مرور مطبوعات

جمعیت کشور 2 برابر شد

شمار زندانیان 10 برابر

 

رویای جنگ و پیروزی سریع

دولت ترکیه را به گرداب برد

دیمیتری مینین بنیاد فرهنگ استراتژیک

(پیک هفته ۱۰۹) 28 مهر ماه  1398 - 20 اکتبر 2019

 pyknet100@gmail.com


24-27 مهر

خبرهای
 سیاسی – اجتماعی


24-27 مهر

منتخب رویدادهای منطقه و جهان


24-27 مهر

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


24-27 مهر

منتخب اخبار
شهرستان ها


24-27 مهر

منتخب اخبار ورزشی


24-27 مهر

منتخب اخبار اقتصادی

 

عنوان اول پیک نت 28 مهر

جهش علمی وتحسین برانگیز

 نسل پس از انقلاب 57 ایران

دراین شماره پیک نت ترجمه مقاله بسیار مهم و استراتژیکی را می خوانید در باره رقابت در اختراعاتی که آینده جهان را رقم می زند. این مقاله مهم را "راشا تودی" آلمانی منتشر کرده که مترجم مسلط زبان آلمانی "رضانافعی" آن را با حوصله و دقت بسیار به فارسی ترجمه کرده است. ما قصد توصیف نکات بسیار مهمی که دراین مقاله استراتژیک مطرح است را نداریم. از جمله درباره برتری حیرت انگیز چین و عقب ماندگی حیرت انگیزتر امریکا در عرصه اختراعاتی که سرنوشت جهان آینده را تعیین می کند و یا اشاره به دلائلی که در این مقاله درباره تلاش های تیم ترامپ برای جلوگیری از پیشتازی چین مطرح شده و نکاتی دیگر.
در این مقاله، مطابق یک آمار بین المللی اعلام شده که ایران در ثبت اختراعات به رتبه سیزدهم رسیده و بسیاری از کشورهای صاحب عنوان و مدعی را پشت سر گذاشته است. نکته ای که می خواهیم روی آن تاکید کنیم همین است. این که چه ظرفیت عظیمی از علم و دانش در نسل پس از انقلاب در ایران بوجود آمده و اگر تنگ نظری ها، خودی و غیرخودی کردن ها، فشارهای معیشتی و اجتماعی و دهها مشکل دیگری که حکومت و بویژه مرتجعین مذهبی و یا رانت خواران و تجاری که حاضرند ایران را هم معامله کنند بر سر راه نبود، قطعا این ظرفیت هم بیشتر و هم بروز آن علنی‌تر و بیشتر می بود و مردم با آن آشنا تر می شدند. در ادامه همین اشاره باید گفت و نباید تحت تاثیر مخالفت هائی که با بسیاری از سیاست های (بویژه داخلی) جمهوری اسلامی وجود دارد، دستآوردها را ندید و یا اگر می بینیم نگوئیم و ننویسم و یا اگر می گوئیم با لکنت زبان بگوئیم. از جمله در بخش فن آوری های اتمی، بخش فضائی و الکترونیک و یا پیشرفت های قابل تحسین در عرصه تولیدات نظامی و ....
هفته گذشته رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی اش برای جوانان گفت که غربی ها و دشمنان با تحریک و تشویق، جوانان نخبه ما را می برند. متاسفانه از آنجا که همیشه سخنرانی های ایشان یکطرفه است و مخاطبین (حتی با آنکه دستچین می شوند) حق اظهار نظر و یا سئوال را در همان جمع ندارند، کسی خطاب به ایشان نگفت: سهم حکومت در تاراندن این نخبگان که مرتب در مهم ترین دانشگاهها و موسسات علمی و تحقیقاتی جهان جذب می شوند چیست؟ همه و از جمله خود ایشان هم بخوبی میدانند و میداند که چرا می روند، بنابراین سئوال اینست که چرا دست از سیاست ها و تنگ نظری ها و سهمیه بندی هائی بر نمیدارید که این نخبگان را به غرب می راند؟ چرا امام جمعه هائی را حاکم می کنید که با علم می ستیزند؟ چرا قیم این نسل برای بهره گرفتن از اینترنت می شوید؟ و دهها چرای دیگر که اگر بر اثر همین تنگناها رانده نشده بودند، جهش علمی ایران به مراتب بالا تر از مقام سیزدهم می توانست باشد.
(توصیه می کنیم مقاله راشا تودی را با دقت بخوانید)


نبرد بزرگ دوران ما

چین در میدان اختراعات

امریکا را به زانو در آورده

راشا تودی – ترجمه رضا نافعی


شطرنج دقیقی که روسیه بازی می کند

اردوغان در پیچ و تاب

کمندی که پایش در آن گیر کرده


بیست و شمشمین فستیوال تئاتر ایرانی

بیست و ششمین فستیوال تئاتر ایرانی از 27 اکتبر (یکشنبه آینده) در شهر کلن آغاز می شود. فستیوالی که بنیانگذار آن زنده یاد "مجید فلاح زاده" بود و پس از درگذشت ناگهانی و غافلگیر کننده وی، همسرش جای خالی او را هم پر کرد و پرچم این فستیوال را برافراشته نگهداشت. کاری دشوار در مهاجرت و به دور از ایران اما همسو و گام به گام با تئاتر در ایران. برای آگاهی از برنامه های این فستیوال مراجعه کنید به جدول برنامه های آن که در همین شماره پیک نت منتشر شده است.


منتخب اخبار روزهای گذشته


سرمقاله 712

رقابت های حادثه آفرین

برای‌تحویل گرفتن بیت‌رهبری!


باد خاورمیانه و تحولات جهانی

در جهت روسیه می وزد!

فروزنده فرزاد


عنوان اول پیک نت 25 مهر

دعوا سر برجام نیست

دعوا سرمسئله بالاتری است!


برادر روحانی پیش از ورود به اوین:

برادر رئیس جمهور بودن

مزیت نیست، بلکه جرم است!


مذاکرات در دمشق ادامه می یابد

مصاحبه سخنگوی کردهای سوریه

درباره توافق با روسیه و سوریه


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

پر خواننده ترین مطلب پیک نت پنجشنبه 25 مهرماه، عنوان اول آن بود. این عنوان که درباره سخنرانی روحانی در دانشگاه تهران بود با تیتر "دعوا سربرجام نیست- دعوا سرمسئله بالاتری است!" منتشر شد و روی فیسبوک و کانال تلگرام پیک نت جمعا 15 هزار و 900 خواننده داشت و روی 6 فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد.


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران