ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

12 اردیبهشت  1395

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

آقازاده ای که خود "آقا" شد!

تهرانی ها با آگاهی از عمل

علی مطهری به او رای دادند! 
 
 
 
 

 

«آقازاده» واژه‌ای معروف در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی شده است. مردم بسیاری از چهره‌های سیاسی را با این لقب می‌شناسند. یکی از این آقا زاده ها علی مطهری است.

که "نامه نیوز" می نویسد:

علی مطهری به واسطه پدر شهیدش آیت ‌الله مطهری وارد فضای سیاسی کشور شد و بسیاری او را به جای علی مطهری، فرزند مطهری خطاب می‌کردند و بر این باور بودند وی تمام اعتبارش را از پدرش بدست آورده است و خود به تنهایی دارای شخصیت مستقلی نیست. بسیاری از ناظران سیاسی در دهه 80، مطهری را نیز مانند دیگر آقازاده‌ها، کسی می‌دانستند که با نام پدر پله‌های ترقی را طی کرده است. اما به سرعت تبدیل به یک سیاستمدار مستقل در ایران شد. این استقلال باعث شد تا دیگر برخی حتی فراموش کنند او فرزند یکی از بنیانگذاران اصلی جمهوری اسلامی (و رئیس شورای انقلاب) است.

او از معدود افرادی در فضای سیاسی کشور است که پیگیر حوادث بعد از انتخابات سال 88 و ماجرای حصر است. او بارها به خاطر این مواضع خود مورد حمله قرار گرفت. یکی از این حمله ها در جریان سفر شیراز و در سال 94 اتفاق افتاد. او در این سفر مورد حمله گروه هائی که می گویند خودسرند اما سرشان به سپاه و بسیج وصل است قرار گرفت.

خودش میگوید: «حدود صد متر که جلو آمدیم دیدم عده‌ای بین سی تا چهل نفر روبروی ما هستند و یک نفر خود را روی کاپوت خودرو انداخت. راننده به هر زحمتی بود او را رد کرد ولی کمی جلوتر سنگ و آجر و گوجه‌فرنگی بود که به سمت ما می‌‌آمد. شیشه عقب و شیشه‌های دو طرف خودرو کاملا خرد و پودر شد و ذرات آن به سر و صورت و دست ما پاشید و برخی فرو رفت. گاز فلفل هم سلاح دیگر آنها بود که از نزدیک استفاده کردند و حدود یک دقیقه نفسم بند آمده بود. اگر یکی از آن ضربات آجر و سنگ به من اصابت کرده بود معلوم نبود که اکنون زنده بودم. ظاهرا به قصد کشتن یا ناقص کردن آمده بودند. راننده به هر ترتیب بود از میان آنها گریخت اما آنها با موتورهای سنگین و یک وانت ما را تعقیب می‌کردند و باز سنگ و اشیاء دیگر و دشنام های ناموسی و کلماتی مانند «حرامزاده» بود که به سمت ما می‌آمد»

این حمله ناشی از مواضع مطهری در مورد مسئله رفع حصر بود. اما شاه بیت سخنان او در سال ۹۳ رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی و برگزاری دادگاه برای رسیدگی به علل وقوع حوادث سال ۸۸ بود. این سخنان علی مطهری در مورد حوادث سال ۸۸ حتی کار را به جایی رساند که بعد از مدت‌ها مردم شاهد درگیری فیزیکی بین نمایندگان مجلس در صحن خانه ملت بودند. علت این درگیری نطق علی مطهری در مورد حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸ بود. مطهری در نطق خود در مجلس گفت: «اینجانب حصر خانگی آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد را پس از پایان آشوب‌های خیابانی بدون حکم قضائی همچنان خلاف اصول متعدد قانون اساسی و ادامه آن را به زیان انقلاب اسلامی می‌دانم و معتقدم در این زمینه شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور و قوه قضائیه کوتاهی کرده‌اند. همه می‌دانند که من هیچ تعلق خاطری به آقایان کروبی و موسوی ندارم و در انتخابات سال ۸۸ نیز به آقای رضایی رای دادم. هدف اینجانب دفاع از یک موضوع بزرگ‌تر در نظام اسلامی است.» بعد از این سخنان برخی نمایندگان مجلس به او حمله و برگه های نطق‌ او را پاره کردند و بعد از این درگیری نیز رئیس جلسه برای رفع تنش ایجاد شده جلسه علنی را تعطیل اعلام کرد.

(او پیشتر در دیدار جمعی با رهبر جمهوری اسلامی از جای خود برخاست و نسبت به ادامه حصر و ضرورت تشکیل دادگاه سخن گفت و از او پاسخ خواست که علی خامنه ای در پاسخ گفت: "اگر دادگاه تشکیل شود حکم آنها خیلی سنگین تر خواهد بود")

همین مواضع او باعث شد تا علی مطهری کم کم راه خود را از مسیر دوستان سابقش جدا کند. حرف‌های مطهری در مورد سال 88، خشم اصول‌گرایان را برانگیخته بود. خشمی که باعث شد در جریان دو انتخابات مجلس‌های نهم و دهم اصول‌گرایان به رهبری حداد عادل نام او را از فهرست اصول‌گرایان خط بزنند. این جدایی باعث شد که مطهری با برخی از دوستان خود جبهه جدیدی به نام صدای ملت را پایه گذاری کند که اکنون برای مجلس دهم یک فراکسیون خواهد بود در کنار اصلاح طلبان.

مطهری در هر دو انتخابات مجلس‌های نهم و دهم توانست با رای بالای مردم تهران وارد پارلمان شود تا در مسیر گذشته گام بردارد.

یکی دیگر از مسائلی که مطهری را در راس اخبار این سال‌ها قرار داده بود مخالفت جدی وی با سیاست‌های محمود احمدی نژاد بود. مطهری پایه گذار اصلی سئوال از احمدی نژاد در مجلس بود. کار او باعث شد تا برای بار اول در تاریخ جمهوری اسلامی یک رئیس جمهور برای پاسخ گویی به نمایندگان به پارلمان بیاید.

مطهری یک بار در واکنش به سخنان احمدی نژاد گفته بود: « رئیس جمهور می‌گوید من قانونی را که منطبق بر قانون اساسی تشخیص بدهم امضا و اجرا می‌کنم و قانونی را که منطبق بر قانون اساسی تشخیص ندهم امضا و اجرا نمی‌کنم؛ این یعنی استبداد و دیکتاتوری و به توپ بستن مجلس. چنین شخصی حتی یک روز هم نباید در مسند قدرت باقی بماند.»

در این روزها نیز علی مطهری به عنوان یکی از نمایندگان منتخب مردم تهران در مجلس دهم به شدت به دنبال رسیدگی به وضعیت مینو خالفی نماینده منتخب مردم اصفهان می باشد که رای‌اش از سوی شورای نگهبان باطل شده، است. او به آیت‌الله جنتی و رئیس جمهور در این مورد نامه نوشته است و وزیر کشور را نیز تهدید به استیضاح کرده است.

همین مسائل باعث شده است تا علی مطهری، شخصیتی  مستقل از شهرت پدر خود باشد.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 12 اردیبهشت

 
 

اشتراک گذاری: