ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

3 مرداد  1398

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 3 مرداد

پیشنهاد دیپلماتیک و زیرکانه

 وزیر دفاع جدید امریکا 
 
 
 
 

 

سرپرست وزارت دفاع امریکا "مارک اسپر" که حداقل در ارتباط با ایران طرفدار جنگ نیست و از گفتگو دفاع می کند، بالاخره رسما وزیر دفاع امریکا شد. او بلافاصله پس از ابلاغ این سمت صف خود را از وزیر خارجه "پمپئو" و رئیس شورای امنیت ملی کاخ سفید "بولتون" جدا کرد و گفت: «ما به دنبال تنش‌زدایی هستیم و همزمان به آنها در ایران خیلی روشن پیام می‌دهیم که مایلیم بدون پیش‌شرط، در هر زمان و هرمکان با آنها ملاقات کرده و درباره بازگشت به مذاکره گفتگو کنیم.»

گرهی ترین نکته دراین سخنان کوتاه "بازگشت به مذاکره" است که باید آن را زیر ذره بین گذاشت. آیا این جمله را می توان بازگشت به برجام تلقی کرد؟ زمان زیادی برای دریافت پاسخ این سئوال لازم نیست.

وزیر دفاع جدید امریکا این سخنان را زمانی بر زبان آورد که رایزنی ها میان آلمان وفرانسه و انگلستان که امریکا نیز از آن حمایت می کند برای تشکیل یک ناوگان حمایت از نفتکش ها در خلیج فارس بسرعت جریان دارد. اگر چنین ناوگان مشترکی تشکیل شود، عملا و به بهانه ماجرای توقیف دو نفتکش ایرانی و انگلیسی، زمینه آن ائتلاف نظامی فراهم آمده که طرفداران برخورد نظامی با ایران در کاخ سفید خواهان آن هستند. کاملا مشخص است که در دستگاه نظامی و دیپلماسی امریکا دو دیدگاه در باره تنش موجود در خلیج فارس و ایران وجود دارد. در ایران نیز دقیقا همین تنش به نوع دیگری جریان دارد. رویاروئی نظامی و یا مذاکره و تفاهم. اگر به حادثه آفرینان دو طرف فرصت داده نشود، این تنش به سود ایران می تواند فروکش کند!

به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 3 مرداد

 
 

اشتراک گذاری: