ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

4 مرداد  ماه  1394

  pyknet@inmano.com

 
 
 

سخنان رفسنجانی در جلسه مجمع مصلحت

امریکائی ها پیام فرستادند

با موافقت رهبر، مذاکره انجام شد! 
 
 
 
 

 

هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع مصلحت نظام، در جلسه روز گذشته این مجمع ضمن گزارشی درباره روند مذاکرات اتمی و مذاکرات مستقیم با امریکا، صراحتا اعلام کرد که مذاکرات با امریکا درهمآهنگی با رهبر بوده است. هاشمی گفت که سلطان قابوس واسطه امریکا با جمهوری اسلامی بوده است. او در بخش دیگری از سخنان خود به نکته ای اشاره کرد که در ارتباط است به بمباران کردهای ترکیه. او از حمله ترکیه به کردها دفاع کرد و عملا نشان که نوعی همآهنگی غیر مستقیم بین ایران و ترکیه برای بمباران کردها و جلوگیری از قدرت گیری بیشتر آنها در منطقه بوجود آمده است. یعنی همان نکته ای که روز گذشته در خبر مربوط به بمباران مواضع داعش در سوریه و کردها در ترکیه از سوی پیک نت مطرح شد.

هاشمی در سخنرانی خود در مجمع مصلحت گفت:

چند ماه قبل از انتخابات با وساطت آقای سلطان قابوس که پیام کتبی از آقای اوباما آورده بود با موافقت رهبری دو دور مذاکره در عمان برگزار شد که به نتیجه نرسید. رهبری انقلاب در سخنرانی ابتدای سال موافقت خود را با مذاکرات اعلام کردند و در واقع مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم با اراده، رویکرد و روش جدیدی ادامه یافت.

به دلیل صلابت و مقاومت خوب مردم ایران، صراحت رهبری و اقتدار دیپلماسی تیم مذاکره‌کننده کشورمان، به ظلمی طولانی و تاریخی که در حق مردم ایران با اعمال تحریم‌های ظالمانه شده بود، در توافق ابتدایی روی کاغذ پایان داده شد. مجادلاتی که در حال حاضر بین دولتمردان و جمهوری‌خواهان آمریکا از یک طرف و مقامات اسرائیلی در جریان است و اعترافاتی که از آنان در مورد اقتدار و قدرت هسته‌ای ایران شنیده می‌شود و اینکه مخالفان صریحاً می‌گویند ایران توانسته شش قدرت جهان را فریب بدهد و کلاه سرشان بگذارد، در نوع خود بسیار مهم و قابل توجه است.

از طرفی دیگر اعتراف وزیر خارجه آمریکا در مواجه با جمهوری‌خواهان در مقابل کنگره که می‌گوید ایران به قدرت هسته‌ای رسیده و تسلیم شدن این کشور خیالی خام و وهم‌انگیز است و ادامه تحریم‌ها تنها به عمیق‌تر شدن شکاف بین آمریکا و اروپا منجر خواهد شد و اگر اسرائیل دست به حمله نظامی یا سایبری علیه ایران بزند، سخت اشتباه کرده حاکی از واقعیت مهم ایران در عرصه بین‌المللی است.

 اینکه رئیس جمهوری آمریکا مخالفان توافق هسته‌ای در این کشور را جنگ‌طلب معرفی می‌کند و به اعراب خلیج فارس می‌گوید بودجه نظامی شما ده برابر بودجه ایران است، چرا ایران‌هراسی می‌کنید؟ و در سرزمین‌های اشغالی قدس نیز حتی نیروهای نظامی علیه نتانیاهو و دولتمردان دیگر این رژیم عنوان می‌کنند که این رژیم در حالت انزوای سیاسی در جهان است، نشانه دیگری از تحولات مثبت و ادامه جنگ سرد در منطقه و جهان است.

در شرایط کنونی و حساس منطقه به ویژه پس از نتایج مذاکرات، منتقدان داخلی با حفظ مصالح و منافع ملی کشور، ضمن توضیح مواضع خود، سعی کنند آرامش، امید و همدلی و اتحاد بین مردم را حفظ و تقویت کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود تغییر موضع ترکیه در مورد گروهک تروریستی داعش و پیوستن این کشور به ائتلاف ضد این گروه را از دیگر تحولات اخیر در منطقه توصیف کرد و افزود: ممکن است اقدام تروریستی این گروه در شهر مرزی سوروچ - ترکیه و کشته شدن افراد بیگناه زیادی در این اقدام تروریستی در این تغییر نگرش ترکیه مؤثر باشد، ولی در مجموع ورود این کشور به صحنه جنگ با داعش و اجازه استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک به آمریکایی‌ها برای بمباران مواضع داعش، می‌تواند راه حملات زمینی علیه داعش را هموار و نقطه امیدی برای اضمحلال این گروه باشد و همچنین بمباران مرکز پ.ک.ک در شمال کردستان عراق در تحولات این منطقه نیز مؤثر خواهد بود.

پیک نت 4 مرداد

 
 

اشتراک گذاری: