www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

16 اسفند ماه  1396

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

جهانگیری و 8 سال احمدی نژادی

من اگر لازم شود

دهانم را دوباره باز می کنم

 
 
 
 

 

بخش هائی از سخنان اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری در همایش استانداران، مدیران کل سیاسی و فرمانداران کل که دیروز در تهران برپا شد:

 از سال 87 تا 92 متوسط ایجاد شغل 70 هزار نفر بود، اما در پنج سال گذشته به طور متوسط 480 هزار شغل درست شده است که می گویند این خیلی بد است. در آن دوره که تورم 35 درصد بود می‌گویند دوره خیلی خوبی بود، اما اکنون که تورم زیر 10 درصد می گویند خیلی بد است.

وقتی رشد اقتصادی منفی هفت درصد بود می گفتند دوره خوبی بود الان که رشد اقتصادی به شش درصد رسیده است می گویند رکود است . برادر عزیز می دانید رکود یعنی چه؟ یکبار رکود را برای مردم تعریف کنید.

ما بیش از 800 هزار شغل ایجاد کرده‌ایم، ولی هنوز افراد بیکار زیاد داریم. کارهای بزرگی انجام شده که نباید ‌آنها کوچک جلوه داد.

از مقطعی به من توصیه به سکوت کردند و من هم گفتم چشم، ولی الان سر تا ذیل حکومت را به بحث گرفته و می گویند انتخابات زودهنگام و بدون مهندسی برگزار شود. وقتی نگذاشتید اقدامات او گفته شود الان باید به این حرف‌ها جواب بدهید البته اگر لازم باشد من موتور را مجدد روشن می کنم. (اشاره مستقیم به دوران فاجعه بار ریاست جمهوری احمدی نژاد)

از نقد و اعتراض مردم نباید نگران باشیم. اتفاقات دی ماه 96 (شورش وسیع مردم در بیش از 90 شهر ایران) هم خسارات و هم منافعی داشت. همه شخصیت‌های سیاسی حتی از کسانی که انتظار نمی‌رفت بیان کردند که اعتراض حق مردم است البته در برخی اعتراضات حرفهای بی ربطی زده شد که برای ما قبل قبول نبود، اما همه به این نتیجه رسیدند که باید صحبت مردم را شنید. آنچه ما را باید نگران ‌کند نفرت، خشم  و کینه مردم نسبت به مسئولان و نظام است، بنابراین نباید اجازه دهیم اعتراض مردم به نفرت و خشم تبدیل شود . هنر ما باید این باشد که به اعتراض مردم پاسخ دهیم. من به دبیرخانه دولت هم ماموریت دادم که کار قانونمندی برای پاسخگویی دولت به اعتراضات قانونی مردم انجام شود و دولت مکلف باشد پاسخ اعتراضات را بدهد.

باید با جامعه مدنی احزاب و جریان‌های سیاسی قانونی و شناخته شده گفت‌وگو کنیم. راه حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی ما صرفا راهکاری تکنیکی و فنی نیست، راهکار اصلی ما سیاسی است اگر می خواهیم همه مسائل کشور را حل کنیم باید دنبال راهکار سیاسی باشیم، یعنی همه با هم باشند و در یک راستا قرار بگیرند. مثلا افزایش قیمت حامل‌های انرژی فقط با تصمیم و جلسه گذاشتن اجرایی نمی شود، بلکه همه قوا، دستگاه‌ها و در راس همه رهبری و مردم باید با گفت‌وگو به این  نتیجه برسند که برای حل مشکل کشور باید مثلا این تصمیم را گرفت که خوشبختانه وزرات کشور  وارد بحث و گفت‌وگو شده و جای گفت‌وگوهای سیاسی هم در وزارت کشور است، استانداران و فرمانداران نیز باید با نخبگان و احزاب وارد گفت‌وگو شوند.

فساد در کشور زیاد است و فساد سیستمی وجود دارد. برخی از کسانی هم که آلوده هستند سعی می‌کنند با علامت‌هایی ناصحیح ما را منحرف کنند اما من تاکنون فریب این علامت‌های انحرافی را نخورده ام. من معتقدم در حوزه پیشگیری از فساد باید خیلی کار انجام دهیم و بازرسی‌های بیشتری باید داشته باشیم حتی از مردم اطلاعات بگیریم که در آیا در ادارات از آنها رشوه می‌خواهند؟

استانداران و فرمانداران در هفته، روزی را برای گفت‌وگو با مردم در نظر بگیرند. من این موضوع را بخشنامه کردم و با برگزاری این جلسات، شما به مردم می‌گویید که آنها می‌توانند به مسئولان دسترسی داشته باشند و اگر کسی به آنها اجحاف کرده است می‌توانند آن مساله را طرح کنند.

جهانگیری با اشاره به تعداد کم بانوان حاضر در جلسه، گفت: در چند استان این موضوع را در شورای اداری دیدم و مطرح کردم چرا تعداد خانم‌ها کم است. نیمی از جامعه ما خانم‌ها هستند که تحصیلکرده و توانمند بوده و شاید کارها را از مردها بهتر انجام می‌دهند. من خواهش می‌کنم حتما از ظرفیت و توانایی زنان استفاده بیشتری شود و این موضوع را باید جدی گرفت. البته کشور برخی محدودیت‌ها دارد و آن محدودیت‌ها را نیز باید مدنظر قرار داد.

ترامپ دنبال از بین بردن برجام بود، اما تاکنون موفق نشده است با این حال آنها ظلم بزرگی در رابطه با برجام انجام می‌دهند. روح حاکم بر برجام برای ما مهم است که آنها سعی کرده‌اند فضای کار با ایران را مسموم کنند. البته ما بیش از 50 میلیارد دلار موافقتنامه با دنیا به دست آورده‌ایم که بیش از 30 میلیارد دلار آن به مرحله امضای قرارداد رسیده است و برای بیش از 12 میلیارد دلار پروژه و ال ‌سی تعریف شده است. ما با کشورهای آسیایی و اروپایی از جمله هند، چین و روسیه در همه ابعاد روابط خود را توسعه می‌دهیم و برخی کشورهای اروپایی مثل ایتالیا هم به ما پیشنهاد ایجاد خط اعتباری کردند. البته مسائل منطقه نگران‌کننده است و وضعیت بدی در برخی کشورها حاکم بوده که باید با راهکار سیاسی و گفت‌وگو بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 16 اسفند

 
 

اشتراک گذاری: