www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

3 آبان ماه  1396

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

مصاحبه وزیر ارتباطات درباره اینترنت

طرح "رجیستر" گوشی

در ایران اجرا خواهد شد!
 
 
 
 

 

زمزمه تقلید از سیستم مالکیت گوشی همراه در ترکیه برای ایران آغاز شده است. سیستمی که هم جنبه امنیتی می تواند داشته باشد و هم جنبه مبارزه با قاچاق گوشی همراه. در ترکیه هر تلفن همراهی که در ترکیه ثبت (رجیستر) نشده باشد، حتی اگر صاحب آن توریست باشد و گوشی را با خودش از خارج به ترکیه آورده باشد، بعد از دو ماه قفل می شود، مگر صاحب گوشی آن را از طریق بانک ها، پس از دادن مالیات رسما ثبت (رجیستر) کرده باشد.

 

آذری جهرمی وزیر جوان ارتباطات در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در همین زمینه گفت:

95 تا 80 درصد از گوشی های تلفن همراه به صورت قاچاق وارد کشور می شود در حال حاضر، گوشی هایی که پیش از این بصورت قاچاق وارد کشور شده اند مجاز تلقی می شوند؛ تا مردم دچار مشکل نشوند

باید در گمرک تجهیزات وارد شده را به دقت چک کنیم و ببینیم از کجا وارد می شوند و اپراتورها هم با توجه به ظرفیت های خود باید این فضا را پایش کنند تا به این ترتیب تنها به گوشی هایی خدمات دهیم که از مبادی قانونی وارد کشور شده اند.

تاکنون ترکیه و چند کشور دیگر طرح رجیستری را انجام داده اند و اتفاقا موفق هم بوده اند.

ما سناریوهای زیادی برای اجرای طرح رجیستری در نظر گرفته ایم که هماهنگی بین دستگاهی نکته بسیار مهم در اجرای درست این طرح است. با اجرای این طرح به طور طبیعی گوشی های قاچاق دچار التهاب می شوند. البته برخی به دنبال دور زدن این طرح به شیوه های مختلف هستند تاحداکثر سود خود را حفظ کنند که تعیین قیمت های حبابی تلفن همراه از نتایج آن است. من اعلام کردم که مردم فعلا گوشی موبایل نخرند تا متضرر نشوند، که هشدار موجب مهار بازار و موثر واقع شد. بنای ما این است که بازار را کنترل کنیم اما به دنبال انحصاری کردن بازار موبایل در کشور نیستیم.

باید محتوایی مناسب براي کودکان و نوجوانان در فضای مجازی تولید کنیم، بازی های مناسب این سن هم باید تولید شود. ما می خواهیم زیرساختی ویژه کودکان تولید کنیم تا آنها در فضایی امن در این فضا ورود و استفاده کنند. (اگر فیلم ها مربوط به سینه زنی و نوحه خوانی و تعزیه و ... نباشد)

ترسیدن از فضای مجازی اشتباه است بلکه استفاده درست از این فضا باید در نظر گرفته شود.

امروز اخبار تکمیلی پرونده اصفهان را (خود کشی دو دختر نوجوان) دریافت کردم که نشان داد خودکشی ها هیچ ربطی به این بازی نداشته است بلکه آنها به دلیل مسائل خانوادگی دست به خودکشی زده اند.

چالش نهنگ آبی در کشور ما رخ نداده و حتی موجب خودکشی در ایران نشده است اما این خطر همچنان وجود دارد، بنابراین والدین باید مواظب باشند و از کودکان خود غافل نشوند و آگاهی خود را در این عرصه بالا ببرند.

ما قول دادیم در 100 روز اول دولت نظام تعرفه اینترنت ثابت را تعریف کنیم، در همه دنیا مدل اینترنت حجمی است، اما قیمت های ما مناسب نیست و مدل حجمی در اینترنت ثابت در بسیاری از کشورهای دنیا وجود ندارد.

اپراتورها در اماکن عمومی تا سقف مشخصی می توانند خدمات رایگان ارائه کنند که هم رفاه عمومی را در پی دارد و هم برایشان نوعی تبلیغ به حساب می آید. اپراتور همراه اول در 100 نقطه، ایرانسل 60 نقطه، آسیا تک در 29 نقطه برای ارائه خدمات عمومی هدف گذاری کرده اند، این اینترنت برای رفع نیاز است و عملا نامحدود نیست که تا آخر هفته اطلاع رسانی می شود. وزارت ارتباطات قرار است 100 هزار شغل در کشور راه اندازی کند که در قالب کسب و کارهای نوپا یا همان استارتاپ ها مقدور خواهد شد.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 3 آبان

 
 

اشتراک گذاری: