ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

19 آذر  1398

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول 19 آذر

زیر پوست خبرها

حوادث احتمالی آینده را ببینیم!

 
 
 

 

 

روزنامه کیهان، در شماره روز گذشته خود، نسخه نوشداروی بعد از مرگ را برای بسیج عراق "حشد الشعبی" نوشت و توصیه کرد تا از هر گونه اقدام علیه اعتراضات مردم پرهیز کند.

این توصیه که به بیانیه سپاه قدس می ماند تا سرمقاله یک روزنامه، در شرایطی نوشته و منتشر شد که فرمان اخراج حشدالشعبی از بغداد صادر شده است.

 «شورای امنیت ملی عراق طی بیانیه ای اعلام کرد که حشد الشعبی و تمام گروه های تابعه آن باید از بغداد خارج شده و در پایگاه های خود در خارج از بغداد مستقر شده و در آینده هرگونه تحرک این گروه منوط به داشتن اجازه خواهد بود.»

دلیل این فرمان چیزی جز این نمی تواند باشد که حشد الشعبی به توصیه و رهنمود سپاه پاسداران و باحتمال زیاد فرمانده سپاه قدس که گفته می شود درعراق بوده و یا هست، به سبک مقابله با معترضان ایرانی با قمه و شلیک از پشت از داخل جمعیت در بغداد باعث کشته شدن عده ای از عراقی های معترض شده است. اعضای لبنانی سپاه قدس در سال 88 به ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی حمله کرده و آن را تصرف کردند و این آغاز کودتای 88 بود. پس از کودتا سرکوب مردم به همان سبکی که حالا به حشدالشعبی توصیه کردند آغاز شد و در تظاهرات مردم در یکصد شهر در سال 96 و شورش مردم در آبان ماه گذشته تکرار شد. همه مرزهای زمینی ایران با عراق به روی مسافران ایرانی بسته شده و جمهوری اسلامی اجازه سفر به عراق را دیگر نمیدهد.

در لبنان تظاهرات خیابانی مردم روز به روز وسعت بیشتری می گیرد و کار به بستن خیابانها توسط مردم رسیده است. بار دیگر سعد حریری برای تشکیل دولت وارد صحنه شده است. نخست وزیری که با عربستان پیوند مستحکم دارد. حزب الله لبنان در تکنائی قرار گرفته که در طول چند ده سال گذشته با آن روبرو نبوده است. آنها با کمک ایران به موشک مجهز شده اند اما موشک را که نمی توانند علیه مردم لبنان شلیک کنند! حسن نصرالله تا اکنون با زیرکی سیاسی توانسته حزب الله را از تقابل با مردم و رفتن زیر دست و پای معترضان حفظ کند. او رهبر حشدالشعبی نیست که تابع دستورات سپاه قدس باشد، بلکه بقای خود را در گرو استقلال حزب الله میداند. بسیاری بر این عقیده اند که تظاهرات لبنان به هرکجا بیانجامد و نقطه پایان بر آن گذشته شود، پس از آن جمهوری اسلامی و حزب الله موقعیت گذشته را دراین کشور نخواهند داشت.

برخی اظهار نظر های فرماندهان سپاه در چنین اوضاع حساسی یا از سر نادانی است و یا از سر ماموریت. از جمله این اظهار نظر روز گذشته مشاور فرمانده کل سپاه که گفت:

«اسرائیل؛ کوچکترین خطایی کند از همان لبنان تل‌آویو را با خاک یکسان می‌کنیم! به فرمان رهبری ما دستمان روی ماشه است.»

وقتی جاسوسان اسرائیل را در دفتر سردار نقدی رئیس بسیج بگیرند و یکی اعدام و دیگری به حسب ابد محکوم شود (بهزاد نبوی این دومی را در اوین دیده است)، چرا نباید این سخنان مشاور فرمانده کل سپاه را از جنس اظهار نظرهای سردار نقدی دانست؟

از کنار رویداد دیگری را هم نباید به آسانی عبور کرد و آن اعلام تفاهم قطعی طالبان افغانستان با امریکاست.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی "ایرنا" روز گذشته (دوشنبه) سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که با آمریکا در همه زمینه ها به توافق رسیده‌ایم و امکان دارد توافق با واشنگتن را پیش از آغاز سال جدید میلادی امضاء کنیم.»

هنوز اعلام نشده که این تفاهم تام و تمام با امریکا بر سر چه مسائلی بوده، اما سادگی است اگر تصور شود تفاهم امریکائی مرزهای افغانستان را به مرزهای صلح با ایران تبدیل خواهد کرد! بدین ترتیب از جنوب و شرق و غرب حادثه در کمین ایران است و در داخل کشور نیز نارضائی وسیع مردم خشمگین از اوضاع اقتصادی و خشونت های حکومت علیه آنها غیر قابل انکار.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی و خبر مربوط به اینترنت ماهواره ای امریکا و همچنین تلاش برای مذاکره با امریکا را که با آزادی زندانیان دو طرف شروع شده و روحانی در سخنرانی 16 آذر خود بار دیگر به آن اشاره کرد در همین شماره پیک نت با دقت بخوانید. (عکس : مشاور فرمانده کل سپاه)


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 10 دسامبر 2019

 
 

اشتراک گذاری: