ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

17 شهریور  1398

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

خاطره دعائی از دیدار خمینی و بنی صدر در نجف

آقای خمینی به بنی صدر گفت:

آدم نمی فهمد شما چه می گوئید!

 
 
 

 

 

حجت الاسلام دعائی سرپرست روزنامه اطلاعات، شخصیتی کاملا متفاوت با شخصیت حسین شریعتمداری سرپرست روزنامه کیهان دارد. سوابق ارتباط او با آیت الله خمینی هم به هیچ وجه از این نظر قابل مقایسه با شریعتمداری نیست. دعائی پیش از انقلاب هم در بیت آیت الله خمینی حضور داشته و یکی از مطلعین از روابط اوست. اخیرا سایت جماران گفتگوئی با او ترتیب داده است. دعائی که سالمند شده، خاطره ای از ملافات پیش ار انقلاب بنی صدر با آیت الله خمینی را نقل کرده که تیز بینی، شخصیت شناسی و نکته بینی خمینی را نشان میدهد. این ملاقات زمانی انجام شده که خمینی هنوزدر نجف بوده است. دعائی می گوید:

ایشان برای مراسم تشییع پدرش به نجف آمد و می خواست خدمت امام برسد و من وقت گرفتم و به اتفاق خدمت حضرت امام رفتیم. ملاقات جالبی هم بود. بنی صدر سعی می کرد به عنوان یک تئوریسین و نظریه پرداز یک سری بینش های اسلامی و آرمانی را تدوین کند و به عنوان یک صاحب نظر ارائه دهد. نظر امام برای او مهم بود. نوعا هم سعی می کرد که پیچیده و علمی بنویسد.

 در آن جلسه ای که برای اولین بار خدمت امام رسید و من هم بودم، از امام سؤال کرد که شما نوشته های من را خوانده اید؟ می خوانید؟  امام فرمودند، «نوشته های شما رسیده ولی مقداری مشکل دارد. مثل «کفایه» می ماند و آدم دو بار باید بخواند. یک بار باید بخواند که شما چه می گویید و دفعه دوم باید بخواند که آیا درست گفته اید یا نگفته اید. چرا پیچیده می نویسید؟ روان بنویسید».

 بنی صدر گفت: اگر ما ساده بنویسیم اهمیت نمی دهند. پیچیده بودن باعث می شود که بیشتر بها بدهند و بخوانند.

(این درست همان نکته ایست که بعدها خیلی ها درباره بنی صدر گفتند. حتی در روزنامه انقلاب اسلامی که منتشر می کرد هم نمی شد فهمید او چه می گوید. در سخنرانی هایش هم همینطور. حتی روشنفکران نمی فهمیدند چه رسد به توده مردم. درست خلاف شیوه سخن گفتن و نوشتن خمینی.)


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 8 سپتامبر 2019

 
 

اشتراک گذاری: