سرمقاله راه توده ۸۴۷
وحدت نظر در شرق ستیزی
در میان اصلاح طلبان و اصولگرایان

 

اکونومیست:

تحریم های غرب علیه روسیه

به بحران اقتصادی درغرب انجامید

(پیک هفته ۱۰۹) ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱ - ۳۱ اگوست ۲۰۲۲

 pyknet100@gmail.com


۹ - ۸ شهریور

خبرهای
 سیاسی - اجتماعی


۹ - ۸ شهریور

رویدادهای
منطقه و جهان


۹ - ۸ شهریور

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


۹ - ۸ شهریور

 منتخب اخبار
شهرستان ها


۹ - ۸ شهریور

منتخب اخبار ورزشی


۹ - ۸ شهریور

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت ۹ شهریور

درس هائی که باید

از رویدادهای عراق گرفت!

رویدادهای چند روز اخیر عراق نشان داد که اسرائیل و امریکا می توانند از هر آتش زیر خاکستری حریقی در همسایگی ایران بر پا کنند و آجر از زیر پای سیاست منطقه ای ایران بکشند. به همان اندازه که نیروهای ملی عراق باید از حوادث خونبار و پر تلفات روزهای اخیر درس بگیرند، جمهوری اسلامی نیز باید از این رویداد و رویدادهای مشابه درس گرفته و تاکتیک های نوین و بدور از شبیه سازی ها را بررسی کند. امروز عراق است، فردا یمن و حتی پس فردا سوریه و در ادامه آن لبنان. نمایش های خیابانی از تصاویر فرماندهان سپاه و یا آیت الله خمینی و در ادامه آن رهبر کنونی جمهوری اسلامی و دخالت های آشکار نظامی و غیر نظامی و حتی مذهبی در امور داخلی عراق نتیجه ای معکوس به همراه آورده و می رود تا نفوذ منطقه ای ایران را مستقیما هدف بگیرد. امریکا و اسرائیل همین هدف را دنبال می کنند، همچنان که ایران روی نفوذ منطقه ای خود برای مقابله با اسرائیل و امریکا حساب می کند. بنابراین، بحث بر سر آن نیست که باید صحنه را به اسرائیل و امریکا واگذار کرد، بلکه بحث بر سر تجدید نظر و پرهیز از شبیه سازی هائی است که با سیاست و درک شرایط لحظه به لحظه متغیر در منطقه و جهان همراه باشد. اگر تشکیل حزب الله در لبنان جواب داده، دلیل بر آن نیست که همین جواب را در عراق و یمن و سوریه هم بدهد! اگر این واقعیت درک نشود، بتدریج حتی امکانات نظامی منطقه ای نیز بسرعت و زیر فشار افکار عمومی و تمایلات ناسیونالیستی کشورهای مورد نظر تضعیف و حتی به ضد خود تبدیل می شوند. ایران دارای قدرت نظامی و اتمی، اگر از حمایت ملی مردم ایران برخوردار باشد و توان اقتصادی خود را بالا ببرد، ساختار اقتصادی خود را در جهت عدالت و حمایت از معیشت توده مردم تغییر بدهد و دستگاه دولتی خود را از بلای "خودی و غیر خودی" نجات بدهد، خود به خود میتواند نفوذ منطقه ای و حتی نظامی خود در منطقه را بدون دخالت در امور داخلی کشورها حفظ کند. و ایرانی که نتواند توان اتمی و نظامی خود را حفظ کند، به سازش و تسلیم اتمی - حتی مقطعی- تن بدهد و از پشت جبهه ای نیرومند درعرصه جهانی نیز محروم باشد و سرگرم بازی دوگانه با دو جبهه شرق و غرب، نمی تواند خواب راحت داشته باشد. رویدادهای عراق نشان داد که اسلام و تشیع عامل قطعی و تعیین کننده برای نفوذ منطقه ای نیست، همچنان که داشتن شبه نظامیان شیعه و طرفدار، علیرغم هر نوع کمک مالی که به آنها بشود نیروی تعیین کننده نفوذ منطقه ای نیستند و حداکثر وارد یک جنگ خانگی می شوند که ادامه آن میتواند چون حریقی دامن خود ایران را بگیرد. ایران امروز نیازمند قطعی یک تحول ساختاری در اقتصاد کشور، همزمان با تجدید نظر در سیاست مخرب تقسیم کردن مردم به مکتبی و غیر مکتبی و تقسیم بندیهای مشابه دارد، فشار اجتماعی- مذهبی و... درعین حال که باید از دستآوردهای نظامی و اتمی خود با چنگ و دندان حفاظت کند. دنیای امروز به آن سمتی می رود که در همین شماره پیک نت اخبار آن را می خوانید. صف آرائی های نظامی برای یک پوست اندازی قطعی و خاتمه دادن به جهان تک قطبی به رهبری امریکا. حتی هویت آینده اسرائیل در این پوست اندازی جهانی تعیین خواهد شد. ایران می تواند و باید سهم خود را دراین عرصه برعهده بگیرد که نطفه های این پذیرش سهم حداقل در راس نظام دیده می شود.


صف نان و شیر در میلان!

 

مردم اروپا درحالیکه نگران زمستان سخت پیش رو هستند، بصورت همزمان با گرانی و بتدریج با کمبود اجناس و حتی نایابی برخی اقلام مصرفی در فروشگاهها روبرو شده اند. رهبران اروپا نیز عملا سیاست یکپارچه ای در پیروی از سیاست جنگی امریکا ندارند اما به آن اندازه که مقابل مردم خود ایستاده اند جرات ایستادن در برابر امریکا را ندارد. البته این موقت است، بتدریج که جنبش های نارضائی اوج بگیرد آنها یا باید کنار رفته و جای خود را به سیاستمدارانی جسور برای جدائی از امریکا بدهند و یا خود بیشتر به جلب رضایت مردم بیاندیشند تا جلب رضایت امریکا. در تمام کشورهای اروپا وضع همینگونه است. ایتالیا یک نمونه است. این فیلم مربوط به صف طولانی مردم در برابر مراکز توزیع مجانی نان و شیر در شهر میلان پایتخت اقتصادی ایتالیاست.


نگرانی واشنگتن پست

از آغاز جنگ داخلی درامریکا


متحدان شرق و غرب

مشغول مانورهای نظامی اند!


تشکیل شورای انرژی اروپا

برای یافتن راه حل سرمای زمستان


آیا بزودی شاهد جنگ فضائی

علیه ماهواره ها خواهیم شد

 

آیا جهان به سمت یک جنگ فضائی می رود؟ در این جنگ فضائی نیروی اتم چه نقشی دارد؟ تنها سوخت پرتاب موشک و یا نقش انهدامی؟ کدام نهاد بین المللی دارای چنان قدرت و نفوذی است که بتواند مانع چنین فاجعه ای بشود؟ فعلا پهلوان های میدان برای نبرد آخر خود را آماده می کنند. امریکا، روسیه و چین.

روسیه موشک «نودول» خود را آزمایش کرد. این موشک قادر به سرنگونی ماهواره های دشمن در صورت وقوع جنگ فضائی، با هدف از کار انداختن ماهواره های هدایت کننده جنگ در روز زمین است. سرعت پرواز این موشک از ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متر در ثانیه است.


راه توده ۸۴۷ منتشر شد!

 

هفته نامه راه توده - شماره ۸۴۷ (۹ شهریور ۱۴۰۱) - منتشر شد ومطالب آن علاوه بر سایت این نشریه، روی کانال تلگرام و فیسبوک این نشریه نیز قرار گرفت.

سرمقاله این شماره وحدت نظر بین اصلاح طلبان و اصولگرایان در شرق ستیزی را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است. گزارش ویژه این شماره نیز بخش دوم خاطرات محسن رفیقدوست اولین راننده آیت الله خمینی و بعدها وزیر سپاه است. در همین شماره مطالب دیگری می خوانید با عناوین زیر:

روسیه ستیزی کارزار آگاهانه سرمایه داری تجاری در ایران است، جنبش اعتراضی امروز ایران هنوز زبان اصلی خود را نیافته، موانع موجود بر سر راه وحدت حزبی و اتحاد جبهه ای، زنان اوکراینی بردگان جنسی سرگردان در اروپا، جبهه بندی ها در شرق و غرب در حال گسترش و شکل گیری است، اجاق خانه ها در اروپا سرد و تنور جنگ گرم، روسیه در برابر جهانگرائی امریکا ایستاده است، روسیه درجنگ اقتصادی باید پیروز شود و بالاخره دو عکس یادگاری از سالهای دهه ۵۰

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh


مصاحبه لاوروف:

امریکا و اروپا

خلاف مسیرتاریخ حرکت می‌کنند


خلبان‌های افغانستان

به اوکراین فرستاده می‌شوند!

تلویزیون حزب کمونیست روسیه


عنوان اول پیک نت ۸ شهریور

گِره توافق اتمی

بادست بازمیشود ویا بادندان؟


چهار گوشه جهان آشفته شده

۸ خبر کوتاه اما مهم

در ارتباط با ایران وجهان


رهبر جمهوری مسلمان چچن:

اگر روسیه اجازه بدهد

چچن ها تا قلب کیف پیش می روند

ریا نووستی- نعمت بوستانی


بزک نمیر، بهار میآد

وحشت مردم از گرانی ها

و وعده های طلائی جانسون!


سفر صدر اعظم آلمان به جمهوری چک

آلمان در پی جبران شکست

در جنگ دوم جهانی است!


سیبری مجهز به حمایت نظامی شده

روسیه آماده اعلام

مالکیت برقطب شمال می‌شود!


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

عنوان اول پیک نت روز گذشته (سه شنبه) روی کانال تلگرام این روزنت با بیش از ۵ هزار خواننده پر مخاطب ترین مطلب بود. در فیسبوک پیک نت نیز همین عنوان اول بیشترین خواننده را داشت و روز ۱۹ فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد. مطالب پیک نت را بسیاری از فیسبوک ها با ذکر منبع و یا بدون ذکر منبع منتشر می کنند و حتی بحث هائی نیز در زیر آنها جریان می یابد که آمار آنها را ما در آمار مستقیم پیک نت در نظر نمی گیریم و اطلاع کامل از این آمارها نیز نداریم.
https://www.facebook.com/

pyknet1357/


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران