ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

8 دی 1399

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 8 دیماه

آذر منصوری جانشین دبیرکل حزب اتحاد ایران

جامعه خشمگین ایران

از صندوق رای سرخورده شده

 
 
 

 

 

آذرمنصوری قائم مقام حزب اتحاد ایران اسلامی که بدلیل بستری شدن دکتر شکوری راد دبیرکل این حزب برای شیمی درمانی و با نامه وی رهبری حزب را برعهده گرفته در مصاحبه  با نشریه دانشجویی «بیداد خزان» نقطه نظرات خود را درباره اصلاحات، اصلاح طلبان و تاثیر اعتراضات و شورش های 96 و 97 و 98 روی جناح های اصلاح طلب گفته است که خلاصه رئوس این نقطه نظرات را میخوانید:

بهترین تصویر از آبان ۹۸، شکاف بین حاکمیت و مردم است. جرقه‌ اعتراضات آبان ۹۸ در دی ۹۶ زده شد. همانجا که مخالفان دولت در مشهد و چند شهر دیگر با توجه به‌وضعیتی که برای مؤسسات مالی به‌وجود آمده بود، اعتراضات به‌ پا کردند. در تابستان ۹۷ هم اعتراضاتی داشتیم که کسانی دستگیر شدند. در واقع دلیل اصلی شکل‌گیری اعتراضات این بود که انتظاری که از مجموعه‌ حاکمیت -خصوصاً نهادهای انتخابی- وجود داشت، برآورده نشد.

ما در بیانیه ۷۷ نفره به حکومت هشدار دادیم که به ‌رفتارهایی دست نزند که موجب خشم بیشتر مردم و موجب کشته‌ شدن عده ای شود. به‌ مردم هم هشدار دادیم که اجازه ندهند اعتراضات به ‌خشونت بینجامد که در غیر این صورت، علاوه بر بی‌نتیجه ‌ماندن اعتراضات، زمینه‌ سوءاستفاده کسانی که دنبال ویرانی ایران هستند و از طرفی زمینه‌ سرکوب را فراهم می‌کند.

دریافتی که ما از حاکمیت داشتیم این بود که نه تنها این اعتراض  مورد توجه قرار نگرفت، بلکه همه‌ امضاکنندگان مورد بازجویی و بازپرسی قرار گرفتند و به ‌یک بخشی از امضاکنندگان هم حکم حبس داده شد.  بن‌بستی که اصلاحات با آن مواجه شده، اینست که از یک طرف حاکمیت همه‌ راه‌های ممکن برای دموکراتیزاسیون محدودتر می‌کند و از طرفی جامعه هم نسبت بدلیل این رویکرد به ‌سرخوردگی رسیده است.

اصلاح طلبان در سخت ترین زمان حیات سیاسی قرار گرفته اند. نه میشود نسبت به ‌انتخابات و صندوق رای بی‌تفاوت بود و نه به ‌جامعه‌ خشمگینی که از صندوق رای سرخورده شده است.

اصلاح‌ طلبان پیشرو از جریان آبان ‌ماه متأثر شده‌اند و با اعتراضات زنگ خطری‌ را شنیدند و متوجه شدند که در بطن جامعه چه اتفاقاتی در جریان است و تا اصلاح طلبان تا چه حد از مطالبات مردم فاصله دارند. حضور در قدرت به‌هر قیمتی از عوامل این فاصله‌گیری است. گروهی از اصلاح‌طلبان که متوجه این زنگ خطر شده‌اند، در پی اصلاح هستند ولی این را نمی‌توان به‌کل جریان اصلاحات تعمیم داد.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 28 دسامبر 2020

 
 

اشتراک گذاری: