سرمقاله 746

قرار داد 25 ساله با چین

از جنجال سازی ها تا واقعیات

 

"سیاست ماشه"دسته گلی است

 که‌احمدی‌نژاد به‌امریکا هدیه‌کرد

"فروزنده فرزاد"

(پیک هفته ۱۰۹)  26 تیر ماه 1399 - 16 ژوییه 2020

 pyknet100@gmail.com


25-24 تیر

خبرهای
 سیاسی – اجتماعی


25-24 تیر

منتخب رویدادهای منطقه و جهان


25-24 تیر

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


25-24 تیر

منتخب اخبار
شهرستان ها


25-24 تیر

منتخب اخبار ورزشی


25-24 تیر

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت 26 تیر- بمناسبت درگذشت ابوالقاسم سرحدی‌زاده

آخرین پیش بینی اش:

"خانه"ازپای‌بست ویران‌شده!

ابوالقاسم سرحدی زاده از زندانیان مذهبی مشهور دوران شاه که نزدیک به 14 سال را در زندان آن رژیم گذراند، روز گذشته و در سن 75 سالگی در تهران بدرود حیات گفت. او پس از انقلاب نخست سرپرست بنیاد مستضعفان شد، سپس به آیت الله بهشتی در حزب جمهوری اسلامی پیوست و پس از کشته شدن رجائی و باهنر (رئیس جمهور و نخست وزیر) در انفجار نخست وزیری و تشکیل دولت توسط میرحسین موسوی به او پیوست و پس از کنار گذاشته شدن احمد توکلی از وزارت کار، او وزیر کار کابینه موسوی شد. او همراه با کاظم بجنوردی و چند تنی دیگر، از جمله عباس آقا زمانی که پس از انقلاب با نام مستعار "ابوشریف" اولین فرمانده سپاه شد و حجت الاسلام حجتی کرمانی از بنیانگذاران حزب ملل اسلامی در دوران شاه بود و به همین جرم نیز دستگیر و محاکمه و به اعدام محکوم شده بود. او و کاظم بجنوردی ابتدا به اعدام محکوم شدند اما با نامه مراجع نجف (از جمله آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی) به شاه حکم آنها به حبس ابد تبدیل شد. سه دوره نیز نماینده مجلس شد. زندگی ساده، خلق و خوی مردمی و صداقت همیشگی اش زبانزد بود و به همین دلیل تمام زندانیان مذهبی دوران شاه که بعدها در جمهوری اسلامی مصدر امور شدند، حتی آنها که اختلافات سیاسی با سرحدی زاده داشتند، مناسبات دوستانه خویش را با او حفظ کردند. او پس از بیرون آمدن از زندان شاه  مدتی از طریق دانشگاه آزاد ادامه تحصیل داد .هرگز خوی "لوطی گری" را ترک نکرد و ادبیات جنوب تهرانی اش را حفظ کرد. با حاج عراقی اولین رئیس زندان قصر و از یاران نزدیک آیت الله خمینی که ترور شد و مجاهدین خلق متهم آن ترور اعلام شدند بسیار دوست بود و با اسدالله لاجوردی رئیس زندان اوین نیز با آنکه منتقد تند و تیز رفتار و اقدامات او با زندانیان بود، مراوده اش را چنان حفظ کرد که گاهی به زندان اوین سر می زد و به داد زندانیان می رسید. در جریان قتل های زنجیره ای، یک کمیسیون ویژه گزارشی تهیه کرد درباره این قتل ها که اجازه انتشار و توزیع آن در مجلس را نداشت. قرار شد این گزارش برای شخص رهبر جمهوری اسلامی فرستاده شود. تنها کسی که حاضر شد این گزارش را به بیت رهبری ببرد سرحدی زاده بود. او را دو نماینده دیگر مجلس نیز همراهی کردند اما تنها برای حضور و نه صحبت. سرحدی زاده که سابقه دوستی پیش و پس از انقلاب را با خامنه ای داشت گزارش را نزد خامنه ای برد و او از وی خواست تا گزارش را همانجا بخواند. در نیمه های گزارش که نشانی صادر کنندگان فتوای قتل های زنجیره در بیت رهبری را میداد، خامنه ای از جا برخاست و با تندی گفت :«نگوئید بیت، یکباره بگوئید خود من!" و از اتاق بیرون رفت. سرحدی زاده که انتظار چنین واکنشی را نداشت، افسرده و مغموم از بیت به مجلس بازگشت و اندک زمانی پس از آن سکته کرد و از آن پس بتدریج از حکومت کناره گرفت و خانه نشین شد.

سال قبل(۱۳۹۸) جمعی از فعالین کانون زندانیان سیاسی- مسلمان پیش از انقلاب، برای دیدار و گرامیداشت خاطرات دوران مبارزات شورمند جوانی و صحبت درباره اوضاع از سامان گسیخته میهن و ملت، به دیدار وی و کاظم بجنوردی رفتند. بسیار ناتوان و ضعیف شده بود (عکس بالا). در این مراسم یار دیرینه اش کاظم بجنوردی که سرپرست دائرالمعارف بزرگ اسلامی است نیز حضور داشت. در حالیکه سر به پائین گرفته و نگاه به چهره حاضران نداشت، یگانه جمله ای که چکیده درد و اندوه آرزوهای برباد رفته بود را بسیار آرام از زیر لب، خطاب به بجنوردی که 14 سال با هم در زندان شاه بودند گفت: «خانه از پای بست ویرانه!»

بجنوردی با هشدار نسبت به شرایط پر اضطراب و بحرانی کشور، تنها راه ممکن برای برون رفت از این اوضاع را، حمایت از خامنه ای مطرح کرد. همه آنها که شاهد این گفتگوی کوتاه بودند در سکوت و بهت فرو رفتند. آنچه سرحدی زاده گفته بود تاییدی بود بر واقعیتی که  بچشم خویش می دیدند. همه میدانستند ابوالقاسم بزودی رفتنی است. آن که مخاطب سرحدی زاده بود، (بجنوردی) چند سالی بزرگتر از سرحدی زاده است. آن جمله کوتاه تر از کوتاه اشاره به فرو ریختن خانه  با ادامه وضع کنونی در حیات بجنوردی بود؟ می خواست بگوید این وضع چند سالی دیر نخواهد پائید و تو خود شاهد ویرانی خانه ای خواهی بود که پای بست آن را ویران کرده اند.


یاداشت عباس عبدی

مخالفان پیوستن به "فاتف"

امثال "اکبرطبری" را پروراندند


روحانی:

گله هاتان به سرم- جشن‌عروسی را بگذارید بعداز کنترل موج‌دوم کرونا!


گزارشی از موقعیت بیمارستانها

در موج دوم کرونا درایران


راه توده شماره 746 منتشر شد

هفته نامه راه توده – شماره 746 (پنجشنبه 26 تیرماه 1399)- منتشر شد و مطالب آن علاوه بر سایت این نشریه، روی فیسبوک و تلگرام راه توده نیز قرار گرفت. سرمقاله این شماره به قرار داد 25 ساله با چین و مناسبات اقتصادی اتحادیه اروپا با چین اختصاص داد. تضاد دربار شاهنشاهی با قانون اساسی که در جمهوری اسلامی تبدیل به تضاد بیت رهبری با قانون اساسی تبدیل شده سر صفحه این شماره است. همچنین دراین شماره مطالبی می خوانید با عناوین: خواب و خیال حکومت یکدست در ج. اسلامی، "دزد سوم" در تدارک جمهوری اسلامی از نوع پاکستانی، 40 سال نفوذ و ادعای کشف نفوذی و جاسوس، حزب توده ایران یگانه حزبی که با جسارت از اهداف انقلاب بهمن دفاع می کند، "سیاست ماشه" دسته گلی است که احمدی نژاد به امریکا هدیه کرد، استراتژی چین: پیروزی بدون جنگ، رقابت کم بازتاب امریکا با چین در آسیای میانه، 30 سال پس از خروج ارتش سرخ از افغانستان، شایعه سازی شبکه ای علیه قرارداد ایران و چین، دیوار بلند بی اعتمادی مرز مشترک مکریک و امریکا و بالاخره پرده برداری آیت الله طالقانی از نقش مشکوک و مخرب فدائیان اسلام.


مصاحبه با دکتر پزشکیان

بعیدمیدانم عدهای از نمایندگان

تابع توصیه‌های رهبری باشند


گزارش گروه پزشکان درباره تهران

سونامی "کرونا" در تهران

فاجعه بزرگ را خواهد آفرید


عنوان اول پیک نت 25 تیر

پوتین: نباید مانند دیوانه ها

تیغ‌بدست همه را تهدیدکرد!


سرعت گرفتن اعدام درمانی

برای ترساندن جاسوس ها

و جلوگیری از شورش مردم!


نامه نرگس محمدی از داخل زندان زنجان:

توطئه قتل با "کرونا" در زندان زنجان


معاون وزیر بهداشت:

تعداد زیادی از مقامات

سیاسی و مذهبی کرونا گرفته اند


یادداشت حجاریان- حدیث مفصل بخوان ازاین مجمل

سرانجام تلخ تاج بخش ها

در تاریخ سیاسی ایران!


بموجب سخنان سردار کوثری

انفجار در سایت اتمی نطنز

خرابکاری داخلی بوده!


عنوان اول 24 تیرماه

قرارداد 25 ساله با چین

مخالفان‌ داخلی، خطرناکتر

از مخالفان خارجی اند!


نامه شهیندخت مولاوردی به رئیسی

روح قاضی منصوری مقتول

بر دادسرای فرهنگ و رسانه حاکم است


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

گزارش گروه پزشکان درباره سونامی کرونا در تهران با نزدیک به 7 هزار خواننده روی تلگرام این روزنت پر مخاطب ترین مطلب پیک نت روز گذشته (چهارشنبه) بود. همین مطلب روی فیسبوک پیک نت نیز بیشترین مخاطب را داشت و روی 11 فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد.


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران