ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

فرشاد مومنی و سعید لیلاز

دو راه حل برای

مقابله با بحران گرانی و کمبود

 
 
 

 

 

صرفنظر از این که چه کسی اصلاح طلب است و یا چه کسی اصولگرا، چه کسی ریش دارد و چه کسی ندارد، در میان همه اظهار نظرهائی که این روزها درباره بحران آرد و نان و ماکارونی، بیکاری و گرانی و... شده و تظاهرات و اعتراضات خیابانی را در پی آورده، ما دو اظهار نظر زیر را دلسوزانه تر از بقیه اظهار نظرها میدانیم:

فرشاد مومنی اقتصاد دادن می گوید:

همه بانک ها باید ملی شوند زیرا اگر کسی فکر کند با بانک های خصوصی اقتصاد روی خوش می بیند در اشتباه است!

کشورهای پیشرفته صنعتی بعد از جنگ دوم برای بازسازی اقتصاد خود نتوانستند آزمندی بانک های خصوصی را کنترل کنند لذا آنها را ملی کردند.

در کشورهای در حال توسعه نیز مستنداتی وجود دارد که در کشورهای شرق آسیا وقتی کره در 1960 خواست به سمت توسعه برود، بانک های خصوصی را ملی کرد.

بالاترین سطح فشار به معیشت مردم و بحران سازی برای اقتصاد ملی از طریق سوداگری در مسکن، دلار و سکه درست از زمانی شروع شد که بانک های خصوصی در کشور شروع به کار کردند.

اگر می بینید نئوکلاسیک های وطنی آدرس غلط درباره نقدینگی می دهند می خواهند نقش شوک های ارزی و نقش بانک های خصوصی را پنهان کنند. (نقل از سایت جماران)

سعید لیلاز:

هیچ کارشناس دلسوزی نباید پیشنهاد شوک درمانی به رئیس جمهور بدهد. هر کس به رئیس جمهور پیشنهاد شوک درمانی بدهد باید به وی شک کرد. ساختار فعلی ایران تحمل این قبیل اقدامات را ندارد. ارز 4200 تومان باید حذف شود اما نه یکباره. باید تدریجی دست به این کار بزنیم. ما در حال حاضر قاچاق وسیع آرد داریم. چهار اقدام باید در دستور کار قرار گیرد که یکی از آنها تحصیل مجانی تا مقطع پایان دیپلم است. سخنان او را در این لینک می توانید بشنوید.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۹ مه ۲۰۲۲

 
 

اشتراک گذاری: