ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

28 آذر ماه   1394

  pyknet@inmano.com

 
 
 

سخنرانی عبدالله نوری در سیرجان

تحمل روحانی در برابر فشارها

بیش از پیش بینی ها بود! 
 
 
 
 

 

عبدالله نوری نخستین وزیر کشور دولت خاتمی و آخرین نماینده آیت الله خمینی در سپاه که به سیرجان سفر کرده بود، در جمع  شورای اصلاح ‌طلبان سیرجان طی سخنانی گفت:

روی کار آمدن دولت روحانی نگرانی بالایی برای تند روها ایجاد کرده است. طبیعی است که این جریان در مقابل آنچه خطر می پندارد و چه بسا بیشتر نگران محدود شدن منافع گروهی جریان خود می باشد موضع گیری و هیاهو کند و راهی  که دولت انتخاب کرده است را به ضرر کشور معرفی کند. درحالی که از دیدگاه بسیاری از مردم نه تنها چنین نیست بلکه در شرایط کنونی، نجات کشور و منافع ملی و محدود شدن فشارهای مختلف بر مردم  با حمایت از دولت آقای روحانی ممکن به نظر می آید.

باید نگران نفوذی بود که معمولا از سوی افراد چاپلوس و منفعت طلبی صورت می گیرد که در نزد مقامات هستند. منتقد را نمی توان نفوذی دانست زیرا او با توجه به جایگاه انتقادی که دارد و احتمال خطرات و تهدیداتی که برای او محتمل است، نه در پی نفوذ، بلکه عمدتا به دنبال اصلاح است.  پس نباید برای یافتن نفوذی به میان منتقدین رفت.  به نظر می آید برای یافتن نفوذی باید در اطرافیان و مقربین و متملقین جستجو کرد.

در شرایط کنونی قدرت سیاسی اصلاح طلبان با قدرت اجتماعی آنان هم سطح نیست. متاسفانه جریانی که مقابل رویکرد اصلاح و اعتدال قرار دارد، با قدرتی که در اختیار دارد، برای تحقق اهداف خود، بویژه کاهش قدرت سیاسی اصلاح طلبان، کوشش می کند. با وجود این نابرابری و سهم و حضور اندک اصلاح طلبان در نهادهای حکومت و تلاش مستمر برای تبلیغ علیه اصلاحات، به دلیل همسویی بیشتر با خواست های اجتماعی، به نظر می رسد اقبالِ افکار عمومی از برنامه های اصلاح گرایانه و اعتدالی به مراتب بیشتر و پررنگ تر است. 

چنانچه واقعیت ها برای مردم بیان شود، چه واقعیت های زمان حال، چه دهه های گذشته و چه دوره ی قبل از انقلاب، می توان در جهت جلب اعتماد مردم گام برداشت.

وقتی برخی جریان های رسانه ای با صرف هزینه های گزاف بگونه ای عمل کنند که همسو با خواست و انتظارات بسیاری از مردم نباشد و در بیان و تحلیل اخبار و اتفاقات روز و تحولات تاریخی همه واقعیت ها بیان نشود، به طور طبیعی جامعه به شبکه های مجازی و ماهواره ای روی می آورد و مسبب آن، کسانی اند که مردم را به این سمت سوق داده اند.

آیا اصلاح طلبان طرفدار فروپاشی نظام هستند؟ آیا رئیس دولت اصلاحات و بسیاری از بزرگان دیگری که عمرشان، وقف خدمت به نظام، کشور و مردم شده است و انتقادات شان را علیرغم تمام تنگناها، آن هم به جهت اصلاح گری و بهبود خواهی و حفظ مصالح عالیه کشور مطرح می کنند، به دنبال فروپاشی اند؟

با تکرار اخبار نادرست، نظر مردم را نمی توان تغییر داد، چرا که آنان نیز واقعیات را می دانند

افکار عمومی حساسیت قابل توجهی نسبت به حل مسالمت آمیز مسئله هسته ای داشت، از این رو  توافق با استقبال گسترده ای از سوی جامعه روبرو شد و خوشنودی و رضایت آنان را در پی داشت. بسیاری از مردم حل مشکلات اقتصادی را در گرو حل این معضل می دانند. برجام به جزیی از مسائل روزمره آنها بدل شده است و اگر کسی با برجام مخالفت کند، او را مخالف منافع خودشان می دانند."

پس از مدیریت موفقیت آمیز دولت تدبیر و امید برای به نتیجه رساندن پرونده ی هسته ای که به برجام منتهی شد، در چند ماه پیش رو، دولت باید هم جهت با خواست و اراده اکثریت مردم، برگزاری انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را با تدبیر و هوش سیاسی و آرامش مدیریت کند.

جناب آقای روحانی تاکنون بیش از حد انتظار فشار زیادی را متحمل شده است و معلوم نیست اگر فرد دیگری جای ایشان بود می توانست این گونه عمل کند. این فشارها هم قطعا تا انتخابات خبرگان و مجلس بیشتر خواهد شد، بنابراین باید تلاش کرد تا اوضاع به گونه ای پیش برود که دو مجلس معتدل و همگام با شرایط جامعه و خواست اکثریت مردم شکل گیرد و مردم احساس کنند انتخاب کننده ی اصلی و نهایی خود بوده اند.

 

پیک نت 28 آذر

 
 

اشتراک گذاری: