www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

7 شهریور ماه  1396

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

اولین گزارش وزیر جدید ارتباطات

دوران فیلتر فله ای

اینترنت در ایران گذشته!

 
 
 
 

 

جواد جهرمی وزیر جوان کابینه دوم روحانی که سکاندار وزارت ارتباطات شده و پیش از رای گیری در مجلس جنجال زیادی بر سر سوابق او راه افتاده بود، در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده و گفت:

در توییتی نوشتم این مساله را به صورت حقوقی پیگیری می‌کنم زیرا وظیفه ما حمایت از کسب‌وکارهای نوپای داخلی است بنابراین باید به لحاظ حقوقی مساله را پیگیری کرده، برای این مجموعه وکیل بگیریم و آن را حل کنیم. این مساله یک موضوع بین‌المللی است و می‌تواند برای ما یک بازار بین‌المللی ایجاد کند.

تقریبا پنج ماه است که اپل و اپ‌استور درباره اپلیکیشن‌های ایرانی برخورد سخت‌گیرانه‌ای را شروع کرده است. برخی از این برخوردها به موضوعاتی برمی‌گشت که به مقررات داخلی آنها ارتباط داشت. در حال حاضر در مارکت‌های اندرویدی داخل کشور هم چنین مقرراتی وجود دارد و میزبان اپلیکیشن‌ها که می‌تواند اپ استور باشد یا گوگل‌پلی یا کافه‌بازار، یک مقررات حقوقی دارند.

سخت‌گیری‌های اولیه اپل از چند ماه پیش مربوط به این حوزه بود زیرا اپلیکیشن‌های ایرانی متصل به سیستم بانکی جهانی نبودند و تنها از طریق اتصال به درگاه شتاب و شیوه‌های دیگر پرداخت درون‌برنامه‌ای داشتند که خلاف مقررات اپل بود. بنابراین از چند ماه پیش اپلیکیشن‌های ایرانی خود را با این مقررات منطبق کردند.

اگرچه ما تعاملات مالی مستقیم با اپل نداریم و اپل نمایندگی رسمی در ایران ندارد، اما تجارت خود را دارد. بنا بر آخرین آمار ۱۱ درصد گوشی‌های هوشمند ایران اپل هستند. درآمد اپل در ایران حدود چهار میلیارد دلار است.

اکنون در تلاش برای حمایت از اپلیکیشن‌های داخلی هستیم و این موضوع را از چارچوب‌های قانونی پیگیری حقوقی کنیم و امیدواریم حل شود. اگر غیر از چارچوب‌های معمول خصومتی وجود دارد موضوع را با نوع نگاه دیگری پیگیری خواهیم کرد. البته به نظر می‌رسد بیشتر سوتفاهمی است که قابل حل باشد و امیدواریم اپل فرآیند سابق را برای کاربران ایرانی داشته باشد.

بنابر آمار موجود، در سال ۹۵ در کسب‌وکارهای نوپا و خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات ۱۰۰ هزار شغل ایجاد شده که معادل دو برابر شغل از ابتدای انقلاب تا کنون است. در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده سالانه ۹۵۰ هزار شغل ایجاد کند که ۱۰۰ هزار شغل درحوزه فناوری اطلاعات قرار گرفته است. البته وزارت ارتباطات متولی ایجاد شغل نیست اما می‌تواند زیرساخت‌ها را ایجاد کند. باید ۱.۵ درصد را ارتقا دهیم و به عدد ۷۰۰ هزار شغلی که در فناوری اطلاعات دیده شده برسیم.

این چرخه با همکاری وزارت علوم و دانشگاه‌های کشور و وزارت کار کامل می‌شود.

در حوزه استارتاپی تحول عظیمی پیش‌رو داریم. مجموعه‌های دانش‌بنیان در همه حوزه‌ها و به صورت خاص در حوزه فناوری اطلاعات نقش به‌سزایی دارند. اما اینها موانعی دارند. لازمه رفع این مشکلات این است که تجدید نظری در قوانین داشته باشیم. طبیعتا انقلاب دیجیتال در دنیا رخ داده و در ایران هم در حال وقوع است که یک فرصت بی‌نظیر است. برنامه ما نیز استفاده از این فرصت‌هاست.

باید اقداماتی انجام دهیم که بتوانیم زیرساخت‌های لازم برای فعالیت این عرصه را داشته باشیم،

هر فضا و شرایطی که برای ما به وجود می‌آید، فرصت‌ها و تهدیداتی دارد. می‌توان به یک پدیده به عنوان تهدید نگاه کرده و آن را ببندیم یا از فرصت‌هایش بهره‌مند شویم. نگاهی در سابق وجود داشت که هر سرویسی در عرصه کشور فعال می‌شد به دلیل تهدیداتی که وجود داشت، آن را می‌بستند.

در مقابل این پدیده، در دولت یازدهم بحث پالایش هوشمند مطرح شد. اینکه ما از فرصت‌ها استفاده کنیم و موارد منفی را حذف کنیم و با سرویس‌های اینترنت فله‌ای برخورد نکنیم زیرا توانمندسازهایی در عرصه‌ی کشور هستند و فرصت‌هایی را ایجاد می‌کنند. اینجا نیز یک مفهوم و یک پروژه به اسم پالایش هوشمند وجود دارد. مفهوم پالایش هوشمند در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده و تاییدیه گرفت که در سرویس اینستاگرام اجرا شد.

از زمان آغاز پالایش هوشمند روی اینستاگرام، پنج درصد محتوایی را که ارزیابی کردیم، موارد نامناسب با فرهنگ ما بود. پس از پالایش هوشمند و در این فرآیند، ۷۰۰ میلیون مصداق غیرمجاز شناسایی و بسته شده بود و خللی هم در زندگی مردم ایجاد ‌نشد.

چالش بزرگ پروژه پالایش هوشمند، رمزنگاری است.  پالایش هوشمند در موارد رمزگذاری‌شده نمی‌تواند مساله را حل کند. در دنیا هم مرسوم است که در موارد رمزگذاری با سرویس‌دهنده تعامل می‌کنند و به یک مفهوم و چارچوب مشترک می‌رسند. نوع نگاهی که برای سرویس‌های مبتنی بر رمز پیش رفت بدین ترتیب است. اما از آنجایی که عمده سرویس‌های مورد اقبال مردم ما بیشتر در آمریکا مشغول فعالیت هستند، طبق قوانین امکان تعاملی تا کنون وجود نداشته و البته از طرف ما نیز عزمی وجود نداشته که تعامل صورت بگیرد.

در شرایط فعلی شاید ظرفیت‌های داخلی ما در حال حاضر توانمندی ارائه این خدمات را نداشته باشد و ما نیز نمی‌توانیم مردم را از این خدمات محروم کنیم. بنابراین ما باید با مدل مبتنی بر تعامل و تلاش به این جمع‌بندی برسیم که این خدمات را از مطالب نامناسب حذف کرده و در چارچوب ادامه ارائه خدمات امکاناتش را فراهم کنیم.

عده‌ای می‌گویند هیچ‌وقت سرویس‌ها را ببندیم. در دولت دوازدهم در وزارت ارتباطات چارچوب ما این است که نقاط قوت را تقویت کرده و نقاط ضعف را بپوشانیم. مثلا سرویس یوتیوب به دلیل ویدیویی که در توهین به پیامبر منتشر کرده بود و با وجود نامه دادستانی، ویدیو را حذف نکردند، در ایران مسدود شد. به نظر می‌رسد در کشور انجمادی وجود نداشته باشد که اگر سرویسی بسته شده تا ابد بسته بماند.

اکنون در مراکز دانشگاهی با جدیت پیگیری می‌شود که مثلا یوتیوب منابع علمی دارد که مورد استفاده است. البته در عین حال مطالبی هم دارد که با فرهنگ ما سازگار نیست و باید دید آیا می‌توان با تعاملات این مسائل را حل کرد؟

امروز قوه عاقله نظام که شورای عالی فضای مجازی در این عرصه است به این جمع‌بندی رسیده که ما مذاکره کنیم.

از طرف شورای عالی فضای مجازی، مجوز مذاکره برای تمام شبکه‌های اجتماعی مسدود شده در ایران داده شده و وزارت ارتباطات را مکلف کردند که ارتباط را برقرار و تعامل ایجاد کند. ما گزارش را به شورای عالی فضای مجازی می‌دهیم. اگر تصمیم بر باز بودن این شبکه‌ها گرفته شد، آنها را باز می‌کنیم و در غیر این صورت اگر در مذاکرات به توافق نرسیم همان شرایط حفظ می‌شود و تلاش می‌کنیم سرویس‌های جایگزینی ایجاد کنیم.

تا پایان هفته ۱۵۷ سرویس‌دهنده به ۷۰۰ مورد می‌رسند. بنابراین در پارامتر کیفیت ارتقای جدی صورت خواهد گرفت. اکنون در برخی از سرویس‌هایی که آغاز شده این بهبود کیفیت مشخص است.

اگرچه ۱۸ هزار روستا به اینترنت متصل شدند اما به دلیل مدل هزینه‌ای که دارد برای روستاییان قابل بهره‌برداری نیست. ما وعده دادیم مشکل مناطق روستایی و کم‌برخوردار را به صورت جدی برطرف کنیم، شکاف دیجیتالی را کاهش دهیم و خدمات را به سطح روستاها ببریم.

بسیاری از مردم درباره کیفیت شبکه‌های ارتباطی شاکی هستند. البته یکی از دلایل پایدار نبودن کیفیت توسعه‌هایی است که در شبکه‌های مخابراتی در حال انجام است. بحث دولت الکترونیک از موضوعات جدی است که شاخصه‌های ما را ارتقا می‌بخشد که زیرساخت‌هایش تهیه شده اما لازم است روی الزامات قانونی آن تاکید بیشتری شود. تبیین مسیر حرکتی به سمت موبایل نسل پنج و اینترنت اشیا نیز از مباحث مهمی است که در این عرصه داریم.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 7 شهریور

 
 

اشتراک گذاری: