ایران و جهان   

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عبدالله نوری:

با زندانی کردن تاج زاده ها

مشکل کشور و مردم حل شد؟

 
 
 

 

 

عبدالله نوری نماینده اسبق مجلس و از کاربدستان اولیه جمهوری اسلامی که دوره کوتاهی نیز نماینده آقای خمینی در سپاه نیز بود، با حضور در خانه مصطفی تاجزاده با همسر و خانواده وی دیدار و گفت‌وگو کرد.

او که اولین وزیر کشور دولت خاتمی بود و در همان دوران محاکمه شد و سر از زندانی 5 ساله در آورد، دراین دیدار گفت:

پس از ۴۳ سال از استقرار نظامی که قرار بود آزادی های سیاسی، اعتقادی، اجتماعی و فرهنگی را گسترش دهد، چهره‌ها و فعالان سیاسی و مدنی و هنری و معلمان و کارگران و زنان و اصناف مختلف، به علت اظهار نظر، انتقاد و بیان عقاید و اندیشه های متفاوت که حتی می‌تواند بخش‌هایی از آنها نيز قابل نقد باشد، سال‌ها در زندان و حبس و حصر باشند و یا امکان برگزاری انتخابات آزاد با محدودیت‌های فراوان روبرو شود، پس چرا انقلاب ۵۷ شکل گرفت؟ من به سهم خود بار دیگر از مردم ایران به دلیل مشکلات اقتصادی و ناکارآمدی و شرایط سخت اجتماعی و فرهنگی که مردم در آن گرفتار هستند، عذرخواهی می‌کنم چرا كه قرار نبود نتيجه‌‌ی انقلاب سال ۱۳۵۷ با گذشت ۴۳ سال، انبوهی از مشكلات ريز و درشتی باشد كه اكنون كشور و جامعه گرفتار آن شده‌اند.

آیا با دستگیری تاج زاده‌ها کدام یک از مشکلات کشور حل می شود؟ فقر و تنگدستی؟ نا امنی هایی که هر روز گسترده تر می شود؟ مشکلات محیط زیست و بحران کم آبی؟ چالش ها و بحران های بین المللی؟ نا هنجاری‌های تکان‌دهنده و ده‌ها معضل کوچک و بزرگ که کشور با آن مواجه است، كدام يك بر طرف می‌شود؟

با توجه به شرایط پیچیده و مشکلات گوناگونی که کشور با آن روبرو است و به اعتقاد من علت اصلی آن نیز ناکارآمدی و سوء مدیریت و بی تدبیری و گسترش فساد است، آیا بهتر نیست حاکمیت به سمت درایت و عقلانیت پیش برود و در جهت مقابله با ناکارآمدی‌ها، سوء مدیریت‌ها، بی تدبیری‌ها و مفاسد گام بردارد و به سمت توسعه‌ی پایدار و همه جانبه‌‌ی کشور حرکت کند تا در رقابت‌های منطقه‌ای و جهانی در عرصه‌های مختلف، بیش از این فرصت ها از دست نرود؟ آیا بهتر نیست حاکمیت به جای اتلاف وقت برای دستگیری و جلوگیری از بیان نظرات و انتقادات  تاج زاده و تاجزاده‌ها که در وفاداری آنها به ایران و اسلام جای شکی نیست، به دنبال کشف عوامل نفوذی وابسته به اسرائیل و غیر آن باشد که با اقدامات تخریبی و تروريستی خود حیثیت نظام حاكم را برده‌اند و مع‌الأسف هیچ سر نخی هم از این همه ترور و تخریب و سرقت اسناد و ... پیدا نشده و یا اعلام نشده است؟"

"با توجه به یکدست شدن حاکمیت برخی تحلیل‌گران احتمال می دادند ارمغان این یکدستی تا حدودی باز شدن فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی باشد و به بازداشت‌ها و سخت‌گیری‌ها پایان داده شود و اكنون که همه‌ی اركان قدرت در اختیار آقایان است شايد تلاش شود از تجربیات و افکار منتقدین برای بهبود وضع کشور و به دست خودشان استفاده شود و از این طریق فرصت همدلی با مردم و جامعه فراهم گردد، ولی افسوس که بگونه‌‌ی دیگری عمل می شود و چشم‌انداز روشنی از بهبود شرايط اقتصادی، معيشتی، فرهنگی و سياسی به دست نمی‌دهد.

پیشنهاد ما همچون همیشه به حاکمیت اين بوده و هست كه به حبس‌های سیاسی و عقیدتی و حصر بسیار طولانی عزیزان و بزرگواران جناب آقای میرحسین موسوی، سرکار خانم رهنورد و جناب آقای کروبی و به حبس آقای تاج زاده و دیگرانی که به علت بیان عقیده و یا انتقاد از حاکمیت در زندان هستند پایان دهد و با تنش‌زدایی در سیاست داخلی و خارجی، کشور را سریع تر در بستر توسعه و سازندگی و رفع مشکلات فراوان مردم قرار دهد.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲

 
 

اشتراک گذاری: