ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

26 آبان 1398

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 25 آبان

اکثریت جامعه ایران

از نگاه حکومت "غیرخودی" اند!

 
 
 

 

 

کار سهمیه بندی بنزین و حریق اعتراض به آن که بسرعت در شهرهای ایران شعله ور شد، به هر نتیجه ای که ختم شود، یک نتیجه گیری عمومی از آن از هم اکنون قطعی است. این که رهبر جمهوری اسلامی و کسانی که در بیت او نقش مشاور وی را دارند تصمیماتی را می گیرند و برای اجرا ابلاغ می کنند که نه دولت و نه مجلس در جریان آن نیستند و یا اگر هم باشند ومخالفت هم داشته باشند جرات بیان آن را ندارند. رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی که در آخرین دیدار با دولتی ها داشت، با صراحت و حتی تهدید، فرمان سهمیه بندی بنزین را داد و سران سه قوه نیز این فرمان او را تبدیل به طرح سهمیه بندی کردند و به اجرا گذاشتند. البته، این بار هم او مانند موارد مشابه (از جمله خصوصی سازی و نتایج فاجعه بار آن که به اعتراض های کارگری انجامیده) در نقش اپوزیسیون و مخالف نحوه اجرای طرح به میدان خواهد آمد و سعی خواهد کرد دیگران را دم تیغ مردم بدهد، اما فیلم سخنرانی او که از دیروز وسیعا پخش شده این بار، این فرصت را از او گرفته است. آیا، خود این جسارت را دارد که با صراحت و به زبان مردم دلیل واقعی و استدلال خود را درباره سهمیه بندی بنزین بگوید؟ و یا میدان را برای امثال علم الهدا و فرماندهان سپاه و دشمنان دولت روحانی خالی خواهد گذاشت تا بلکه اعتراضات را به سمت دولت و روحانی هدایت کنند؟ از نگاه ما دلائل واقعی سهمیه بندی بنزین همان است که در یادداشت سردبیری پیک نت در شماره دیروز منتشر شد. وقتی به مردم گفته نمی شود به چه دلیل و انگیزه ای ناچار به سهمیه بندی بنزین هستند و زمانی که مردم به عیان شاهد دزدی و فساد نهادینه شده در تمام ارکان نظام هستند، چگونه می توان از آنها انتظار همراهی با دولت برای عبور از بحران را داشت؟ وقتی مردم از نگاه بخش قدرتمند حکومت "غیر خودی" هستند، چرا باید آنها برای "خودی ها" مایه بگذارند؟

مسئله درست همینجاست. این که مردم به حکومت اعتماد ندارند و حکومت به مردم. در این میان حکومت یا به مردم دروغ می گوید و واقعیت را سانسور می کند که این نیز خود طی چند ده سال گذشته موجب فرو ریختن اعتماد مردم به حکومت شده است.

این جمله را از علم الهدا بخوانید. جمله ای از سخنرانی او در جمع مراسم "عترت" در سه شنبه گذشته در مشهد:

«مشکل ما این است که برخی از خودی های پای ستون انقلاب در درجه های خاصی با رهبری زاویه پیدا می کنند و دشمن در مقام استخدام نفوذی ها به دنبال افراد زاویه دار می رود و از این طریق وارد می شود. از این رو باید توجه کنیم و نگذاریم غیر خودی ها مسلط شوند و زاویه داران با رهبری را نیز باید از جمع خود جدا کنیم. انتخابات، مسیری است که دشمن می تواند به وسیله عوامل خود از طریق آن وارد نظام  شود. نباید بگذاریم که فضا برای غیر خودی ها مهیا شود.»

همان سه شنبه و همزمان با علم الهدا احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان در همایش سراسری هیأت‌های نظارت بر انتخابات گفت:

«شورای نگهبان خطوط قرمزی دارد که به پای آن‌ها ایستاده است و از این خطوط قرمز نیز عبور نخواهد کرد. حاشیه‌سازی و دخالت دولت در انتخابات، محدود کردن حق انتخاب مردم و خلاف حق‌الناس است.»

آن خط قرمز برای به مجلس بردن همان "خودی ها"ئی است که علم الهدا گفت. اینها جز اینست که به شعور و انتخاب مردم اعتماد ندارند و اهمیت نمیدهند و اکثریت جامعه "غیر خودی" است؟ این اکثریت با حکومت بیگانه است و حکومت نیز آنها را بیگانه میداند. حاصل همین اعتراضی است که اکنون در خیابانها شاهدش هستیم.

به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 17 نوامبر 2019

 
 

اشتراک گذاری: