ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

26 شهریور 1399

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

بررسی روند بازجوئی و اعلام خبر اعدام نوید افکاری

متن نامه سرگشاده

 مصطفی تاجزاده به رئیس قوه قضاییه

 
 
 

 

 

به‌نام خدا

جناب آقای رئیسی

رئیس محترم قوه قضائیه

با سلام

اعلان جزئیات پرونده برادران افکاری از سوی وکلا و خانواده متهمان پرسش‌ها و ابهامات زیادی را برانگیخته است. از آنجا افکار عمومی در گذشته شاهد بروز برخی خطاهای فاحش در مراحل تحقیقات، بازجوئی و صدور احکام بوده است، انتظار می‌رفت پس از هشدار دلسوزان، قوه قضائیه هیات حقوقی بی‌طرفی را برای تحقیق و بررسی پیرامون فرایند بازجویی و بازپرسی تعیین کند و نتیجه آن‌را به اطلاع افکار عمومی برساند و تا قبل از  پایان تحقیقات مذکور هیچگونه اقدامی صورت نگیرد.

همچنان‌که هنوز انتظار می‌رود دستگاه قضا با تضمین حضور وکیل منتخب متهمان در مرحله تحقیقات، راه تشکیک در استحکام احکام را ببندد و احتمال اخذ اعترافات کذب در  زیر شکنجه را منتفی کند.

اکنون و پس از اجرای حکم اعدام نامنتظره در مورد نوید افکاری، وکیل وی پرسش‌ها و ابهاماتی را به شرح زیر مطرح کرده است، که پاسخ فوری و قانع‌کننده می‌طلبد و بی‌توجهی به آنها خسارت محض به حساب می‌آید. در این نامه به ابعاد دیگر و پیامدهای منفی داخلی و بین‌المللی اقدام قوه قضائیه نمی‌پردازم و توجه شما را به فرازهایی از مصاحبه وکیل وی جلب می‌کنم:

ما تصور می کردیم با توجه به دو پرونده مفتوح نوید افکاری و استیذانی که هنوز انجام نشده، وقت این را داریم که برای پرونده وی درخواست اعاده دادرسی مجدد دهیم و پرونده را دوباره به جریان بیندازیم و با ادله‌ای که در اختیار داریم بتوانیم جلو قصاص او را بگیریم.

یکی از شهود از شهادت خود در این پرونده برگشته بود.

یکی دیگر از شهود گفته بود من نوید افکاری را برای اولین بار در دادگاه دیده‌ام.

نظریه پزشکی قانونی را هم دیده‌ام که در آن نیز مسائل دیگری وجود داشت.

حتی اگر حکم قطعی هم شده باشد و پرونده مفتوح وجود نداشته باشد، آیین نامه اجرای احکام از جمله اجرای حکم قصاص مصوب رئیس قوه قضاییه شرایطی را در نظر گرفته که بدون آن شرایط، اجرای حکم قصاص منتفی است.

باید مراتب به وکیل محکوم ابلاغ می‌شد. یا به محکوم گفته می‌شد حق دارد هرکس را که می‌خواهد برای آخرین بار ملاقات کند. طبیعتا هر محکومی در این شرایط ترجیح می‌دهد خانواده خود را برای آخرین بار ملاقات کند. متاسفانه هیچ کدام از این موارد رعایت نشده است.

متاسفانه برخلاف رویه که اصولا تلاش می‌شود در ماه محرم قصاصی صورت نگیرد، به این موضوع نیز توجه نشده است.

حتی چند روز قبل از اجرای حکم که معمولا متهم را به انفرادی منتقل می‌کنند، این موضوع هم در قبال او رعایت نشده است.

آقای نوید افکاری شب قبل از اعدام با خانواده خود تماس گرفت و صحبت کرد. حتی فایل صحبت‌های او موجود است و همین نشان می‌دهد شرایط تا آن زمان عادی بود.

آخرین تماس او ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه شب بود. اینکه از آن ساعت تا بامداد چه اتفاقی افتاد و چگونه شرایط اعدام او مهیا شد، نمی‌دانیم.

رویه دستگاه قضایی این بوده که معمولا در چنین پرونده‌هایی قصاص را اجرا نمی‌کنند و همیشه تلاش می‌شود با گذر زمان شرایط را به سمت رضایت خانواده اولیای دم پیش ببرند.”

باتوجه به ابهامات گسترده در این زمینه، افکار عمومی، منتظر شنیدن توضیحات شما و دیگر مقامات قضایی درباره شبهات حقوقی اعدام نوید افکاری است. بهترین راه روشن‌شدن حقایق و اقناع افکار عمومی، تعیین فوری یک تیم ویژه و بی‌طرف است تا فرایند بازپرسی و صدور و اجرای حکم را به‌طور کامل و دقیق بررسی کند و نتیجه را به اطلاع ملت برساند.

با احترام

سیدمصطفی تاجزاده

۲۴شهریور۹۹


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  16 سپتامبر 2020

 
 

اشتراک گذاری: