ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

20 خرداد  1398

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 20 خرداد

ادغام ارتش و سپاه

سرانجام عملی خواهد شد؟ 
 
 
 
 

 

سرلشکر رحیم صفوی فرمانده اسبق سپاه و مشاور ارشد نظامی رهبر جمهوری اسلامی که درعین حال فرمانده اتاق موشکی جمهوری اسلامی نیز هست، در یک گفتگوی خبری، یکی از مهم ترین و حساس ترین بحث های نظامی جمهوری اسلامی را مطرح کرد. یعنی ادغام سپاه و ارتش. او برای طرح این موضوع به سخنان هاشمی رفسنجانی در دورانی که جانشین فرمانده کل قوا بود استناد کرد و هاشمی نیز مستند به نظر آیت الله خمینی مسئله را مطرح کرده بود. بدین ترتیب، رحیم صفوی موضوع ادغام دو ارتش جمهوری اسلامی در یک ارتش را مستند به نظر آقای خمینی مطرح کرد.

مسئله ادغام سپاه و ارتش در یک واحد نظامی و تشکیل ارتش واحد جمهوری اسلامی بویژه از بعد از آن که ترامپ سپاه را در لیست تروریسم جهانی قرار داد در عالی ترین سطح در جمهوری اسلامی مطرح است اما این نخستین بار است که فردی مانند رحیم صفوی که آب بدون همآهنگی با رهبر جمهوری اسلامی نمی خورد این مسئله را علنی کرده است. شاید در آینده نزدیک همانند مسئله ادغام نیروی انتظامی که همان کمیته های انقلاب سالهای اول جمهوری اسلامی است با پلیس، ادغام ارتش و سپاه نیز مطرح شود و سرانجام برای بلبشوی کنونی طرحی تدوین و اقدام عملی آغاز شود. بلبشوئی که میتواند در یک مقطع حساس به تقابل میان نیروهای نظامی در ایران ختم شود.

مصاحبه رحیم صفوی مربوط به سه روز پیش است و مدیر مسئول روزنامه جوان که ارگان مطبوعات دفتر سیاسی سپاه است، طی سرمقاله ای بسیار محترمانه از رحیم صفوی خواسته است تا توضیحات دقیق تری در باره این مسئله بدهد. باید دید در روزهای آینده این بحث باز می شود و یا از بیم واکنش ها سیاسی از درون فرماندهان سپاه و یا حتی ارتش بار دیگر این بحث به حاشیه برده خواهد شد. حتی فرماندهان ارتش نیز ممکن است با این ادغام موافق نباشند زیرا میدانند نظر مثبت مردم نسبت به ارتش قابل مقایسه با نظر مردم در باره سپاه نیست.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 20 خرداد

 
 

اشتراک گذاری: