اگر از اوکراین و تایوان عقب نشینی نکند

روسیه و چین ماهوارههای

استارلینک راباموشک خواهندزد

 

متحد روسیه و دوست پوتین

برنده انتخابات برزیل شد

استاشکو نیوز- روسیه. ترجمه: بهمن دوستار

(پیک هفته ۱۰۹) ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱ - اول نوامبر ۲۰۲۲

 pyknet100@gmail.com


۹-۱۰ آبان

خبرهای
 سیاسی - اجتماعی


۹-۱۰ آبان

رویدادهای
منطقه و جهان


۹-۱۰ آبان

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


۹-۱۰ آبان

 منتخب اخبار
شهرستان ها


۹-۱۰ آبان

منتخب اخبار ورزشی


۹-۱۰ آبان

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت ۱۰ آبان

بهره گیری از تجربه شاه

برای آغاز"رفرم"درج.اسلامی

روز یکشنبه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس، در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی به نکاتی اشاره کرد که بموجب آن، ظاهرا در راس نظام تصمیماتی برای تجدید نظر در تمام سیاست های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی گرفته شده اما اجرای آنها موکول شده است به پس از پایان اعتراضات خیابانی.

به آسانی می توان حدس زد که در راس نظام تمام تجربیات رژیم شاه بی وقفه مرور می شود. از جمله دو مرحله قبول رفرم از سوی شاه در دهه دوم پس از کودتا ۲۸ مرداد. یکی در سال ۴۲، پس از عبور از شورش ۱۵ خرداد و تثبیت رژیم با رفرم هائی که نخست وزیر وقت، علی امینی با اصلاحات ارضی و تقسیم زمین  های کشاورزی خوانین میان دهقانان آغاز کرد و مردم نیز از آن حمایت کردند. شاه از روی بی خردی و ترس از رقیب، پس از اندک زمانی امینی را کنار گذاشت و گفت خودم رفرمی را که بعدها نام آن را گذاشت "انقلاب سفید شاه و مردم" اجرا می کنم. آن رفرم که حتی چند سالی با تشکیل سپاه دانش و سپاه بهداشت و سپاه ترویج و ... بدست شاه پیش رفت، سرانجام، چون با رفرم سیاسی و آزادی ها همراه نبود از مسیر خود خارج شد و کار کشید به انقلاب ۵۷. اسم این رفرم، "رفرم در شرایط ثبات رژیم" است.

شاه در سال ۵۷ که رژیمش را زلزله ۷ ریشتری انقلاب می لرزاند گفت که حاضر است رفرم کند و صدای انقلاب مردم را هم شنیده است. طبیعی بود که دیگر گوش مردم به این وعده ها بدهکار نبود و تازه، آن را بدرستی ضعف و لحظه سقوط رژیم ارزیابی کردند و همینگونه نیز شد.

سخنان قالیباف در نطق پیش از دستورش بازتاب دهنده همین بحث در راس نظام است. این که ابتدا تثبیت و عبور از اعتراضات و سپس آغاز تجدید نظر در سیاست ها و رفرم ها. قالیباف گفت:

«اقدامات تروریستی نباید بهانه ای برای نادیده گرفتن اعتراضات اصلاح خواهانه جمعی از مردم شود. ما اعتراض را نه تنها درست و عامل پیشرفت کشور می دانیم بلکه معتقدیم این حرکات اجتماعی به شرط مرزبندی با خشونت طلبان، جنایتکاران و تجزیه طلبان باعث تغییر سیاست ها و تصمیم گیری ها خواهد شد. همانگونه که رهبری در دیدار با کارگران گفتند اعتراضی که در آن با دشمن مرزبندی شده باشد باید  مورد تایید قرار گیرد. مثال مشخص موثر بودن این شیوه اعتراضات مطالبات معلمان و بازنشستگان در ماه‌های پیش از این بود که به نتایج ملموسی رسید. بر این اساس مرزبندی با خشونت طلبی و براندازی شرط ضروری حصول نتیجه و تغییر محسوس در نتیجه اعتراضات است و نظام سیاسی کشور نیز بستر قطعی هر نوع اصلاح و تغییر برای تامین منافع عمومی است. بخشی از این تغییر اصلاح در نظام حکمرانی است که باید به حکمرانی نو منجر شود.

اعتراضات رو به خاموشی می رود و به پایان می رسد، اما باید در نظر داشت که پس از برقراری امنیت و آرامش سراسری در کشور نباید تدبیر و هوشمندی مردم در همراهی نکردن با خشونت طلبی و اغتشاشات را بهانه ای برای پرهیز در تغییر رویه ها قرار داد. در آن زمان نوبت مسئولان کشور است که پاسخ بصیرت مردم را با اقدامات لازم در کارآمدسازی و برطرف کردن نقاط ضعف در حوزه های حکمرانی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حکمرانی سیاسی با پاسخ بدهند».


شلختگی امنیتی "لیز تراس"

موجب اخراج او ازخانه‌شماره ۱۰شد!


سخنرانی های زلنسکی

 زوزه های سگ در سرماست!
«دمیتری سدوف» بنیاد فرهنگ استراتژیک
ترجمه- کیوان خسروی


در انفجار لوله های گاز استریم انگلیس دست داشته

توطئه انگلیس برای

متوقف شدن ارسال غله به اروپا


پرفسور جفری ساکس:

امریکا جهان را به سوی

یک جنگ هسته ای می برد!


عنوان اول پیک نت ۹ آبان

پافشاری بر ادامه راه
سه
‌دهه گذشته به کجا ختم ‌میشود؟


در دیدار شولتز و مکرون در پاریس

اعتراض آلمان و فرانسه

به انتقال سرمایه ها به امریکا


با قطع انتقال غله به اروپا

روسیه مازاد غله خود را

مجانی به کشورهای افریقائی میدهد

سایت خبری ایزوستیا ترجمه: بهمن دوستار


به تلافی حمله به لوله گاز استریم

حمله به کابل های زیر دریائی

و قطع اینترنت درانگلستان و اسکاتلند


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

عنوان اول پیک نت روز گذشته (دوشنبه) روی تلگرام این روزنت ، با در نظر داشت فیلترینک سفت و سخت حاکم بر اینترنت ایران بالای ۵ هزار خواننده داشت. روی فیسبوک پیک نت گزارش قطع ارسال غله به اروپا پس از حمله به کشتی های روسیه در بندر سواستوپل بیشترین خواننده را داشت و همین مطلب روی ۱۲ فیسبوک خوانندگان آن به اشتراک گذاشته شد.


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930