ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

18 خرداد 1400

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

گزارشگر اعرامی ترکیه به ایران

مردم در خیابان ها کم کم

درباره همتی صحبت می کنند

 
 

 

 

گزارشگر "تی آر تی" وب سایت رسمی سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه که به ایران سفر کرده در یک گزارش تحلیلی درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت:

ایرانیان از محدودیت‌هایی که در زمینه حقوق سیاسی و آزادی‌های خود با آن مواجهند، خسته شده‌اند، این تغییر آشکار در حمایت از همتی به عنوان یک عمل نافرمانی تلقی می‌شود. بسیاری از رای‌دهندگان در ایران از بخشی از نهاد‌های محافظه‌کار از جمله شورای نگهبان ناراضی هستند، یک بدنه متشکل از روحانیون با امتیازاتی که قانون اساسی در اختیار آن‌ها قرار داده است به تازگی ۳۲ نامزد ریاست جمهوری شامل ۱۸ اصولگرا و ۱۴ اصلاح طلب و میانه رو را رد صلاحیت کرد.

یک روزنامه نگار در تهران که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با تی آر تی در این باره گفت: شوک ناشی از رد صلاحیت نامزد‌های اصلاح طلب همچنان به قدرت خود باقی است، اما بخشی از مردم و شخصیت‌های سیاسی از مردم می‌خواهند تا وضعیت را با رای دادن به همتی تغییر دهند.  عبدالناصر همتی عضو حزب کارگزاران که به عنوان اصلاح طلبان میانه رو نزدیک به هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور اسبق ایران شناخته می‌شوند، است. هاشمی رفسنجانی آشکارا از حسن روحانی در انتخابات ۲۰۱۳ حمایت کرد. وی در سال ۲۰۱۷ درگذشت.

همتی به عنوان یک چهره میانه رو، به نظر می‌رسد یک ضربه‌گیر در این انتخابات است که ممکن است بتواند ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران و رقیبش را شکست دهد. کسی که در صورت پایین بودن میزان مشارکت به آسانی می‌تواند پیروز شود.

جنبش اصلاح طلبی ایران در سال ۲۰۱۸ با ضربه سنگینی مواجه شد. چرا که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در آن زمان از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و تحریم‌های سخت و دشواری را علیه ایران اعمال کرد. یک سال پیش از تصمیم ترامپ، حداقل ۷۰ درصد از واجدان شرایط در ایران در انتخابات مجلس این کشور شرکت کردند. میزان مشارکت بسیار بالایی که به امید ادامه مذاکره دولت روحانی با قدرت‌های جهانی و خارج کردن کشور از بحران اقتصادی شکل گرفت.

تحلیلگران بر این باورند که در شرایطی که شورای نگهبان تقریبا همه نامزد‌های اصلاح طلب پیشرو را از حضور در رقابت‌های ریاست جمهوری رد صلاحیت کرد، مردم عادی در ایران به ویژه نسل جوان‌تر در ابتدا نسبت به شرکت در انتخابات محتاطانه می‌اندیشیدند، اما با تایید صلاحیت همتی، نظرات شروع به تغییر کرد و جوانان در حال صحبت درباره رقابت‌های انتخاباتی هستند.

به گفته ناظران اگر مشارکت بالا برود ممکن است همتی بتواند رئیسی را شکست دهد، ابراهیم رئیسی در سال ۲۰۱۷ در مقابل روحانی نیز شکست خورد. اکنون به نظر می‌رسد همتی تنها امید اغلب ایرانی‌ها باشد، مردمی که به دنبال دموکراسی، آزادی و عدالت اجتماعی هستند.

تحلیلگران بر این باورند که در حالی که اغلب مردم همچنان نسبت به حضور در انتخابات تردید دارند و میانه رو‌ها و اصلاح طلبان تمایلی به مشارکت در انتخابات ندارند و معتقدند که صحنه برای پیروزی نامزد‌های اصولگرا آماده شده است، مردم عادی به یک راهبرد برای خروج از وضع موجود با روشی مسالمت آمیز نیاز دارند. در خیابان‌ها شنیده می‌شود که مردم درباره رای دادن به همتی صحبت می‌کنند تا به این صحنه آرایی نه بگویند.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  8 ژوئن 2021

 
 

اشتراک گذاری: