ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۲  اذر  1400

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

نظراتی که پس از سقوط شاه به آنها رسید

دیدار و گفتگوی 6 ساعته

موسویان با  اردشیر زاهدی

 
 
 

 

 

حسین موسویان دیپلمات پیشین ایران (سفیر جمهوری اسلامی در آلمان) که اکنون چند سالی است استاد دانشگاه پرینستون آمریکاست در گفتگویی که خبر آنلاین منتشر کرده نقطه نظراتی را در باره اردشیر زاهدی وزیر خارجه دوران شاه که هفته گذشته در سوئیس درگذشت مطرح کرده است. او در این مصاحبه می گوید:

من سابقه آشنایی با زاهدی نداشتم، منتهی در مدت اقامتم در امریکا، بارها و بارها بخاطر مقالات و مصاحبه هایم در دفاع از ایران، مخالفت با فشارهای امریکا، مخالفت با تحریم ایران، مخالفت با توطئه جنگ علیه ایران و دفاع از حقوق هسته ای ایران؛ پیام های تقدیر و تشکر و تشویق از ایشان دریافت کردم. منهم متقابلا هرمصاحبه و مقاله ای که ایشان در دفاع از برنامه هسته ای، مخالفت با تحریم‌ها، حمایت از شهید سردار سلیمانی و مخالفت با ضد انقلاب برانداز داشت، پیام تقدیر و تشکر برایش میفرستادم.

ایشان از من دعوت کرد که اگر سفری به سوییس داشتم، با او دیداری داشته باشم. لذا یک بار که به سوییس رفته بودم به منزل ایشان رفتم. شش ساعت گفتگو کردیم، همراه با ناهار. از خاطراتش پرسیدم، از تجربه اش در روابط با امریکا و سیاست خارجی دوره شاه. پاسخ هایی بسیار صادقانه داشت. برای من هم بسیار مفید بود.

او انتقادهای تند و مفصلی از درباریان، خواهر شاه، فرح زن شاه و اطرافیان شاه داشت، منتهی برای شاه و دختر شاه که همسر سابق وی بود، احترام قائل بود و میگفت که شاه خودش واقعا قصد عظمت ایران را داشت. او هیچ اعتباری برای رضا پسر شاه قائل نبود و بشدت منتقد بود. او سیاست های اشتباه دوره شاه را برایم تشریح کرد و گفت اگر این اشتباهات نبود، انقلاب نمیشد

گفت میخواهد کتابی در مورد تجاوز عربستان به یمن بنویسد. از من خواست یک فصل این کتاب را من بنویسم. پذیرفتم و کتاب ایشان هم منتشر شد که سراسر انتقاد از عربستان و حمایت از ایران و جنبش حوثی ها ی یمن است.

مطلبی به من گفت که خیلی ناراحت و شرمنده شدم. گفت: آقای موسویان! کتابخانه بسیار عظیم و بی نهایت کم نظیر و با ارزشی داشتم. بارها به مسئولین ایران پیام دادم که اجازه دهید که این کتابها را به دانشگاه تهران هدیه کنم. جواب ندادند. بعد از چند سال ناچارا بخشی از این مجموعه عظیم را به دانشگاه استانفورد هدیه کردم و در آنجا یک کتابخانه مستقل از کتابهای اهدایی من ایجاد کردند. الان هم نیمی بسیار ارزشمند از این مجموعه را هنوز نگه داشته ام که دلم می خواهد به وطنم بفرستم. خواهش میکنم با مسئولین صحبت کنید تا قبل از مرگم بتوانم باقیمانده این مجموعه را به دانشگاه تهران و یا هر دانشگاهی که خودشان میخواهند، هدیه کنم.

به من گفت که نفرت عمیقی از سازمان مجاهدین خلق دارد. من آنها را سازمان مزدوران خارجی و خائنین به ایران خطاب می کنم. اینها با صدام جنایت کار علیه مردم کشورشان متحد شدند و به ایران تجاوز نظامی کردند، اینها الان هم نوکر اسراییلی ها و سعودیها هستند و علیه مردم و کشور خودشان کار می‌کنند.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت ۲۳ نوامبر ۲۰۲۱

 
 

اشتراک گذاری: