www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

11 آبان ماه  1396

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

خامنه ای با دقت پوتین

به حرف ها گوش می کند؟ 
 
 
 
 

 

دیدار پوتین و خامنه ای، نه درحاشیه اجلاس سه جانبه سران آذربایجان، روسیه و ایران، بلکه در متن اصلی سفر پوتین به تهران بود. حرف های اصلی در همین دیدار زده شد که بطور طبیعی فاش نشده و نمی توانست فاش شود. اما در همان حد که خبرگزاری های داخلی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رهبر جمهوری اسلامی منتشر کرده اند نیز نشان میدهد که مسئله تحریم های امریکا، جنگ سوریه و توان نظامی مرکز ثقل این دیدار بوده است. این را از لابلای اشاراتی که در سخنرانی پوتین و خامنه ای وجود دارد می توان متوجه شد. در همین دیدار مسئله بسیار مهم حذف دلار در معادلات ارزی نفت که روسیه و چین طراح آن هستند مطرح شد. همزمان با سفر پوتین به تهران و طرح موضوع پول جایگزین (بجای دلار) در معاملات نفتی، سایت "راشا تودی" مقاله تفسیری دقیقی درباره این طرح منتشر کرد که نشان میدهد چین با کمک روسیه می کوشند دلار را منزوی و طرد کنند و از این نظر ضربه مهلکی به اقتصاد امریکا بزنند. ترجمه دقیق این تفسیر را که توسط مترجم برجسته آلمانی به فارسی "رضا نافعی" تهیه و انتشار یافته در همین شماره پیک نت می توانید بخوانید.

آن فرازهائی که در لابلای آنها می توان حدس زد در ملاقات پوتین و خامنه ای چه گذشته را در زیر می آوریم:

خامنه ای: همکاری ایران و روسیه برای مقابله مشترک با تحریم‌های آمریکا بر ضد دو کشور «مفید» است و اینکه می‌توانیم تحریم‌های آمریکایی‌ها را با روش‌هایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادی دو یا چند جانبه، بی‌اثر و آمریکا را منزوی کنیم. نتایج همکاری ایران و روسیه نشان داده که تهران و مسکو می‌توانند در میدان‌های دشوار، (از جمله جنگ سوریه) اهداف مشترک را محقق کنند. امریکا همچنان مشغول طراحی و توطئه است، بنابراین حل کامل مسئله سوریه نیازمند تداوم همکاری‌های مستحکم است. نباید دولت سوریه را برای اجرای هیچ طرحی «تحت فشار» گذاشت. ما شما را دارای شخصیتی قوی و اهل تصمیم و عمل می دانیم و به همین علت می‌توان با روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ درباره کارهای بزرگ و نیازمند عزم و تلاش، صحبت و همکاری منطقی داشت.

پوتین: روسیه مدافع تمامیت ارضی سوریه و حمایت از رئیس جمهوری این کشور است و آن را از اصول سیاست خارجی روسیه میداند. معتقدیم هرگونه تغییر و تحول در هر کشوری از جمله سوریه باید از درون آن کشور شکل بگیرد. در مورد تحریم های امریکا تکیه روسیه بر توان داخلی است و حتی برخی تولیدکنندگان و صاحبان صنایع روسی امیدوارند تحریم‌های آمریکا پایان نیابد، زیرا موجب شده به ظرفیت‌های آنها توجه شود.

(عکس: آیا با آن دقتی که پوتین حرف های خامنه ای را گوش می کند، خامنه ای به توصیه ها و پیشنهادهای پوتین دقت می کند؟ آیا با آن دقت و همآهنگی که سیاست در روسیه پیش برده می شود، در جمهوری اسلامی سیاست های استراتژیک را میتوان پیش برد و کارشکنی ها را خنثی کرد؟ آیا آن حمایت 80 درصدی مردم روسیه از پوتین، در باره علی خامنه ای هم وجود دارد؟ آینده پاسخ این سئوالات را خواهد داد.)


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 11 آبان

 
 

اشتراک گذاری: