www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

29 آذر ماه  1396

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

چشم و گوش ها تازه باز شد!

خدمت بزرگی که روحانی

با بودجه 97 به آگاهی مردم کرد

 
 
 
 

 

روحانی خدمت بزرگی به کشور کرد وآن هم انفجار اطلاعات در فضای مجازی بود. قدر این فرآیند بدیع را بدانیم. بودجه سال ۹۷ نظارتی ترین بودجه تاریخ ایران است. این بودجه با ذکر جزییات در توییتر وتلگرام می چرخد. درآمد مالیاتی را افزایش دادند تا دولت بدهکار ملت شود. شفاف سازی کردند تا مردم بدانند چگونه بیت المال اداره می شود. برخلاف دولتی قبلی بودجه را بموقع تحویل دادند تا فرصت نقد و بررسی آن وجود داشته باشد

افشاگری های زیادی رخ داد. مردم از خیلی اسرار پنهان سوء مدیریت مالی واداری آگاه شدند. درطول دهه های گذشته  خبر بودجه و تصویب آن بسیار بی اهمیت بود. اخبار بودجه چنان کلیشه ای و حاشیه ای بود که هیچ رسانه ای بدان حساسیت نداشت .تصور همگان از بودجه یک برنامه علمی وفنی و دلسوزانه بود که ریال به ریال آن بر طبق اولویت و عقلانیت و اصول علمی و برنامه نویسی و نیازهای کشور تدوین می شود. اکنون‌پرده از همه چیز برافتاده است.

بودجه ۹۷ شاید درمیان بودجه های ۴۰ سال گذشته از همه عقلانی تر وعلمی تر بوده و با این حال ملت را مات و مبهوت خودش کرده است ، تا ببینیم سال های گذشته چه دسته گل هایی به آب داده اند!

یاد دارم در ده سال پیش برای هر نماینده ۳۰۰ میلیون تومان بودجه تعیین کردند و همان موقع تلویزیون خبر فساد در پارلمان انگلیس را پخش کرد که نمایندگانشان هزینه حرس کردن گل ها و چمن محوطه خصوصی شان را به حساب دولت گذاشته اند.

حالا مردم خودمان حیرانند که چرا بودجه نویسی تا بدین حد نابخردانه و خلاف مصالح ملک و ملت است؟ چرا بودجه عقیدتی سیاسی بیشتر ازمرزبانی است؟ چرا بودجه خواهران حوزه علمیه از بودجه چند دانشگاه کشور بیشتر است؟ چرا برخی حضرات ردیف بودجه خصوصی دارند؟ چرا بودجه سپاه و بسیج چند برابر بودجه ارتش است؟  چرا موسسات ونهادهای خصوصی ردیف بودجه دارند؟ چرا درهمه کشورها و حتی کشورهای عربی اخبار پارلمان از شبکه تلویزیون زنده پخش می شود ولی در ایران هنوز بر روی موج اف ام  و گزینشی اخبار مجلس پخش می شود؟ از کجا معلوم نمایندگان بخوبی بتوانند یا بخواهند از حقوق ملت دفاع  کنند؟

شفاف سازی های چند سال اخیر بیشتر از اینها بوده است.

از قتل های زنجیره ای تا حساب های قوه قضاییه و حقوق های نجومی و املاک نجومی و استخدام ۲۸۰۰ نفر بدون پست سازمانی در شهرداری تهران و اخراج استادان دانشگاه و استخدام بورسیه های بی کیفیت رانتی با وجود استادان و دارندگان درجه دکترا! واختلاس های نجومی و بسیاری اطلاعات دیگر. می توان نتیجه گرفت که نجات و پیشرفت ملت در گرو گردش آزاد اطلاعات است.

دکتر محمد طاهر کنعانی


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 29 آذر

 
 

اشتراک گذاری: