمان انتقال خودن محکوم شده‌اند، اما نهادهای دولتی با استناد به اینکه کانون تأثیر منفی روی افکار عمومی دارد، از ما خواسته تا موضوع را رها کنیم و دیگر پیگیر موضوع نباشیم. در نهایت، با وجودی که من در انتخابات پایان سال 87 به عنوان مدیرعامل کانون انتخاب شدم وزارت کشور در نامه‌ای اعلام کرد که این انتخاب را قبول ندارد و حاضر به ثبت نتیجه انتخابات نیست.  این ماجرا تا سال 90 ادامه د اشت تا اینکه به خاطر متهم شدن دو نفر از مسئولان عالی رتبه وزارت بهداشت فشارها روی کانون زیاد شد. انتخاباتی با مشکلات قانونی برگزار و پس از جلوگیری از حضور من در انتخابات مدیرعامل دیگری برای کانون انتخاب شد. اما در نهایت پس از پیگیری قضایی انتخابات جدید باطل شد و به استناد انتخابات سال 87 من مدیرعامل کانون هموفیلی ایران باقی ماندم. در هیچ جای قانون دولت اجازه تعیین صلاحیت نامزدهای انتخابات «NGO»ها را ندارد فقط پس از مشخص شدن انتخابات می‌تواند در مواردی محرومیت اجتماعی فرد منتخب را تعیین کند.

 

- کانون هموفیلی از چه سالی شکل گرفته است؟

 

کانون هموفیلی یکی از قدیمی‌ترین  NGO  های ایران است که از سال 1346 کار خود را آغاز کرده.

درچند سال اخیر شرکت فرانسوی واردکننده فرآورده‌های خونی آلوده به ایران، از سوی یک شرکت دیگر خریداری شد. شرکت فرانسوی «مریو» مسئولیت خود را در مورد خون‌های آلوده که موجب مرگ بیش از 250 بیمار هموفیلی شد، پذیرفت اما حالا شرکت جدید این مسئولیت را نمی‌پذیرد و بدهی مالی و حقوقی شرکتی را که خریداری کرده نمی‌پذیرد .

تمام هزینه‌های ما از طریق کمک‌های مردمی است. در دولت اصلاحات سالانه 30 تا 40 میلیون به کانون کمک می‌شد که در دولت فعلی این منبع قطع شده است. ماهانه 60 تا 70 میلیون تومان هزینه حقوق و دستمزد حدود 1000 نفر کارمند انجمن می شود.

 

- چطور حجم زیادی کمک مردمی جمع‌آوری می‌کنید؟

 

ما ارتباط‌های زیادی داریم. به‌طور مثال شرکت دارویی در تجهیز درمانگاه کمک می‌کنند که این بخش بزرگی از کار است، علاوه بر این هنرمندان نیز کمک زیادی به کانون می‌کنند. گاهی ما برنامه‌هایی با کمک هنرمندان یا به طور مثال تیم‌های فوتبال برگزار می‌کنیم و عواید خوبی به دست می‌آوریم.

بیماران هموفیلی چطور می‌توانند از کمک‌های کانون برخوردار شوند. در تهران و در 29 شهرستان دیگر که بیشتر مرکزهای استان‌ها هم هستند دفتر داریم.

- کار پرونده بیماران آسیب‌دیده از فرآورده‌های خونی آلوده به کجا رسید؟

تاکنون 1455 پرونده به نتیجه رسیده و دیه پرداخت شده و فقط عذرخواهی از این بیماران باقی مانده است. اما نزدیک به حدود 600 پرونده بلاتکلیف هم داریم. در این مدت از بیش از 200 بیمار که ایدز مبتلا شدند کمتر از 30 نفر زنده مانده‌اند. از میان بیماران مبتلا به هپاتیت C نیز اغلب زنده‌اند اما متأسفانه در آبان‌ماه 3 نفر از آنها فوت کردند.

 

پیک نت   12  دی

 
 

اشتراک گذاری: