سخنان دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف

خواب های خوش رئیسی

باسخنان یکدانشجو پریشان شد

 

بر خلاف امریکا، انگلستان، کانادا و استرالیا

فرانسه به تحریم دیپلماتیک

المپیک‌زمستانی‌پکن نمی‌پیوندد

(پیک هفته ۱۰۹)  20  آذر  ماه ۱۴۰۰ - 11 دسامبر  ۲۰۲۱

 pyknet100@gmail.com


20-17 اذر

خبرهای
 سیاسی – اجتماعی


20-17 اذر

منتخب رویدادهای منطقه و جهان


20-17 اذر

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


20-17 اذر

منتخب اخبار
شهرستان ها


20-17 اذر

منتخب اخبار ورزشی


20-17 اذر

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت 20 آذر

نقش جنبش های اعتراضی

در پذیرش توافق اتمی

مذاکرات وین به همان سمت و سوئی می رود که نشریه وال استریت جورنال دو هفته پیش به آن اشاره کرد. یعنی رسیدن به تفاهم "کم برای کم" و به زبانی دیگر عقب نشینی گام به گام دو طرف: لغو مرحله بندی تحریم ها و قبول گام به گام تعهدات اتمی ایران. این تعهدات به معنای بازگشت به سطح غنی سازی اولیه برجام نمی تواند باشد، بلکه به معنای توقف ایران در غنی سازی 60 درصدی و پذیرش کامل نظارت آژانس بین المللی اتمی بر فعالیت های اتمی ایران میتواند باشد. درباره فعالیت های موشکی نیز هم در طرح اولیه برجام این بحث درباره این فعالیت به آینده موکول شده بود و هم اکنون نیز جدا از توافق اتمی می تواند مورد بحث باشد. در تفاهم اولیه برجام ایران تحریم تسلیحاتی بود و نمی توانست هواپیمای نظامی و دیگر ادوات نظامی را بخرد اما امروز که آن تحریم به پایان رسیده قادر به خرید آنها هست و این خود می تواند راهگشای نوعی قبول محدودیت از سوی ایران در زمینه تولید موشکی باشد و بیم از تولید موشک کروز قادر به حمل سلاح اتمی را کاهش بدهد. در سوریه جنگ داخلی تقریبا پایان یافته و دولت بشار اسد بار دیگر موقعیت خود را در جامعه عرب منطقه باز کرده است. بنابراین، پذیرش کاهش نیروهای نظامی ایران در سوریه بصورت گام به گام نیز می تواند گره گشای تحریم ها باشد. در عراق نیز شرایط در مقایسه با چند سال اخیر در حال تغییر است و حضور شبه نظامی جمهوری اسلامی در این کشور نمی تواند ادامه یابد. دولت آینده عراق خواهان گسترش مناسبات با کشورهای عرب منطقه است و ایران، از برگ کاهش حمایت  نظامی از شبه نظامیان عراق امروز می تواند استفاده کند. شاید فردا این برگ هم سوخته باشد. همچنان که اگر روسیه و سوریه خواهان محدود شدن حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه شوند، این برگ که امروز قابل بهره برداری است، فردا می تواند تبدیل به برگی سوخته بشود.

نه مذاکره کننده ایرانی وین "باقری کنی" می گوید و نه هیچیک از دیگر مذاکره کنندگان، که پیشنهاد ها و یاخواست های دقیق ایران چیست؟ اما حدس زده می شود مرکز ثقل این خواست ها، نه تعهد امریکا برای عدم خروج از برجام در آینده و نه لغو یکباره همه تحریم ها، بلکه پذیرش سطح غنی سازی اورانیوم 60 در صدی و قبول اورانیوم 20 درصدی فلزی در ایران است و البته متوقف ماندن در همین سطح در هر دو زمینه.

نشانه های مهمی برای تفاهم در مذاکرات جاری در وین وجود دارد. در ایران بحران اقتصادی بزرگترین اهرم فشار به حکومت برای تفاهم و لغو تحریم است. علیرغم رجز خوانی های امنیتی و انتظامی، آنچه را در زاینده رود اصفهان روی داد میتوان موثرترین هشدار به حکومت برای رفتن به سوی تفاهم اتمی دانست. همچنان که تحصن ها و اعتراض های معلمان و کارگران و دیگر اقشار اجتماعی معترض و حاضر در خیابانها. تفاهم اتمی به معنای محکم شدن زیر پای حکومت نیست، بلکه به معنای کم شدن فشار اقتصادی بر مردم است. حکومت از هر طرف زیر فشار خواست عمومی و رو به گسترش روز افزون رفرُم و عقب نشینی است و اتفاقا تفاهم اتمی و آغاز لغو تحریم ها، فشار امنیتی را به بهانه خطر حمله به ایران کاهش میدهد و فضا را برای جنبش های مدنی و سیاسی باز می کند.

نخستین مصاحبه باقری کنی، در پایان نخستین جلسه دور هفتم مذاکرات وین، علیرغم سئوالات فرمایشی که دو خبرنگار اعزامی به وین از او می کنند و پاسخ  های او که به سخنرانی می ماند تا پاسخ به سئوالات را باید با دقت گوش کرد. او در همین مصاحبه با لکنت زبان و با اکراه می گوید که مبنای بحث های جاری همان پیش نویسی است که دردولت روحانی بدست آمده بود و البته چند پیشنهاد هم باقری کنی با خود آورده و به آن ضمیمه کرده که مورد بحث است. او، دیگر به زبانی سخن نمی گوید که پیش از آغاز دوباره مذاکرات وین درتهران سخن می گفت و یا در دور اول مذاکرات دور هفتم سخن گفت. او اکنون با دستور مصالحه و تفاهم از تهران به وین بازگشته است. این مصاحبه را با دقت گوش کنید.

از سوی دیگر اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات جاری در وین نیز پس از اولین دور جلسه مجدد گفت: توانستیم شماری از سوءتفاهم‌هایی که برخی تنش‌ها را ایجاد کرده بود، برطرف کنیم. همه طرف‌ها بر تعهد خود نسبت به تلاش سازنده جهت احیای توافق هسته‌ای تأکید کردند. در طول مذاکرات، تأیید شد که تلاش‌های متعاقب بر اساس اسنادی که تا ژوئن گذشته تدوین شده‌ بود، ادامه پیدا کند.


شورش و بی نظمی

پیش بینی همگان درایران است!


فقر و ثروت در ایران

چاشنی یک نارنجک انفجاری است

 

نه غنی سازی و حتی تولید بمب اتم، مسئله و مشکل مردم ایران است و نه حمله نظامی. این یک جنگ حیدری- نعمتی است که به قیمت فشار اقتصادی بی نظیر علیه مردم تمام شده است. درد اصلی غارت و اختلاس و دزدی و گرانی، درکنار فقر و نابرابری اجتماعی است که گریبان ایران را گرفته است. این فاجعه، در دو عکسی که می بینید منعکس است. آنها که برای تامین معاش قید جانشان را زده و کابل های فشار قوی برق، دریچه های آب، کلوُن  در خانه ها و... می دزدند و در آلونک ها، کارتن ها، دو اتاق 40 متری زندگی می کنند و آنها که در خانه های 20 میلیارد تومانی. در پنت‌هاوس ها و آپارتمان‌های فوق لوکس و ویلاهایی که ۷ تا ۱۵ میلیون دلار قیمت  دارند. قیمت هر متر از این پنت‌هاوس ها در تهران بیش از ۱۰ برابر عمارت لوکس در بورلی هیلز لس آنجلس  است.


وقتی پائین آمد که دیگر کار از کار گذشته بود

شاه هنوز تا آذر 57 هم

نمیخواست از برج عاج پائین بیاید


سرمقاله 813

امیدواری های جنبش

دربرابر ناتوانی‌های حکومت


عنوان اول 17 آذر

دو گزارش دریافتی
ازاوضاع جامعه وحکومت!


عباس عبدی:

آینده سیاه در انتظار

اصولگرایان به قدرت رسیده است


مصاحبه آیت الله منتظری

درهر حکومتی مسئول

کارهای خلاف، راس قدرت استنگاهی به مصاحبه عبداللهیان

لغو تحریم های برجامی

و بازگشت ایران به تعهداتش


پیش بینی اکونومیست

دلار در ایران به مرز

18 هزار تومان باز میگردد


عنوان اول پیک نت 16 آذر

ابراهیم رئیسی در غربت
صدا ‌و سیما تا توانست ‌"لاف" زد!


واقعیت صدای انفجار در نطنز

ماموریت 40 دقیقه ای

5 پهپاد جاسوسی در آسمان نطنز


سئوال فرشاد مومنی از رئیسی

کجاست آن برنامه اقتصادی

7 هزار صفحه ای که می گفتید؟


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

"دو گزارش دریافتی از اوضاع جامعه و حکومت" عنوان اول پیک نت چهارشنبه بود که روی تلگرام این روزنت 8 هزار خواننده داشت. روی فیسبوک پیک نت بیشترین خواننده را مطلب "آینده سیاه برای اصولگرایان" بیشترین خواننده را داشت که روی 9 فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد.
آدرس فیسبوک پیک نت
https://www.facebook.com/

pyknet1357/


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران