ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 

صفحه اول

پیوندهای پیک

بايگانی پيک

11 شهریور ۱۴۰۲

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 11 شهریور- سخنان سانسور شده خامنه ای

دنیا تنها "غرب" نیست

با جهان شرق تعامل کنید!

 
 
 
 

  

بمناسبت هفته دولت، هیات دولت، مطابق سنتی که در دولت های گذشته نیز تکرار شده، به دیدار رهبر جمهوری اسلامی رفت. در این دیدار ابراهیم رئیسی گزارشی داد و رهبر نیز سخنانی گفت. تا اینجای مسئله، حادثه تازه و بدیعی روی نداده است، تازگی و بدعت ماجرا جای دیگر است و ما این تازگی و بدعت را می خواهیم برجسته کنیم. آقای خامنه ای در سخنان خود نکاتی را درباره سیاست خارجی گفت که در چارچوب سیاست نگاه به شرق بود و بدعت و تارگی ماجرا اینست که اکثر رسانه های داخلی کشور که بارها گفته ایم دست اکثر آنها در جیب اتاق بازرگانی است، این بخش سخنان او را سانسور کردند! از جمله:

«مهار تورّم، جز از طریق تولید ممکن نمی شود. تجارت باید پشتیبان تولید باشد. تجارت باید به تولید کمک کند؛ یعنی محصول داخلی برود بیرون و سرمایه‌ی بیرون بیاید داخل؛ گاهی به صورت سرمایه‌گذاری است، گاهی به صورت کالای سرمایه‌ای.

ما در ارتباطات با کشورهای مختلف فرصتهایی داریم؛ این فرصتها را بشناسیم و از این فرصتها به‌وقت استفاده کنیم. تفاهم‌نامه‌هایی که انجام میگیرد، سندهای همکاری‌ که امضا میشود، روی کاغذ نماند. الان دولت با بعضی از کشورها سندهای همکاری طولانی‌ (از جمله چین و روسیه) مدّت دارد؛ خب حالا کو؟ نتیجه‌اش چیست؟

وقتی میگوییم «تعامل با دنیا»، بعضی ها «دنیا» را عبارت میدانند از چند کشور عمدتاً غربی، اگر با آنها ارتباط داشتیم و همکاری گرم و صمیمانه داشتیم، ارتباط با دنیا داریم؛ اگر با آنها یک خرده ارتباطمان کم شد، گوئی با دنیا ارتباط نداریم. این غلط است؛ این نگاه، نگاه ارتجاعی است؛ این نگاه، نگاه صد سال پیش است که چند کشور اروپایی همه‌کاره‌ دنیا بودند و ارتباط با آنها به معنای ارتباط با همه‌ی دنیا بود. صد سال از آن روزگار گذشته؛ این نگاه مرتجعانه و کهنه را باید رها کرد. «ارتباط با دنیا» یعنی ارتباط با آفریقا، ارتباط با آمریکای لاتین، ارتباط با آسیا. آسیا منبع عظیم ثروت انسانی و طبیعی است، آفریقا هم همین‌جور. کشورهای غربی عمدتاً با فشار بر آفریقا و کشورهای دیگر ثروتمند شدند. اروپا ثروت خودش را با سرقت ثروت های کشورهای آفریقایی و بعضی از کشورهای آسیایی به دست آورد. ما از اینها غفلت نکنیم؛ ارتباط با این کشورها لازم است. ملاک ارتباطات بین‌المللی منافع ملّی و عزّت ملّی است.]

به جوسازی‌ها و حاشیه‌سازی‌ها اعتنا نکنید، کار خودتان را بکنید. گاهی شما یک تصمیمی گرفته‌اید، تصمیم درستی است، یک عدّه خوششان نمی‌آید، جنجال میکنند؛ حالا که دیگر فضای مجازی هم هست، هزار متن در فضای مجازی تولید میکنند علیه آن اقدام شما؛ کار خودتان را انجام بدهید. گاهی یک اقدامی را می خواهند تحمیل  کنند اینها گروه‌های فشارند؛ به اینها توجّه نکنید.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  2 سپتامبر ۲۰۲۳

 
 

اشتراک گذاری: