ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

7 آبان ماه  1397

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 7 آبان

شیخ محمد یزدی با کدام سوابق

خط قرمز برای مراجع تعیین می کند؟

 
 
 
 

 

نامه شیخ محمد یزدی خطاب به آیت الله شبیری زنجانی واکنش هائی را در مخالفت با این نامه موجب شده است که در منتخب اخبار سیاسی و شهرستان این شماره پیک نت می خوانید. نکته مشترک در همه مخالفت ها، تعیین تکلیفی است که شیخ محمد یزدی برای یک مرجع تقلید کرده است. شیخ محمد یزدی نایب رئیس مجلسی بود که هاشمی رفسنجانی رئیس آن بود. پس از در گذشت آقای خمینی و رهبر شدن آقای خامنه ای، یزدی به حکم آقای خامنه ای شد رئیس قوه قضائیه. در دوران ریاست او در قوه قضائیه ماجرای حمله به کوی دانشجویان دانشگاه تهران، یورش به مطبوعات و توقیف وسیع آنها، قتل های زنجیره ای و دهها توطئه دیگر که همگی برای فلج کردن دولت محمد خاتمی بود روی داد. شیخ محمد یزدی سپس به حکم آقای خامنه ای شد یکی از شش فقیه شورای نگهبان و در مجلس خبرگان هم عضو بود. شاهکار او در این دوران حمایت از رئیس جمهور شدن احمدی نژاد بود که به صدور بیانیه حمایتی ختم شد. عضو شورای نگهبان رسما از نامزدی ریاست جمهوری حمایت کرده بود. او یک هفته مانده به رای گیری، در سفر به مشهد گفت که استنباط می کند نظر رهبری هم احمدی نژاد است. با این سابقه و گذشته باز هم به حکم آقای خامنه ای شد رئیس حکومتی حوزه مذهبی قم. در این مقام هم متوقف نماند و پس از فوت آیت الله مهدوی کنی شد رئیس مجلس خبرگان. آخرین انتخابات خبرگان ضربه ای هولناک بر او وارد آمد. او که رئیس مجلس خبرگان بود از تهران برای این مجلس نامزد شد و همزمان با آن هاشمی رفسنجانی یک لیست 30 نفره از نامزدهای تائید صلاحیت شده تهیه و منتشر کرد که در آن اسم شیخ محمد یزدی نبود. مردم به لیست هاشمی رای دادند و رئیس مجلس خبرگان با سر سقوط کرد و اصلا به آن مجلس راه نیافت که رئیس شود یا عضو شود. آقای خامنه ای پس از این انتخابات و در دیدار با خبرگان انتخاب شده رای نیآوردن دو نفر را یک ضایعه اعلام کرد. شیخ محمد یزدی و شیخ مصباح یزدی!

او که عضو شورای نگبهان باقی مانده است به قم بازگشت و دسته گل جدید، یعنی نامه به آیت الله شبیری زنجانی را به آب داده است. بسختی میتواند راه برود و اغلب با ویلچر اینسو و آنسو برده می شود و یکبار هاشمی رفسنجانی در کنایه ای دو پهلو، که اشاره به گذشته و موضع گیری های یزدی داشت گفت "برای ایشان شفا آرزو می کنم". می گویند هاشمی در هفته های پیش از استخر مرگ شدن به همسرش نام چند نفر را گفته و تاکید کرده که آنها می توانند برای انتقام از اعلام لیست 30 نفره مجلس خبرگان او را بکشند! قطعا نام دو بازنده بزرگ انتخابات خبرگان، یعنی شیخ محمد یزدی و شیخ مصباح یزدی از جمع نام دیگرانی که هاشمی از آنها نام برده هست!

نامه محمد یزدی به آیت الله شبیری زنجانی که در ادامه می خوانید، پس از ملاقات شبیری زنجانی با موسوی خوئینی ها، غلامحسین کرباسچی، محمد خاتمی، عبدالله نوری، عبدالمجید معادیخواه و شماری دیگر از روحانیون مغضوب نوشته و انتشار علنی یافته است.

شیخ محمد یزدی در نامه اش نوشته است:

«با احترام؛ ضمن عرض ارادت، پیرو انتشار تصاویری در فضای مجازی از حضرتعالی در کنار برخی افراد مسئله دار که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری«دام ظله العالی» احترامی قائل نیستند؛ بدین وسیله به عرض می‌رساند، این موضوع ناراحتی و تعجب مقلدین و حوزویان را در پی داشته است.

لازم به ذکراست، اینجانب نیز در دو مرحله با حضرتعالی مکاتباتی در مورد برخی از مسائل دیگر داشته ام که جواب قانع‌کننده‌ای دریافت نکردم؛ لذا این نامه رابه ناچار به صورت سرگشاده خدمتتان ارسال ‌کردم

چگونه می‌شود، حضرتعالی که فرصتی برای ملاقات با هیات رئیسه مجمع عمومی اساتید را ندارید، فرصت می‌کنید در منزل آقایی در تهران حاضر شوید و با این آقایان ملاقات داشته باشید!.

یادآور می‌شوم مقام و احترام شما در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم، رهبری و شأن مرجعیت است، پس لازم است این احترام و شئون مرجعیت را رعایت فرموده و ترتیبی اتخاذ فرمائید این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد.»


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 7 آبان

 
 

اشتراک گذاری: