ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

4 دیماه  1395

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

هیچکس در ج. اسلامی

اهل درس گرفتن نیست!

 
 
 
 

روز گذشته یک کنفرانس خبری بزرگ با شرکت صدها خبرنگار داخلی و خارجی در مسکو برگزار شد. رئیس جمهور روسیه پاسخ دهنده سئوالاتی بود که در این کنفرانس خبری طرح شد. ترجمه برخی از پاسخ های پوتین به مهم ترین سئوالات مربوط به سیاست خارجی روسیه را در همین شماره پیک نت می خوانید. بصورت همزمان بخشی از خطبه های  نماز امام جمعه مشهد را هم می خوانید. طبیعی است که این دو با یکدیگر قابل مقایسه نیستند، اما بعنوان "مشت نمونه خروار" خواندن و قضاوت کردن درباره دو شیوه نگاه به یک موضوع، یعنی بازپس گیری شهر حلب از ارتش داعش و جبهه النصره لازم است. لازم است زیرا شیوه ای که از علم الهدا می خوانید شیوه غالب در جمهوری اسلامی است. از رهبر تا فلان فرمانده سپاه و یا فلان نماینده مجلس و ...

نه تنها به خود کنفرانس وسیع خبری (که هرگز رهبر جمهوری اسلامی تن به چنین حضوری نه داده و  نه خواهد داد!) بعنوان یک پدیده نوین در جهان سیاست باید توجه کرد، بلکه به نوع و روش سیاسی پاسخگوئی نیز باید توجه کرد. پوتین در این مصاحبه می گوید که سیستم موشکی روسیه از امریکا پیش افتاده است و دستور گسترش تولیدات نظامی- اتمی را نیز داده است، اما برای گفتن چنین خبرهائی نه فحش میدهد و نه ناسزا. حتی هنگامی که از دستآوردهای نظامی در سوریه سخن می گوید بسیار سیاستمدارانه از ترکیه و ایران و ارتش سوریه پیش از روسیه نام می برد. در پاسخ به آن همه جنجالی که در امریکا بر سر افشای ایمیل های هیلاری کلینتون راه انداختند، او نمی گوید "بی حیا" نمی گوید "بی شرمها" بلکه دقیق ترین مضمون را مطرح می کند. این که بگوئید ایمیل ها درباره چه بوده، این که چه کسی فاش کرده در درجه اول اهمیت قرار ندارد.

ما یقین داریم که این مصاحبه را نه تنها شخص رهبر جمهوری اسلامی بلکه شماری از مقامات نظامی و غیر نظامی در کنار مترجمین روسی به فارسی بصورت مستقیم و زنده دیده اند. آیا درسی هم گرفته اند؟


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 4 دی

 
 

اشتراک گذاری: