ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

10  خرداد  ماه  1394

  pyknet@inmano.com

 
 
 

هشدار انتخاباتی روحانی

خواب ببینند که در انتخابات

بتوانند جناحی را حذف کنند! 
 
 
 
 

 

حسن روحانی، روز گذشته (شنبه) در جمع سراسری فرمانداران کشور که در تدارک انتخابات دو مجلس در اسفند ماه در سالن وزارت کشور برگزار شده بود، خطاب به مسئولان دستگاه‌های اجرایی گفت:

وقتی روی صندلی ریاست، استانداری، فرمانداری و وزارت نشستید، حزب، جناح، تمایل شخصی، قومی و قومیتی را فراموش کنید و تنها در خدمت کشور و ملت باشید.

انتخابات ریاست جمهوری سال 92 را به یاد آوریم که 13 میلیون رأی اختلاف نفر اول و دوم بود. در برابر رأی 24 خرداد 92 بار سنگین مسئولیتی بر دوش داریم و در انتخابات پیش رو باید به تمام وعده‌ها عمل کنیم.

اینکه صف طولانی تحقیرکننده در تهران و شهرستان‌ها نداریم، اینکه عده‌ای آزادانه به راحتی و بدون لکنت زبان از دولت انتقاد می‌کنند یعنی به دولت اعتماد کرده است و دولت انتقادپذیر است.

هیچ قوه‌ای نیست که مردم بدون لکنت زبان آن را نقد کنند. شما مجلس را در نظر بگیرید کسی از مجلس انتقاد نمی‌کند. می‌پرسند چه طوری؟ از کجا؟ از کدام قسمت مجلس؟ یا قوه قضاییه را در نظر بگیرید می‌گویند بگذارید زندگی کنیم. اما تا اسم انتقاد از دولت می‌آید زبان‌ها باز می‌شود. گل از گلشان شکفته می‌شود.

ما به فالگیر و جن‌گیر از ابتدا معتقد نبودیم. دولت از آ‌غاز به کار با انجمن‌های تخصصی آغاز کرده و در جمع تخصصی کار می‌کند. بارها در همین جمع‌ها٬ نظر من کنار گذاشته شد. همین الان هم معتقدم آن نظر درست بوده و عده‌ای هم به من می‌گویند نظر شما درست بوده٬ اما در جمع کارشناسی کنار گذاشته شد. چرا که مبنای ما مشورت با صاحب‌ نظران است. زیرا دولت مال شخصی من نیست، مال مردم است. اگر مال شخصی من بود٬ تخلف راحت بود.

ما در سال 92-91 حدود 9 درصد رشد منفی داشتیم. 6.8 درصد مربوط به سال 91 و 1.9 درصد مربوط به سال 92؛ یعنی حدود 9 درصد که این بدین معناست که هر کس 100 تومان در جیب او بوده، دولت 9 تومان ‌آن را برداشت و این یعنی ما از ثروت مردم کاستیم. مسیر ثبات اقتصادی را با آرامش همراه شوید و مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری کنید.

اگر گروهی بخواهند به امید مردم به آینده لطمه بزنند٬ قابل گذشت نیست. وظیفه ما به عنوان جمع دولت این است که باری از دوش مردم برداریم؛  البته راه طولانی در پیش است.

چرا در زمینه هسته‌ای دولت با این همه تلاش گاهی زخم زبان‌های بسیار زشتی را تحمل کرده؟ این تحمل به این دلیل است توفیق یا عدم توفیق مذاکرات هسته‌ای به زندگی مردم، بازار، پول و ارزش پول ملی وابسته است. پس همه چیز باید مد نظر باشد. عامل ثباتی که امروز در کشور هست٬ این تصور مردم است که دولت و دستگاه اجرایی افراد صاحب ‌نظر، متدین و عاقلی هستند که برای آینده کشور تصمیم می‌گیرند که امیدوارم این نظر مردم درست باشد. البته حالا خداوند نعمت نازل کرده و همه متخصص امنیت ملی و حقوق شده‌‌اند و هر کسی مسائل ملی را مطرح می‌کند و جامعه که همیشه سیاسی بوده، سیاسی‌تر شده است.

به مردم دروغ نگویید٬ چرا که دروغ امروز و فردا آشکار می‌شود. اگر امروز و فردا خیانت به مردم آشکار نشود٬ روزی آشکار می‌شود٬ بنابراین با راستگویی با مردم سخن بگویید.

چه کسی حق دارد با سردار جبهه دیپلماتیک با بی ‌ادبی سخن بگوید؟ این زبان زشت و بد از کجا آمده است؟

بگذارید مذاکرات تمام شود٬ آنگاه برای مردم شرح می‌دهیم که اینها چه کشیده‌اند؛ چه سختی‌هایی که به جان خریده‌اند. خیلی از شما در جبهه بوده‌اید من هم لیاقت داشتم و گاهی در جبهه بودم. خیلی از شما مذاکرات را می‌شناسید؛ گاهی مذاکرات با قدرت های جهانی سخت تر از شب عملیات در میدان جنگ است٬ چون آنجا یا زنده می‌مانید که افتخار است یا کشته می‌شوید که افتخاری بالاتر است. اما اینجا اگر شکست بخورید٬ یک ندامت تاریخی است و اگر پیروز شوید عده‌ای زخم زبان می‌زنند.

چرا عده‌ای وقتی می‌بینند دولت با تدبیر مذاکرات را پیش می‌برد٬ زخم زبان می‌زنند در حالی که باید آثار این وحدت را در فرهنگ و زندگی مردم ببینیم. نمی‌دانم عده‌ای این حنظل را از کجا آ‌وردند. اینها از لبخند مردم می‌ترسند. بگذارید کام مردم شیرین باشد. هسته‌ای مساله این جناح و آن جناح٬ یا این حزب و آن حزب، یا این قوه و آن قوه نیست، هسته‌ای مساله ملی است. بارش بر دوش نظام است و نظام قدم به قدم جلو می‌رود تا به هدف برسد.

می‌گویند اسرار کشور باید محفوظ بماند. خب کسی شک ندارد. حالا رهبر انقلاب نصیحت می‌کنند٬ چون رهبر هستند. اما عده‌ای می ‌آیند و نصیحت‌هایی می‌کنند که روشن است. می‌گویند دولت وقتی تشنه شدی حواست باشد باید آب بخوری. می‌گویند دولت حواست باشد برای تنفس اکسیژن لازم داری. والله ما هم این را می دانیم. افرادی که امروز مسئولیت مذاکره را بر عهده دارند٬ اگر از لحاظ فناوری و حقوقی بهترین‌ها نباشند، در سطح بالای تخصص هستند.

نقد ایرادی ندارد، نقد را مطرح کنید٬ اما بدانید مردم در این انتخابات به این امر مهم رای داده‌اند که اقتصاد و زندگی مردم همراه با سانتریفیوژ باید بچرخد. این رای مردم است. ما بر مبنای  آرای مردم و چارچوب‌های مد نظر نظام و خطوط قرمزی که تیم هسته‌ای هم می‌داند و هم بلد است چگونه حرف بزند و در مسیر درست حرکت می‌کند.

آنقدر توان هست که پای میز مذاکره در برابر جهان حقوق خود را به کرسی بنشانیم و تحریم‌های ظالمانه را از روی دوش مردم برداریم. در این راه متحد و منسجم حرکت می‌کنیم.

من می‌گویم امسال سال سیاست خارجی هم هست، سال رونق اقتصادی، همدلی، اتحاد، همزبانی و انسجام ملت ایران در برابر یک امتحان و تجربه بزرگ هم هست.

اگر این جناح و آن جناح پیروز شود٬ مهم نیست، مهم این است که انتخابات دقیق باشد٬ اگر انتخابات با دقت و حفظ رأی مردم و حق‌الناس برگزار نشود٬ ما شکست خورده‌ایم. پیروزی دولت برگزاری یک انتخابات پرشور، رقابتی و سالم است. هیچ جناحی قابل حذف نیست، نه اینوری نه آن وری و نه وسطی‌ها. خواب این را ببینند که بخواهند جناحی را حذف کنند چرا که این جناح‌ها ریشه‌های علمی و تاریخی دارند. ممکن است اسم و تابلوی گروه‌ها عوض شود٬ اما احزاب و جناح‌ها از بین نمی‌رود.

این کشور شبیه بعضی کشورهای شرق دور (کره شمالی) نیست که به صورت پادگانی اداره شود. نظرات مختلف در جامعه ایران مطرح می شود و ما جامعه‌ای متکثر و آزاد داریم.

اگر مجلسی داشته باشیم که همه از یک جناح باشند٬ اصلا خوب نیست. حال اگر یک جناح اکثریت پیدا کند٬ تابع نظرات مردم بوده و طبیعی است.

نکته دیگری که درباره انتخابات وجود دارد٬ این است که انتخابات بدون رقابت امکان‌پذیر نیست. انتخابات به معنی واقعی کلمه یعنی رقابت. این قدر برچسب تولید نکنید. چطور می‌خواهید جمهوری اسلامی ایران را الگوی کشورهای دیگر قرار دهید؟ اگر گروهی قانونی نیست که هیچ؛ اما اگر قانونی است باید بگذاریم فعالیت کند.

دولت باید خود را از رقابت کنار بکشد٬ اما این به آن معنا نیست که شبه دولتی‌ها در انتخابات بیایند یا جمع‌های قدرتمند دیگر یا قوای دیگر حق داشته باشند در انتخابات دخالت کنند.

در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی که اسفندماه امسال برگزار می‌شود٬ رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی کشور وارد انتخابات خواهد شد و پاسدار حقوق ملت و قانون اساسی و اخلاق و دیانت خواهد بود. مبادا در شهرستان‌ها به سمع و گوش کسی بخورد که دولت،‌ سپاه، ارتش، ‌صدا وسیما،‌ فرماندار و استاندار یا دفتر امام جمعه طرفدار یک کاندیداست. همه مسئولان رده بالای کشور و مقام‌های مسئول که مسئولیت فراجناحی دارند٬ نباید کاری کنند که این تهمت به آنها زده شود. انتخابات شفاف و رقابتی یعنی مردم مطمئن باشند٬ رای آنها به عنوان حق الناس در وزارت کشور امانتداری می‌شود تا به نتیجه برسد.

نباید به هیچ وجه در انتخابات به شایعه‌ها و اتهام‌ها توجه کنیم٬ اتهام‌های افراد باید در دادگاه صالحه ثبت شود و فرد به متهم از خود دفاع کند. طبق قانون و معیارهای قانونی باید با مسئله صلاحیت‌ها برخورد شود.

به شما به صراحت تاکید می‌کنم که در برابر هیچ حزب و گروه و جناح و فشاری مرعوب نشوید و البته در برابر آنها نیز مفتون نشوید. عدالت یعنی فرصت برابر برای همه.

امکانات دولتی و پول دولتی و مکان برای سخنرانی اگر قرار است به نامزدها تعلق بگیرد٬ باید به همه تعلق بگیرد تا کسی احساس ظلم نکند. نباید طوری رفتار کنیم که سوء‌ظن بوجود بیاید.

باید صندوق‌های پلاستیکی شفاف در مقابل مردم قرارداده شود تا همه داخل آن را ببینند و کسی نگوید یک سوم صندوق‌ها از پیش پر شد بود. کاری نکنید به شما تهمت بزنند و حتی اگر امکان دارد شمارش آراء جایی باشد که مردم بتوانند آن را ببینند. بعضی کارها ممکن است هزینه‌هایی هم داشته باشد٬ اما ارزشش را دارد که انتخابات شفاف برگزار شود و انشاء‌الله نتیجه کار به شکلی باشد که در دنیا و آخرت پاسخگوی آن باشیم.

پیک نت 10 خرداد

 
 

اشتراک گذاری: