www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

5 مهر ماه  1396

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

مصاحبه علی مطهری در همه پرسی کردستان

نباید منتقدان دستگیر شوند

نظام با چند انتقاد به خطر نمی افتد

 
 
 
 

 

علی مطهری نایب رئیس مجلس در حاشیه جلسه روز گذشته مجلس، ارتباط با همه پرسی کردستان عراق برای استقلال گفت:

«آمریکا و اسراییل پشت پرده استقلال کردستان عراق هستند و جمهوری اسلامی نباید موضع سختی دراین رابطه بگیرد و حساسیت زیادی درباره این موضوع نشان دهد. بهتر بود تلاش بیشتری می‌کردیم که این اتفاق نمی‌افتاد اما حالا که این رفراندوم برگزار شده و رای هم آورده نباید خیلی درباره‌ی آن حساسیت نشان دهیم.

روشن بود که کردها از همه پرسی استقلال کردستان حمایت می‌کنند اما این همه پرسی به معنی استقلال کردستان عراق نیست و مراحلی دارد که اگر قابل انجام باشد دو سه سال طول می‌کشد. باید مردم کردستان عراق را روشن کنیم که این کار به صلاحشان نیست.

‌ اقداماتی انجام شد و مقاماتی از جمله سردار سلیمانی و دیگران به این منطقه رفتند و هشدارهای لازم را دادند. به نظر من آمریکا به ظاهر می‌گوید که با استقلال کردستان عراق مخالف است. حتی در مورد ترکیه هم نمی توان از موضع این کشور مطمئن بود. نکته مهم این است که نباید موضع سختی بگیریم و حساسیت نشان دهیم بلکه باید ببینیم در آینده چه پیش خواهد آمد و با مردم کرد صحبت کنیم و از آنها کمک بگیریم و آنها را قانع کنیم که این کار به صلاحشان نیست. اما از سویی اقدامات خشونت آمیز در این زمینه هم به مصلحت نیست.

مطهری درباره بازداشت برخی از روزنامه نگاران، از جمله ساسان آقایی و یغمی فشخامی نیز گفت:‌ مواردی از این دست که به ما مراجعه می‌شود را از طریق وزارت اطلاعات، یا اطلاعات سپاه و قوه قضاییه پیگیری می‌کنیم. مانند اعتراضات کارگری و بازداشت برخی از کارگران. موضوع آقای شهابی را می‌دانم و تا حدی در جریان این موضوع هستم. کار ما این است که این مسائل را منتقل کنیم ما باید از حقوق مردم دفاع کنیم و موضوع را به نهادهای مربوطه منتقل کنیم و از آنها بخواهیم به ما توضیح بدهند و سخت‌گیری نکنند. قرار نیست این افراد با دستور ما آزاد شوند ما پیگیری می‌کنیم و در مواردی هم پاسخ‌هایی دریافت می‌کنیم که با آنچه در رسانه‌ها آمده ممکن است مغایرت داشته باشد. ‌ موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که نباید با منتقدان و معترضان برخورد سخت انجام شود این کار ضرورتی ندارد و با چند انتقاد و اعتراض نظام به خطر نمی‌افتد ما باید این نگاه را اصلاح کنیم.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 5 مهر

 
 

اشتراک گذاری: