ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

21  مرداد 1399

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 21 مرداد

نامزد انتخابات 1400

که با یک مصاحبه سوخت!

 
 
 

 

 

مصاحبه سیمائی پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان که در آن اطلاعات راست و دروغی به شیوه احمدی نژاد تحویل مجری برنامه شبکه دوم داد، با واکنش های بسیاری روبرو شد. مجری مصاحبه که سئوالات دستوری را از حفظ شده بود در طول مصاحبه یکبار نپرسید که ثروت بنیاد چقدر است؟ کدام نهادهای اقتصادی و کدام بانکها ورشکست شده متعلق به بنیاد است؟ چرا این بنیاد که در ابتدای تاسیس آن زیر نظر دولت میرحسین موسوی بود، بعد از فوت آیت الله خمینی به زیر مجموعه های بیت رهبری تبدیل شد؟ چرا مالیات نمیدهد؟ لیست ثروتی که از بعد از انقلاب در این بنیاد متمرکز شد کجاست؟ بنیاد مستضعفان ادامه بنیاد پهلوی است که در سالهای پیش از انقلاب حساب و کتابش در دربار شاهنشاهی بود و دولت حق دخالت در امور آن را نداشت و رئیس آن را هم شخص شاه تعیین می کرد. همین شیوه در بنیاد مستضعفان دنبال نشد؟

پرویز فتاح که مشخص بود برای زمینه سنجی ورود به انتخابات ریاست جمهوری 1400 به سیما فرستاده شده بود، خواست ژست بی طرفی گرفته و با کشیدن بسیار نرم (که به قلقلک می ماند) پای ارتش و سپاه و حداد عادل و احمدی نژاد، هاشمی و خاتمی و روحانی سعی کرد خود را تافته ای جدا بافته نشان دهد. به همان سبکی که ابراهیم رئیسی با باصطلاح مبارزه با اختلاس و دزدهای حکومتی سعی می کند جای پای خود را برای نشستن بر کرسی رهبری چنان سفت کند که حداقل بتواند شریک مجتبی خامنه ای در شورای احتمالی رهبری، پس از علی خامنه ای بشود!

واکنش ها نسبت به وصله پینه هائی که پرویز فتاح در مصاحبه خود به برخی پرونده ها و اطلاعات محرمانه بنیاد مستضعفان زد، چنان آلوده به دروغ و اتهام بود که فعلا ترجیح دادند برای "کش" نیامدن واکنش ها و از دور خارج شدن پرویز فتاح از گوُد این مصاحبه را از خروجی صدا و سیما حذف کنند تا بلکه بتوانند یکبار دیگر، شانس تازه ای برای شرکت در انتخابات 1400 به او بدهند! البته اگر مدیریت یکساله اش بر بنیاد مستضعفان با این مصاحبه به خطر نیفتاده باشد!

شهیندخت مولاوردی معاون توانمند روحانی در کابینه اول او، جان کلام را درباره این مصاحبه در جملات زیر نوشت:

آقای فتاح! اگرمی‌خواهید ریشه‌ای‌تر استیفای حق کنید، بعد از چهار دهه گزارش جامع و شفافی از مجموع مصادره‌ها و دلایلش ‌و اموال و منابع و هزینه‌های بنیاد ارائه بدهید.

این‌که تلاش می‌کنید ساختمان‌ها و زمین‌های متعلق به بنیاد که بدون ضابطه و اجاره توسط نهادها و افراد دیگر استفاده می‌شود را پس بگیرید و تعیین تکلیف کنید اقدام خوبی‌است اما کاش با شفاف‌سازی مشخص کنید دقیقا چه ساختمان‌ها و زمین‌ها و دارایی‌هایی با چه ارزشی متعلق به بنیاد است و هر کدام دقیقا طی چه فرآیندی و به چه دلیلی در اختیار دیگر نهادها و افراد قرار گرفته یا توسط خود بنیاد به چه شکل و با چه میزان کارایی استفاده می‌شود.

بخش بزرگی از مصادره‌ها از ابتدا غیرعادلانه و از خانه‌ها، کارخانه‌ها و اموال شخصی و مشروعِ افراد بوده است و با بررسی مجدد و عادلانه شایسته است به صاحبانشان پس داده شود.

بخشی که اموال عمومی بوده نیز قاعدتا باید به دولت قانونی و منتخب مردم واگذار شود.

به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 11 اوت 2020

 
 

اشتراک گذاری: