ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

21 مهر  1400

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 21 مهر

نظر مردم درباره

توانائی های روحانی و رئیسی

 
 
 

 

 

در روزهای نخست کار دولت حسن روحانی یعنی شهریور ۱۳۹۲ مرکز افکارسنجی ایسپا بخشی از یافته‌های نظرسنجی خود را منتشر کرد. در این نظرسنجی میزان محبوبیت و توانایی حسن روحانی در نظر مردم ارزیابی شده بود. اکنون این مرکز با سوالاتی مشابه همین موضوعات را در باره ابراهیم رئیسی مورد سنجش قرار داده است.

این دو نظرسنجی با همدیگر مقایسه شده است و به نتایج زیر رسیده است:

محبوبیت و اعتماد مردم در روزهای آغاز دولت ابراهیم رئیسی، حتی از حسن روحانی هم کمتر است. مردم به توانایی‌های روحانی بیش از رئیسی باور داشتند. شهریور ۱۳۹۲ دولت حسن روحانی در شرایطی قوه مجریه را از محمود احمدی نژاد تحویل گرفت که ایران تحریمی سخت را تجربه می‌کرد و پرونده هسته‌ای ایران در بن بست عجیبی قرار گرفته بود. انتخابات چندان دلگرم کننده نبود و حسن روحانی نیز کاندیدای اضطراری اصلاح طلبان و عموم مردم بود. روحانی توانست در جریان مناظره‌های انتخاباتی نظر اکثریت مردم را جلب کند. اصولگراها با جدی‌ترین نامزدهای انتخاباتی خود وارد شده بودند، اما روحانی توانست بر آنها پیروز شود.

در نظرسنجی‌ شهریور ۱۳۹۲، در هفته‌های نخست دولت حسن روحانی، از مردم پرسیده شده با توجه به شرایط فعلی جامعه از نظر اقتصادی و سیاسی شما تا چه حد انتظار دارید آقای روحانی وضعیت را بهبود بخشد؟ نتایج نظرسنجی اینطور است:

حدود ۷۰ درصد از پاسخگویان به میزان زیاد و خیلی زیاد از آقای روحانی انتظار داشتند وضعیت موجود را بهبود بخشد.  ۱۹.۱ درصد نیز به میزان متوسط از آقای روحانی انتظار داشتند. یعنی حدود ۸۹ درصد مردم بیش از متوسط باور داشتند حسن روحانی می‌تواند از عهده چنین کاری بر بیاید. این توقع در حقیقت نشان دهنده ایجاد امید در مردم بود.

به همین ترتیب از مردم پرسیده شده بود که به نظر شما وضعیت کلی در دولت یازدهم بهتر خواهد شد؟

حدود ۵۶ درصد از مردم گفته‌ بودند در دولت روحانی وضع بهتر خواهد شد. ۳۳.۲ درصد از مردم گفته‌ بودند در این دولت تغییری در اوضاع ایجاد نخواهد شد که این داده‌ها نیز نشان دهنده امیدواری مردم ایران نسبت به آینده بود.

مشابه این سوال از مردم در سال ۱۴۰۰ برای دولت ابراهیم رئیسی از مردم پرسیده ‌شد. در همین رابطه از شهروندان سئوال شده فکر می‌کنید با آمدن آقای رئیسی مشکلات کشور کمتر شود، بیشتر شود یا فرقی نخواهد کرد؟ مردم اینطور پاسخ داده‌اند:

۴۵.۹ درصد شهروندان معتقدند با آمدن آقای رئیسی مشکلات کشور کمتر می‌شود، اما ۱۱.۵ درصد گفته‌اند با آمدن رئیسی مشکلات کشور بیشتر هم می‌شود. از نظر ۳۳.۸ درصد با آمدن رئیسی وضعیت کشور تغییری نخواهد کرد. ۸.۸ درصد نیز به این سئوال پاسخ ندادند.

باید در مقایسه این دو سئوال توجه داشت تعداد کسانی که معتقدند با آمدن دولت جدید مشکلات رفع خواهد شد کمتر شده و به نسبت تعداد کسانی که باور دارند با آمدن رئیسیٰٖف رقی نخواهد کرد، بیشتر شده است و حدود ۱۱ درصد هم باور دارند، دولت ابراهیم رئیس مشکلات کشور را بیشتر خواهد کرد.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 13 اکتبر 2021

 
 

اشتراک گذاری: