ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

19 اسفند ماه   1394

  pyknet@inmano.com

 
 
 

سخنان مهم محمد خاتمی

پیام موسوی و کروبی

با شرکت در انتخابات هفتم اسفند 
 
 
 
 

 

محمد خاتمی روز گذشته (سه شنبه) در نشست با اعضای شورای مشورتی گفت:

«در مقایسه با مسائل پیش آمده در انتخابات ٨٨، اکنون همه جامعه و گروههاى سیاسى از نتیجه انتخابات احساس رضایت نسبی دارند، هر چند این رضایت کامل نیست. اکنون امید و آشتى فضاى جامعه را در بر گرفته است. انسجام و دلبستگى همراه با امید به آینده ایجاد شده است. این دستاورد و برد بزرگى است که بیش از همه به نفع نظام و رهبری است.

بعد از انتخابات ٨٨ اکنون وارد مرحله ای تازه شده ایم که فارغ از علل و عواملی که مسبب زیان همگان شد، ضرورى است رویکرد جدیدى از طرف نظام و جناح ها بروز کند. ما این واقعیت را نشان دادیم که داخل نظام و با نظام هستیم و با کسى و جریانی مخالفت و ستیز نداریم و البته که از دشمنى‌هایى که با اشخاص (اشاره از جمله به حصر) مى‌شود ناخرسندیم! ما معتقدیم در انتخابات اخیر همه پیروز شدند؛ معدلى از عقلانیت، اعتدال و دلسوزى براى نظام به وجود آمد که در قامت اصلاح طلب و اصولگرا تبلور پیدا خواهد کرد. همه مى دانیم که مجلس فعلى نماینده تمامی گرایش‌های جامعه ما نیست و متأسفانه اعتنایی به عقلا که اکثریت جامعه را تشکیل مى دهند ندارد. اما ان‌شاءالله در مجلس آینده شاهد حاکمیت عقلانیت بر تصمیم‌ سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها باشیم. در عین حال از اینکه پیش از انتخابات اجازه داده نشد چهره‌هاى برجسته و توانمند نامزد شوند بسیار متأسفیم. به طور قطع هیچ‌کس از حذف دیگرى خشنود نمى‌شود و اى کاش شاهد حذف چهره‌های توانای هر دو جناح از صحنه رقابت‌ برای حضور در دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری نبودیم! قطعا اگر این افراد به مجلس راه مى یافتند نه تنها مجلسى قوی‌تر تشکیل می شد بلکه وزن جناح هاى سیاسى کشور نیز دقیق تر مشخص مى شد. اما به هر حال امروز اشخاص جدیدترى شناسایى و از سوى مردم انتخاب شدند. کسانى هم که رأى نیاوردند منطقى و اخلاقی برخورد کردند، که باید از آنها هم تشکر کرد.(اشاره به محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان)

امروز به مجلسی نیاز داریم که به مسائل مهم کشور در عرصه‌هاى بین المللى و داخلى رسیدگى کند. بدون تعارف ما در هر دو عرصه مشکلات عدیده اى داریم. در روابط بین الملل نیازمند رویکرد مناسبى با دنیا مطابق مصالح ملى کشور هستیم، اگرچه بخش زیادى از موانع پیش روى دولت در زمینه روابط خارجى با حمایت رهبرى برداشته شده، ولى باید تداوم یابد. در داخل هم دولت با مشکلاتى چون کاهش درآمد، رکود اقتصادى، بیکارى، فساد، … دست به گریبان است و ضرورى است که مجلس آینده در رفع رکود و بیکارى، بالا بردن سرانه اقتصاد کشور، ایجاد رونق و نیز بالا بردن سطح زندگى و معیشت مردم همراه و همکار شایسته دولت باشد. رئیس جمهوری محترم براى حل این مشکلات از مردم رأی گرفته است و انصافا هم شخص رئیس جمهوری و هیأت محترم دولت طى این مدت زحمات زیادى براى رفع این مشکلات کشیده اند و امروز هم اصلاح طلبان و هم اصولگراها در مجلس آینده مى توانند در کنار یگدیگر با دولت گام‌هاى مثبتى به نفع مردم بردارند.

علاوه بر اینها مسائل دیگرى در عرصه سیاسى و امنیتى کشور وجود دارد که تاکنون دولت کمتر مجال پرداختن به آنها را داشته است. تا به امروز اولویت نخست دولت در حوزه سیاست خارجى و در جهت رفع تحریم‌ها و فشارهای بین المللی بود و اکنون که بخش بزرگى از تحریم ها برداشته شده و خواهد شد، دولت باید در پى محقق کردن دیگر وعده‌ها و شعارهاى خود باشد. جو امنیتى و فضایی که هم‌اکنون در داخل وجود دارد شایسته مردم ایران نیست. نیروهای امنیتى هم دلسوز نظام هستند، اما دلسوزی تنها کافی نیست. همه ما باید تلاش کنیم تا به حیثیت نظام لطمه نخورد و فضا برای مشارکت همه باز باشد و تنگناها و محدودیت‌ها برداشته شود. شکی نیست که باید متوجه نفوذ و دخالتهاى بیگانگان بود، اما در داخل باید اجازه داد سلایق مختلف در امنیت کامل فعالیت کنند. امنیت باید در تمامى بخش‌هاى اقتصادى، سیاسى، فرهنگى و اجتماعى وجود داشته باشد تا احزاب و گروههاى سیاسى در یک فضاى امن و آزاد بتوانند به پیشرفت جامعه و توسعه کمک کنند.

اکنون هیچ‌کس نباید به فکر انتقام باشد. طى سالهای اخیر بسیاری از افراد و جریان‌ها هزینه دادند، اما به رغم صدماتى که خوردند باز هم با نظام قهر نکردند و در انتخابات اخیر شرکت کردند. در این انتخابات آقایان کروبى و موسوى و خانم رهنورد هم داوطلبانه مشارکت کردند و این به این معنا است که آنها اعلام کردند ما این نظام، انتخابات، و برگزارکنندگان آن را قبول داریم. شرکت این سه بزرگوار در انتخابات در تشویق مردم براى آمدن پاى صندوق‌هاى رأى بسیار مؤثر بود. امروز باید این وضعیت مورد توجه قرارگیرد. هیچ کس نباید احساس کند که در این انتخابات شکست خورده است. انتخابات را مردم برگزار کردند و نشان دادند کدام رویکرد را مى پسندند. عزت و حقوق مردم باید رعایت و حفظ شود. امید که دستاوردهای مهم این انتخابات موجب درس گرفتن از گذشته و نگاه به آینده باشد.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 19 اسفند

 
 

اشتراک گذاری: