ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۷ اسفند ۱۴۰۲

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت ۷ اسفند

با رای به مستقل ها

در انتخابات شرکت کنید 
 
 

 

 

همانگونه که پیش بینی می شد، تحولاتی در آستانه برگزاری انتخابات مجلس رونمائی شد که کار را برای دو گروه بندیهای پایداریچی ها، اصولگرایان و قالیبافچی ها برای تقسیم صندلی های مجلس میان خود دشوار کرد. شاید این تحول نتواند تاثیر چندانی بر نتیجه انتخاباتی که جمعه یازده اسفند برگزار می شود بگذارد، اما همینکه تقسیم کرسی های مجلس میان دسته بندی بالا را متزلزل می کند و یا به رقابت با آن بر می خیزد، خود یک گام به جلوست. حتی اگر تنها چند تن از لیست های مستقل تحریریه، عدالتخواهان و تا حدودی "صدای ملت" (علی مطهری) نیز به مجلس راه یابند، آن را میتوان یک گام مثبت ارزیابی کرد. بسیاری بر این امید هستند که این جریان های مستقل از دسته بندی اصولگرایان، پایداریچی ها و قالیبافچی ها، یک لیست واحد برای تهران و حتی لیستی برای مراکز استانها و شهرستانها تهیه کنند تا امکان رای گیری از مردم و راه یابی به مجلس را ممکن تر سازد. باید دید در واپسین روزهای پیش از رای گیری چه تغییرات و تحولات تازه ای پیش خواهد آمد، اما آنچه مسلم است اینست که تحریم انتخابات، یک اقدام غلط و توصیه به آن یک نادانی و نا آشنائی به تاریخ ایران از انقلاب مشروطه تا اکنون و همسوئی با براندازان خارج از کشور و انحصار طلبان حکومتی است که می خواهند در اساس صندوق رای را از مردم بگیرند و آنها را مانند زمان شاه نسبت به انتخابات بی تفاوت کنند. پشت این اقدام و توصیه دشمنان تمامیت ارضی ایران کمین کرده اند که خواب حمله و جنگ داخلی و تجزیه ایران را در سر دارند. می توان و باید در انتخابات شرکت کرد، اما قطعا به لیست و سیاهه سه تشکلی که می خواهند صندلی های مجلس را میان خود تقسیم کنند و در مجلس نقش اساسی را در تحمیل قوانین و مقررات ارتجاعی، زن ستیزی و پیوند با مافیاهای اقتصادی داشته اند رای نداد و رای خود را به سود لیست های مستقل به صندوق ها انداخت.

ما این روش را شرکت فعال در انتخابات و شکستن و کاهش رای سه تشکل یاد شده در این مطلب میدانیم.

 این امکان تا چند هفته پیش نمایان نبود، اما اکنون که لیست های مستقل با چهره هائی مانند عطا بهرامی و یا ظهره وند و دیگران به صحنه آمده اند، چنین امکانی فراهم آمده است. حتی با به صحنه آمدن امثال علی مطهری که با برخی نظرات و دیدگاههایش در زمینه مسائلی مذهبی و داخلی و یا برخی دیدگاههایش در عرصه سیاست خارجی نمی توان موافق بود. اما بودن امثال او در مجلس به مراتب مفید تر از نبودنش در مجلس است. صندوق رای را نباید با دست خود تحویل مافیاهای اقتصادی و اتاق بازرگانی داد. حتی اگر یک صندلی را بتوان از چنگ آنها نجات داد، گامی به جلو برداشته شده است. باید منتظر بود که افراد لیست های مستقل به تنهائی و یا بصورت گروهی برنامه خود را برای نجات مملکت از بحران ارائه بدهند که در اینصورت آرائی که به سود آنها به صندوق ها ریخته می شود، رای به برنامه و نمایندگان آن برنامه تلقی می شود.

خوشبختانه گزارش هائی که از شهرها و شهرستانها در چند روز اخیر رسیده، حکایت از هوشیاری و فعالیت مردم برای شرکت در انتخابات دارد. از جمله در شهرهای گیلان و مازندران و یا کهکیلویه و بویراحمد. کناره گیری از رویدادهای کشور و بهره گیری از هر امکانی، حتی بسیار اندک، برای ایجاد کوچکترین و اندک ترین تاثیر گذاری بر تصمیمات حکومتی مخرب ترین انفعال سیاسی است و آنها که بنام اپوزیسیون چنین انفعالی را توصیه می کنند، خود از ابتدائی ترین فنون مبارزه سیاسی و اجتماعی بی بهره اند.

انتخابات می گذرد و آنها که زیر شعار علنی و غیر علنی براندازی، انفعال و تحریم را تبلیغ و توصیه می کنند، هیچ پاسخی برای پس از انتخابات ندارند. بهرحال این انتخابات نیز پشت سر گذاشته خواهد شد و مجلس جدید تشکیل خواهد شد و بسرعت دوران پیش از انتخابات فراموش می شود. آنچه می ماند مجلسی است که تحریم کنندگان نتوانسته اند در ترکیب آن اندک تاثیری بگذارند. حتی اگر با توجه به فضای حاکم بر جامعه امید زیادی نسبت به راه یافتن برخی افراد از لیست های مستقل به مجلس نباشد نیز این مسئله نمیتواند انفعال و تحریم را توجیه کند.

در ادامه این عنوان اول، بخشی از برنامه انتخاباتی عطا بهرامی را که در حقیقت برنامه مرکز تحریریه است توسط خود وی منتشر می کنیم.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۲۶ فوریه ۲۰۲۴

 
 

اشتراک گذاری: