www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

22  مرداد ماه  1396

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

رها از قفس حجاب

جست و خیز و گردش زنان

در پارک های زنانه ایران

 
 
 
 

روزنامه گاردین گزارش منتشر کرده در باره پارک های زنان در تهران که روزنامه آفتاب نیوز بخش هائی از آن را منتشر کرده است. گاردین می نویسد:

در بوستان مادران زنان امکان خوردن ناهار و ورزش با تجهیزات ورزشی و خرید از کیوسک‌ها را دارند. یک حصار فلزی بزرگ پارک را از جهان خارج جدا می‌کند. نگهبانان زن با لباس‌های آبی و دستکش‌های سفید و سوت ناظر همه چیز در این پارک‌ها هستند و عکسبرداری نیز به شدت ممنوع است.

پارک‌هایی انحصارا برای زنان در شهرهای ایران در نظر گرفته شده‌اند با این حال منتقدان می‌گویند که با این کار، درصدد پنهان نگه‌داشتن زنان ایرانی از انظار عمومی است. لاله ۴۷ ساله که در تهران آرایشگر است با گروهی از دوستانش برای پیک نیک به پارک بهشت مادران آمده است. او می‌گوید در این پارک می‌تواند آزادی داشته باشد. پشت سر او گروهی از زنان تی‌شرت و شلوار جین پوشیده‌اند و با موسیقی پاپ می‌رقصند.

بوستان بهشت مادران در سال ۲۰۰۸ میلادی در تهران افتتاح شد‌. پس از آن در دیگر محلات پارک‌های مشابهی ساخته شد و سپس به شهرهای دیگر گسترش یافت، مانند اصفهان که اکنون پنج پارک زنانه دارد. این نوع پارک‌های زنانه تنها در دیگر کشورهای اسلامی وجود دارند مانند پاکستان، افغانستان و عربستان سعودی.

پیدا کردن محل ساخت پارک‌ها نیز اغلب مشکل‌ساز بوده است چرا که خطر دید زدن مردان از یک پنجره یا بالکن یا ساختمان مجاور وجود داشته است. این پارک‌ها یک حسن دارند و آن برای خانواده‌های مذهبی است که اغلب امکان حضور زیاد در جامعه را ندارند. درست است که این پارک‌ها زنان را از مردان جدا می‌کنند اما گروهی از زنان که آزادی‌ای تا پیش از آن نداشته‌اند، در این پارک ها ازادی عمل پیدا می‌کنند.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 22 مرداد

 
 

اشتراک گذاری: