ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

4 شهریور  1398

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 4 شهریور

ابراهیم رئیسی و دو انتخاب

کارگزار مافیا شدن و یا حذف شدن

 
 
 

 

 

رهبر جمهوری اسلامی در القاب و صفاتی بی سابقه، ابراهیم رئیسی را بعنوان رئیس قوه قضائیه منصوب کرد. در حکم او برای ریاست قوه قضائیه علی خامنه‌‌ای رئیسی را اینگونه خطاب کرد:«جناب مستطاب حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی دامت برکاته...»

در همین حکم اشاره به طرحی شده بود که گویا رئیسی برای دگرگونی در قوه قضائیه قبلا دراختیار رهبر قرار داده و او نیز آن را مطالعه و تائید کرده و برای اجرای آن رئیسی را به ریاست قوه قضائیه تعیین کرده است.

رئیسی که ظاهرا یکی از آن معدود نفراتی باید باشد که شورای تعیین رهبر در مجلس خبرگان او را در لیست خود به علی خامنه‌‌ای معرفی کرده، ابتدا بخت خود را با اشاره رهبر برای تبدیل شدن به چهره‌‌ای آشنا برای مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 آزمایش کرد. لیستی که از اعضای کابینه اش معرفی کرد و چهره‌هائی از دولت احمدی نژاد در آن بودند و دیدارتبلیغاتی اش با "تتلو" کمر او را در آن انتخابات شکست و صحنه را به روحانی باخت و واگذار کرد. پس از این شکست، شانس دوم را رهبر به او داد و شد رئیس قوه قضائیه. افتضاحی که آملی لاریجانی در قوه قضائیه بالا آورده بود و فسادی که تا بن دندان قوه قضائیه نفوذ کرده، زمینه ساز بازگشت رئیسی از مشهد و قرار گرفتن در راس قوه قضائیه، یعنی قوه‌‌ای که 10 سال معاون اول آن بود و با زیر و بم آن آشنائی داشت شد. شاید رهبر امید داشت رئیس بتواند با آشنائی که با این زیر و بم دارد آن طرح تحولی را که قبلا تهیه کرده و در اختیار رهبر قرار داده بود اجرا کند. به او فرصت دیگری برای جانشینی داده شد. بعنی تبدیل شدن به قهرمان مبارزه با مفاسد اقتصادی در حکومت و بویژه قوه قضائیه! بخشی از انگیزه و دلیل از بام افکندن طشت رسوائی آملی لاریجانی در دو هفته اخیر نیز همین بود. این که مردم رئیسی را شکننده بت‌های غارت و اختلاس قبول کنند. شاید خود او نیز این عرصه را آسان گرفته بود و تصور می کرد مردم با چند مانور جلوگیری از بازگشت به زندان شمس الواعظین روزنامه نگار و یا برکناری تعداد قاضی فاسد و حتی رو به قبله کردن رئیس سابق خود در قوه قضائیه به کمک شیخ محمد یزدی او را بُت شکن تشخیص خواهند داد. این که برای مجتبی خامنه‌‌ای در کنار او چه نقشی را در نظر گرفته‌اند و فرماندهان سپاه نقش خود بعنوان واسطه را چگونه اجرا خواهند کرد، و یا رئیسی جلو‌انداخته شد تا با فساد زدائی جاده را طی چند سال برای مجتبی هموار خواهد کرد و... مربوط به رویدادها و تحولاتی است که پیش می آید و مانورهائی که انجام می شود. از جمله این که آیا رئیسی حاضر می شود بعد از رهبر شدن جا را به مجتبی داده و منزل عوض کند؟ مثل خود خامنه‌‌ای که برای یکسال انتخاب شد و آن یکسال به 30 سال تبدیل شد!

در تمام نظام‌های مافیائی و استبدادی باندهای قدرت و ثروت به این آسانی جا خالی نمی کنند و جاده را برای کسی که به میدان درآمده به این آسانی باز نمی کنند. بتدریج خود را بازیافته و حلقه محاصره تازه وارد را شروع می کنند با دو هدف: بر زمین گرم خوردن و یا تسلیم شدن و مجری آنها شدن.

بگیر و ببندها و احکام کم سابقه‌‌ای که برای فعالان صنفی و مدنی و روزنامه نگاری و .... در هفته‌های گذشته صادر شده و خارج شدن دو نماینده مجلس از میان اصولگرایان وابسته به سپاه از زندان نمونه‌هائی از چنگ و دندانی است که به رئیسی نشان داده شده تا یکی از دو سرنوشت را انتخاب کند: تسلیم و کارگزار آنها شدن و یا بر زمین گرم خوردن و امید رهبر شدن را به گور بردن!


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 4 شهریور

 
 

اشتراک گذاری: