ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۴ بهمن ۱۴۰۱

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت ۴ بهمن

"حاکمیت نوین" چیست

و چه زمانی شروع می شود؟

 
 
 

 

 

رئیس مجلس روسیه "دوما" وارد ایران شد و علاوه بر دیدارهای رسمی و تشریفاتی با رئیس و هیات رئیسه مجلس، گفتگوهای مهمی را برای تحکیم و توسعه مناسبات  اقتصادی ایران و روسیه داشت. ظاهرا عمده این گفتگوها با قالیباف رئیس مجلس صورت گرفت که در ماههای گذشته نشان داده مصمم تر و کارآمدتر از ابراهیم رئیسی است و عملا بخشی از مسئولیت ریاست جمهوری را او بنام مجلس انجام میدهد. او درچارچوب همین موقعیت همزمان با سفر رئیس مجلس روسیه به ایران گفت که باید قرارداد ۲۵ ساله با چین در سریع‌ترین زمان اجرائی شود و  کمیسیون مشترک ایران و روسیه نیز  فرصتی برای مقابله با تحریم های دو کشور است.

قالیباف در جریان اعتراضات اخیر مردم حداقل دو بار مسئله ضرورت تغییرات درحاکمیت و سیاست های حاکم را مطرح کرد و سخن از "حکمرانی نو" گفت، البته بی آنکه بگوید منظورش از این حاکمیت نوین چیست؟ با توجه به سابقه اجرائی و رابطه ای که قالیباف با سپاه دارد، ظاهرا او چهره ای مناسب تر از ابراهیم رئیسی در مقام ریاست جمهوری بود. این که در آینده چه  خواهد شد و جابجائی ها در حاکمیت چه اشکالی به خود خواهد گرفت و قالیباف موقعیت  امروز را خواهد داشت یا موقعیتی مناسبت تر و یا برعکس، مربوط به شرایط و موقعیت و تصمیم مردم و مانورهای حکومت برای تجدید نظر در سیاست های سه دهه گذشته خواهد بود. فعلا او چهره ای عملی تر از ابراهیم رئیسی است و مناسب تر از او برای ریاست جمهوری!

شاید اگر او مسئولیت ریاست جمهوری را داشت، نگاه راهبردی به شرق سرعت می گرفت و بقول خود او، قرار داد ۲۵ ساله جنبه اجرائی سریع تری پیدا می کرد و کُند کاری کنونی جای خود را به سرعت کاری می داد. از نشانه های کُند کاری دولت و بندبازی های وزیر خارجه عبداللهیان که ساده انگارانه با غرب زبان بازی برجامی می کند، مسئله مناسبات اقتصادی با پول ملی کشورهاست که می رود تا به یک نهضت جهانی با پرچمداری پیمان "بریکس"، "اوروآسیا" و حتی شانگهای تبدیل شود.

از جمله نتایج این کُندکاری و حفظ پیوند با دلار  آنست که تازه  بانک مرکزی در پیشنهادی دو پهلو و سه پهلو و با لکنت زبان اعلام کرده: بازرگانانی که قصد پرداخت ارز به تجار چین را دارند پس از ثبت درخواست تخصیص ارز یوان در سامانه جامع ارزی (نیما) می توانند در مدت ۲۴ ساعت تاییدیه تخصیص ارز را از سامانه دریافت کنند. تاکنون ایران یوان را ارزهای تخصیصی نمی شناخت. اگر تجار زیر بار این پیشنهاد بروند و دولت هم مصمم به اجرای آن باشد اختصاص ارز سرعت عمل پیدا می کند. تاکنون تخصیص ارز یورو یکماه طول می کشید که البته هنوز هم می کشد.

صرفنظر از ماهیت ارز نیمایی پیشنهاد استفاده از یوان بجای یورو بارها از سوی برخی کارشناسان اقتصادی مطرح می شد و از جمله در وبسایت "تحریریه" بارها بر آن تاکید شده بود. همین وبسایت که از سوی جمعی از کارشناسان سیاسی - اقتصادی منتقد سیاست های حکومت داخل کشور منتشر می شود و ظاهرا ایرانیان داخل و خارج کشور آشنائی چندانی با آن ندارند بارها پیشنهاد کرده است که ایران می توانست و می تواند "یک شرکت در چین بزند و واردات از اروپا را به ازای صادرات به چین با یوان انجام دهد" البته اگر چیزی از اروپا لازم دارد. به این ترتیب بساط یورو و دلار و بازی ارز در ایران جمع شود.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳

 
 

اشتراک گذاری: