ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

29 اردیبهشت  1395

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

جنجال سازان

به استقبال هفته آینده رفته اند

 
 
 
 
 

 

مجلس خبرگان هفته آینده با ترکیب جدیدی که در انتخابات هفتم اسفند انتخاب شده آغاز به کار می کند. این اجلاس دو روز ادامه خواهد داشت و مهم ترین کار آن انتخاب هیات رئیسه و بویژه رئیس این مجلس است. رئیس پیشین مجلس خبرگان آیت الله محمد یزدی، در انتخابات هفتم اسفند شکست سنگینی خورد و مردم به او رای ندادند. تمام نگرانی بیت رهبری و نهادهای وابسته به این بیت موقعیتی است که هاشمی رفسنجانی در انتخابات هفتم اسفند بدست آورد و با همین موقعیت می خواهد نقش مهمی در مجلس خبرگان جدید ایفاء کند. او در یکسال گذشته بارها این نظر خود را در مصاحبه های خویش مطرح کرده که رهبری جانشین رهبر کنونی جمهوری اسلامی می تواند شورائی باشد و ریاست آن نیز نوبتی. آنچه او می گوید سنگ بنای تغییر مناسبات کنونی میان مجلس خبرگان و رهبری است. یعنی هویت بخشیدن به مجلس خبرگان در حدی که در قانون اساسی پیش بینی شده است و در آوردن آن از حالت تبدیل شدن این مجلس به زیر مجموعه ای در ردیف دیگر زیر مجموعه های بیت رهبری. طرح دیگری که هاشمی مطرح کرده انتخاب رهبر جایگزین در مجلس خبرگان با قید محدودیت زمانی است. برای مثال، با پایان دوره مجلس خبرگان و تشکیل مجلس خبرگان جدید ( با رای مردم) آن مجلس بار دیگر یا رهبری که مجلس قبلی انتخاب کرده را تائید کند و یا رهبری جایگزین انتخاب کند.

همه این نظرات مغایر خواست آقای خامنه ای است برای حفظ تمرکز کنونی قدرت در بیت رهبری که شکل استبدادی به خود گرفته و تلاش برای موروثی کردن این قدرت. یعنی فرزند خویش "مجتبی" را جانشین خود کردن. نکته دیگری که مطرح است اینست که گفته می شود هاشمی فشار زیادی می آورد تا مسئله جانشینی آقای خامنه ای قبل از فوت وی حل شود. یعنی مجلس خبرگان رهبر و یا شورای رهبری تعیین کند. درحالیکه نظامی ها و رهبر جمهوری اسلامی این طرح را در ذهن و برنامه دارند که در هیاهوی احساساتی پس از درگذشت آقای خامنه ای، فرزند او مجتبی را جانشین اعلام کنند و با ترتیب دادن یک راهپیمائی نام آن را بیعت مردم بگذارند و چند مرجع تقلید حکومتی نیز آن را تائید کنند.

بدین ترتیب است که هفته آینده، هفته ای مهم و خبرساز است و آخرین برگی که جناح راست و طرفدار تبدیل سیستم ولایت فقیهی به سیستم سلطنت به زمین زده دیدار فائزه هاشمی با یکی از زندانیان به مرخصی آمده بهائی است. از سوی دیگر هاشمی شاهرودی که زمینه را برای ریاست خود بر مجلس خبرگان مساعد می بیند به بهانه دیدار با طلاب نقطه نظراتی را مطرح کرده که در همین شماره پیک نت می خوانید.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 29 اردیبهشت

 
 

اشتراک گذاری: