ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

27 اسفند  1391

infos@pyknet.net

 
 
 

لیست تحریم تازه اتحادیه اروپا

اعلام نام و مشخصات

10 شخصیت و نهاد حکومتی 
 
 
 
 

اتحادیه اروپا؛ همانگونه که پیشتر وعده داده بود، نام ۹ شخص حقیقی و یک نهاد ایران را که در فهرست تازه تحریم‌های حقوق بشری قرار گرفته‌اند، منتشر کرد .

دو مدیر پرس تی‌وی،(شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان جمهوری اسلامی)، دو قاضی در خوزستان، رئیس زندان اوین، دادستان ساری، معاون دادستان شیراز، دبیر کار گروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای، قاضی احکام امدادگران آذربایجان و پلیس سایبری ایران (فتا) در این فهرست هستند .

۱-  بر اساس اطلاعیه اتحادیه اروپا، از زمان انتصاب علی‌اشرف رشیدی‌اقدم، رئیس زندان اوین در سال ۱۳۹۱، شرایط زندانیان این زندان “بد‌تر از گذشته شده است.

در این اطلاعیه به کلیک بازرسی بدنی ۹ زن در زندان اوین اشاره شده که باعث شد این زنان در اعتراض به “خشونت و نقض حقوق خود” اعتصاب غذا کنند.

۲-  مرتضی کیاستی، قاضی شعبه چهار دادگاه انقلاب اهواز نفر دوم در فهرست تازه تحریم‌های اتحادیه اروپاست. اتحادیه اروپا کیاستی را به دلیل “شکنجه، محاکمه بدون رعایت ضوابط قضایی” و در ‌‌نهایت کلیک اعدام ۴ فعال عرب در فهرست “ناقضان حقوق بشر” قرار داده‌اند.

۳-  محمد باقر موسوی، قاضی شعبه دو دادگاه انقلاب اهواز به دلیل صدور حکم اعدام برای ۵ فعال عرب اهوازی.

بر اساس اطلاعیه اتحادیه اروپا، این ۵ نفر “بدون تفهیم اتهام برای یک سال زندانی بوده‌اند، شکنجه شده‌اند و بدون رعایت مقررات قضایی به اعدام محکوم شده‌اند.”

۴-  محمد سرافراز، مدیر بخش بین‌المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی و رئیس شبکه انگلیسی پرس تی‌وی به اتهام همکاری با دستگاه‌های اطلاعاتی ایران و پخش اعتراف‌های اجباری متهمان.

۵-  حمیدرضا عمادی، رئیس اتاق خبر شبکه پرس تی‌وی به دلیل مسئولیتش در تهیه و پخش “اعتراف‌های اجباری” متهمان، روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و فعالان حقوق اقلیت‌ها.

۶-  اسدالله جعفری، دادستان استان مازندران، به دلیل “بازداشت غیرقانونی بهاییان” این استان و “بدرفتاری با زندانیان”.

۷-  رضا موسوی‌تبار، سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب شیراز به دلیل “بازداشت غیرقانونی و شکنجه روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر و بهاییان” در شیراز.

۸-  رحیم حملبر، قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به دلیل “احکام سنگین و غیرمنصفانه برای روزنامه‌نگاران و فعالان آذری” و “بازداشت و محاکمه خارج از رویه قضایی ۲۰ امدادگر زلزله آذربایجان”.

۹-  عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای به دلیل سانسور و فیلتر کردن سایت‌ها، از دسترس خارج کردن محتوای گوگل و سرویس جی‌میل در سال میلادی گذشته و داشتن نقش در بازداشت و مرگ ستار بهشتی وبلاگ نویس.

10- پلیس سایبری ایران یا "فتا"، که بعنوان ابزاری برای “سرکوبی فعالان سایبری”عمل می کند.  در اطلاعیه اتحادیه اروپا از دستورهای این نهاد به شرکت‌های خدمات اینترنتی برای نگه داشتن اطلاعات کاربران ایرانی، نصب دوربین مدار بسته در کافه‌ها و بستن سرویس وی.پی.ان اشاره شده است.

اتحادیه اروپا تشدید تحریم‌های تازه علیه “ناقضان حقوق بشر در ایران” را ۲۰ اسفند، تصویب کرد.

فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا تاکنون به ۸۷ نفر ‌رسیده است. این افراد حق سفر به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را نخواهند داشت و اموال احتمالی آن‌ها در این کشور‌ها مسدود خواهد شد.

۴۹۰ نهاد و موسسه و ۱۰۵ شخص حقیقی ایران در فهرست تحریم‌های پرونده هسته‌ای اتحادیه اروپا قرار دارند.  

پیک نت  27  اسفند

 
 

اشتراک گذاری: