ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۵ بهمن ۱۴۰۱

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 5 بهمن

ادامه دیکتاتوری جهانی

امریکا و دلار ممکن نیست!

 
 
 

 

 

"رابرت مالی" نماینده ویژه کاخ سفید در امور ایران، با شبکه خبری "بلومبرگ" امریکا مصاحبه کرده و گفته است: «چین مقصد اصلی صادرات غیرقانونی ایران است» و واشنگتن فشارهای خود را به پکن برای منصرف کردن آن کشور از خرید نفت ایران، تشدید خواهد کرد.  ایالات متحده اقداماتی را انجام خواهد داد تا صادرات نفت ایران را متوقف کند و کشورها را از خرید نفت ایران برحذر دارد. ما هیچ یک از تحریم های خود علیه ایران و به ویژه در مورد فروش نفت ایران را کاهش نداده ایم.»

رابرت مالی در این مصاحبه اعتراف می کند که امریکا برای جهان قانون می گذارد و با ناوگان های  خود  این قانون را هم اجرا می کند. کدام مرجع و بموجب کدام قانون گفته که خرید نفت ایران غیر قانونی است؟ و باید به کشورهائی که نفت ایران را می خرند فشار وارد آورد تا آنها این خرید را متوقف کنند؟

تمام هدف نهائی و اعلام شده درجنگ اوکراین خاتمه بخشیدن به همین یکه تازی امریکاست که هم قاضی القضات جهانی شده و دارنده و فرمانده قوای نظامی اعمال کننده احکامی که صادر می کند. ریشه جنگ اوکراین در اینجاست. در خاتمه دادن به این دیکتاتوری جهانی و این دیکتاتوری خاتمه نمی یابد مگر با چند قطبی شدن جهان. یعنی همان هدفی که چین و روسیه و بسیاری از کشورهائی که متحد این دو کشور شده اند آن را دنبال می کنند. تشکیل سازمان های پولی و اقتصادی مانند بریکس، و پیمان  های همکاری نوین مانند شانگهای و اوروآسیا، تلاش برای ایجاد جاده ابریشم و سرانجام خاتمه دادن به سلطه دلار بر جهان ابزار حرکت به سوی جهان چند قطبی است و ای بسا در آینده سازمان  های دیگری نیز با همین هدف تشکیل شوند. اکنون شماری از کشورها با پول ملی خود در بازار جهانی ظاهر شده اند و حتی فروش نفت را با پول های ملی خودشان انجام میدهند. از جمله فروش نفت عربستان به چین. در امریکا لاتین نیز این نهضت رو به رشد است. وحشت امریکا از به نتیجه قطعی رسیدن این هدف است و برای جلوگیری از آن نه تنها نفت روی آتش جنگ اوکراین می ریزد بلکه خواب آشفته استفاده از سلاح های تاکتیکی اتمی را می بیند و اروپا را مانند یک مستعمره بدنبال خود می کشاند. تایوان را تبدیل به شمشیر داموکلس کرده و آن را بالای سر چین نگهداشته اند تا مانع سقوط دیکتاتوری جهانی امریکا شوند. با کمال تاسف ابعاد آنچه که در پشت حوادث وجود دارد برای مردم ایران روشن نیست و این باز می گردد به نارضائی عمیق از عملکرد و سیاست های حکومت از یکسو و تشدید بحران اقتصادی حاکم بر کشور. در این میان، دولت ضعیف و ناتوان ابراهیم رئیسی که سیاستی راهبردی را ندارد، میان امواج رویدادهای منطقه و جهان دست و پا می زند و نمی تواند تصمیم قطعی را برای کشیدن دندان دلار بگیرد و خود را به استراتژی "نگاه به شرق" پیوند بزند و بحران اقتصادی کشور را از این طریق حل کند و نه با چسبندگی به دلار. نوسان های سیاست خارجی ایران ناشی از همین دست و پا زدنی است که به آن اشاره کردیم. از جمله آخرین موضع گیری ها و سخنان وزیر خارجه دولت رئیسی درباره چنگ و دندان  نشان دادن  های جدید اروپا.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۲۵ ژانویه ۲۰۲۳

 
 

اشتراک گذاری: