ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

18 آذر ماه  1397

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 18 آذر

گام مهمی که شاید امروز

در عربستان برداشته شود! 
 
 
 
 

 

شورای همکاری خلیج فارس امروز "یکشنبه" درحالی در عربستان آغاز به کار می کند که مسئله مهم تنظیم رابطه با ایران و یافتن راه حل هائی برای خاتمه تنش میان کشورهای خلیج فارس و عرب با ایران، مسئله فلسطین، سوریه و جنگ یمن در دستور کار آنست. در آستانه این اجلاس سفیر جمهوری اسلامی در روسیه در مصاحبه ای که با خبرگزاری ایلنا انجام داد، با احتیاط گفت:

"روس‌ها چندین بار پیشنهاد میانجیگری میان تهران و ریاض را داده‌اند. در جنگ ایران و عراق هم، روس‌ها بیشترین تلاش را داشتند که ارتباط مستقیمی میان تهران و بغداد برقرار شود و به همین خاطر رفت‌وآمدهای زیادی به هر دو کشور داشتند."

از سوی دیگر "روسیا الیوم" گزارش داد: " امیر قطر احتمالا در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت خواهد کرد. پادشاه عربستان از او برای حضور در این نشست دعوت  کرده است." حضور احتمالی امیر قطر در این نشست به معنای کاهش تنش میان عربستان و قطر و نشانه ای برای گشوده شدن درهای بسته میان ایران و عربستان است. زیرا قطر نزدیک ترین رابطه را در حال حاضر با ایران دارد. بصورت همزمان یک شهروند قطری در عربستان از زندان آزاد شد که این نیز خود گامی برای حل اختلاف قطر با عربستان و کشورهای محور در جنگ یمن است.

قرار است در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس، رسما مسئله اختلافات ایران و عربستان و برخی کشورهای خلیج فارس مطرح شده و راه های پایان بخشیدن به آن بررسی شود.

دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس به روزنامه سعودی «الشرق الأوسط» گفت: «ایران یک کشور همسایه مهم است و کشورهای عضو شورای همکاری همواره خواهان برقراری روابط همکاری سازنده با آن هستند و ایران هم باید به دخالت در امور کشورهای عضو شورا خاتمه بدهد. ضمنا سفر دوره‌ای «برهم صالح» رئیس‌جمهور جدید عراق به تعدادی از کشورهای منطقه و از جمله ایران بیانگر تمایل عراق برای تقویت روابط با همسایگان است.

حال باید دید که در ایران پیش و یا در زمان برگزاری این اجلاس چه مواضع همسوئی از سوی دولتمردان ایران درباره خلیج فارس و عربستان اعلام می شود و مخالفان قدرتمند دولت از تریبون هائی که در اختیار دارند روندی را که حدس زده می شود به کمک دیپلماسی روسیه آغاز شده برهم خواهند زد و یا حداقل اگر همکاری نمی کنند سکوت می کنند؟


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 18 آذر

 
 

اشتراک گذاری: