ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

23 اردیبهشت 1399

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 23 اردیبهشت

ادامه قرنطینه در ترکیه

در روزهای آخر هفته

 
 
 

 

بعد از ظهر دیروز (دوشنبه) اردوغان پس از شرکت مجازی در جلسه دولت ترکیه، نتایج تصمیمات اتخاذ شده درباره محدودیت های کرونائی در این کشور را اعلام کرد و تمام شبکه های تلویزیونی ترکیه نیز آن را پخش کردند. از آنجا که شرایط ترکیه و ایران از نظر شیوع و طرح های کنترل کرونا تقریبا مشابه است، خلاصه ای سخنان اردوغان و تصمیم دولت ترکیه را منتشر می کنیم.

وى مدعى شد در برخى كشورها و از جمله در تركيه شيوع کرونا تحت كنترل درآمده، البته در برخى كشورها سرعت گرفته و در برخى هم تازه شروع شده است. او گفت که شهروندان تصور نكنند كه عادى سازى شرايط به معناى بازگشت به قبل از دهم مارس (آغاز شيوع در تركيه) خواهد بود. به همین دلیل برخى محدوديت ها، از جمله قرنطينه و منع رفت و آمد  كماكان ادامه خواهد یافت و در روزهای١٦، ١٧، ١٨ و ١٩ ماه مه نیز که از جمعه شروع می شود اين محدوديت ها برای 4 روز به هم پیوسته اجرا خواهد شد.

 ١٩ ماه مه يكى از اعياد ملى تركيه موسوم به "قدردانى از آتاترك و روز جوانان" و تعطيل رسمى است و دولت با استفاده از تعطیل رسمی این روز تصمیم گرفته طرح منع رفت و آمد و برخى محدوديت ها را بمدت 4 روز پیاپی اجرا کند. با اين حال روزهای ١٨ و ١٩ ماه مه ماركت ها، قصابی ها، ميوه و سبزى فروشی ها، نانوايى ها و قنادى ها بين ساعات ١٠-١٦ با مراعات توصیه های بهداشتی باز خواهند بود که عمدتا برای فروش بصورت سرويس به منازل خواهد بود.

تصمیم دیگری که دولت گرفت درباره سالمندان بود. طبق این تصمیم افراد بالاى ٦٥ سال روز ١٧ ماه مه (یکشنبه آینده) نیز مانند یکشنبه گذشته بين ساعات ١١-١٧ اجازه دارند از منزل خارج شوند اما به شرط دور نشدن از محدوده ای که در آن زندگی می کنند.

اردوغان درباره مقررات تعطیلات عید فطر که از اعیاد بزرگ ترکیه است چیزی نگفت اما حدس زده می شود که محدودیت ها در این تعطیلات نیز اعمال شود.

در ادامه کاهش محدودیت ها قرار شد محدوديت ورود و خروج از ٩ شهر ديگر نيز برداشته شد. (در روزهای آخر هفته گذشته از 31 استان و یک شهرستان 7 شهر آزاد شده بود و اکنون از٢٤ شهر به ١٥ شهر كاهش می یابد. البته سه شهر استانبول، ازمير و آنكارا كماكان در محدوديت خواهند ماند.)

عکس: میدان معروف " تقسیم" استانبول در روزهای قرنطینه.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 12 مه 2020

 
 

اشتراک گذاری: