ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

22 شهریور  1400

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 21 شهریور

شطرنج سیاسی دشوار

اما ضروری در ج. اسلامی

 
 
 

 

 مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک نوک پا آمد تهران و بازگشت به وین. قرار شد کارت های دوربین های کنترل فعالیت های اتمی در سایت های اتمی ایران به روز شود، یعنی کارت های جدید جایگزین کارت های گذشته شوند. همچنین قرار شد بزودی هیاتی از انرژی اتمی ایران در وین با هیات سازمان بین المللی انرژی اتمی مذاکراتی را که روز گذشته در تهران انجام شد دنبال کند. حاصل دیدار دیروز و مذاکرات آینده که ظاهرا هفته آینده انجام خواهد شد، در جلسه شورای حکام اتمی مطرح خواهد شد که گمان می رود با نرمشی که ایران از خود در باره کنترل سایت های اتمی نشان داده، این شورا کوتاه آمده و قطعنامه ای علیه ایران صادر نکند. در واقع همه آن هارت و پورت های مجلس استصوابی که مانع به نتیجه قطعی رسیدن مذاکرات وین در دولت روحانی شد، پوچ از آب در آمد، زیرا ایران نمی خواهد شرایطی فراهم شود که کار به قطعنامه شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل بکشد که اسرائیل بسیار مایل به آنست.

اما، سفر یک روزه مدیرکل آژانس به تهران یک دستآورد فوری هم داشت و آن پائین آمدن قیمت دلار بود که روز گذشته 300 تومان پائین آمد. این پائین آمدن قیمت دلار در بازار ایران بار دیگر نشان داد که بازار ارز و بطور کلی اقتصاد ایران، تنگناهای معیشتی و گرانی تا چه حد به مذاکرات اتمی و لغو تحریم ها پیوند خورده است. دلار با روی کار آمدن دولت رئیسی و پا سست کردن ایران برای ادامه مذاکرات اتمی بار دیگر سیر صعودی طی کرده و به 28 هزار تومان نزدیک شده بود.

در پایان همین سفر یک روزه، پیش بینی شد که مذاکرات برجام هم بزودی از سر گرفته خواهد شد که باید دید همان توافق فاش نشده دولت روحانی پذیرفته خواهد شد و یا نکات تازه ای به آن اضافه و یا از آن کاسته خواهد شد.

بسیار بعید است و به نفع منافع ملی ایران هم نیست که سطح تولید اورانیوم غنی شده در ایران بار دیگر به سطح زمان امضای برجام باز گردد. و باز حدس زده می شود که امریکا و طرف های دیگر مذاکرات اتمی با 60 درصد غنی سازی ایران موافقت کرده اند و در باره تولید اورانیوم 20 درصدی فلزی هم با ایران اختلافی نداشته باشند به آن شرط که همه این فعالیت ها در چارچوب کنترل سازمان بین المللی انرژی اتمی و مراعات پادمان های معاهدات اتمی باشد. در این میان، می ماند فعالیت های موشکی ایران که اگر ماجراجوهای حرفه ای با شعارهای خود بهانه تبلیغاتی به اسرائیل ندهند و شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه، حماس و حزب الله نیز این بهانه را تشدید نکنند و ایران نیز تعهداتی را در این زمینه قبول کند، این ماجرا نیز ختم به خیر شده و تحریم ها از روی ایران برداشته شده و مردم ایران نفسی خواهند کشید. این شطرنج دقیق سیاسی دو رجزخوان مخالف دارد که اسرائیل یکی از آنهاست و دیگری طیفی که روزنامه کیهان و حسین شریعتمداری سخنگوی آنهاست. با توجه به تغییراتی که در سیاست استراتژیک امریکا در جهان و بویژه در منطقه مشاهده می شود و خطری که زیر گوش ایران در افغانستان وجود دارد منطقی ترین و ملی ترین سیاست از سوی ایران بالا بردن بی جنجال و بی ماجراجوئی، قدرت نظامی از یکسو و جلب حمایت ملی از این قدرت نظامی برای حفظ امنیت ملی از سوی دیگر است که لازمه هر دو، پیشبرد سیاست گفتگو با جهان و بویژه کشورهای منطقه و جلوگیری از ایران اتمی هراسی و قبول و تقویت طرح روسیه برای امنیت خلیج فارس و لغو تحریم ها و نجات مردم از شرایط سخت اقتصادی کنونی و همچنین گفتگوی ملی و طرح صادقانه مسائل با مردم در داخل کشور است. گفتگوئی که با جمع کردن بساط زندان و شکنجه و سانسور و محدودیت های اجتماعی آغاز می شود و نه برعکس آن. اگر این گفتگو و این اقدامات انجام نشود دیوار بی اعتمادی بین مردم و حکومت باز هم بلندتر خواهد شد که نشانه آن را در دو انتخابات مجلس کنونی و ریاست جمهوری 1400 شاهد بودیم.

درباره تهدیدهای اخیر اسرائیل در باره فعالیت های اتمی ایران نیز باید به این نکته اندیشید که اسرائیل با این تهدیدها، عملا می خواهد ایران را از بیم خطرات ناشی از حمله نظامی، به سمت ماجراجوئی ها و آن فعالیت های اتمی سوق بدهد که از یکسو با ادامه و حتی افزون شدن تحریم ها بحران معیشتی مردم را در داخل کشور تشدید کند و از سوی دیگر دو متحد ایران، یعنی روسیه و چین را در مخالفت با فشارهای غرب به ایران سست کند. در یک شطرنج سیاسی باید همه خانه های سفید و سیاه را دید، همچنان که مخالفان ملی سیاست های حاکم در جمهوری اسلامی نیز باید شطرنج مخالفت و حتی مبارزه خود را اینگونه ملی و میهنی ببینید.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  13 سپتامبر 2021

 
 

اشتراک گذاری: