ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۴ شهریور ۱۴۰۲

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت ۴ شهریور

اجلاس بریکس و اهمیت

پذیرش ایران و ۵ کشور دیگر به آن 
 
 

 

 

اجلاس دو روزه بریکس در افریقای جنوبی، مهم ترین خبر و رویداد روزهای اخیر بود، گرچه رسانه های غرب بسیار کمرنگ و همراه با تفسیرهای مغرضانه و تزریق دروغ به آن سعی کردند توجه افکار عمومی را از این رویداد مهم منحرف کنند. در ایران نیز؛ با آنکه در این اجلاس ایران به عضویت کامل بریکس در آمد، گزارش ها و اخباری که دراین زمینه منتشر شد بسیار کمرنگ و در حد پذیرش ایران دراین پیمان نبود. در بیانیه که در ارتباط با پذیرش اعضای جدید به بریکس منتشر شد، ایران بعنوان کشوری مهم، در منطقه ای مهم و دارای منابع عظیم زیر زمینی توصیف شد که شرایط لازم برای عضویت در بریکس را داشت.

لاوروف وزیر خارجه روسیه که هیات روسیه دراین اجلاس رهبری میکرد، در پایان اجلاس و پس از صدور قطعنامه پایانی آن بیانیه ای صادر کرد و در آن تاکید کرد:

«اعلام ارز واحد در بریکس نیازمند بررسی های بیشتر است اما در این مرحله، راه های مبادلات مالی مستقل از غرب مطرح است. گسترش بریکس بدون مشکل نبود، اما همه بر پذیرش اعضای جدید هم نظر شدند. معیارهای گسترش بریکس، اقتدار، اهمیت کشور و موقعیت آن در عرصه بین المللی را در نظر گرفت.  دلیل رشد «انفجاری» بریکس عزم کشورهای جهان برای غلبه بر هژمونی غرب است. برای نمونه، استراتژی آمریکا در آفریقا، اعمال فشار به کشورهای این قاره برای انتخاب کشورهائی است که می خواهند با آنها رابطه اقتصادی و سیاسی داشته باشند. امریکا می خواهد تعیین کند که آنها با کدام کشورهای ارتباط اقتصادی و سیاسی داشته باشند و این توهین آمیز است.

همه کشورهای بریکس طرفدار حفظ این نام هستند و کشورهایی که به آن پیوستند نیز از همین نام حمایت کردند. با پیوستن ایران، عربستان سعودی و امارات به بریکس «انرژی» به امکان برجسته بریکس تبدیل شد.

وجه تمایز بریکس با گروه ۷ آنست که کل استراتژی  G7 از سوی واشنگتن تعیین می شود و سپس توسط دیگران تکمیل می شود، اما در بریکس هر تصمیمی با اجماع و جمع بندی اتخاذ می شود و هیچ کشوری مجبور نیست از دستورات رئیس پیروی کند.

درباره رویدادهای اوکراین نیز لاوروف در بیانیه خود یاد آور شد: همه می‌دانند که هدف آمریکا فقط مقابله با روسیه با استفاده از رژیم نازی اوکراین نیست، بلکه هدف آن از بین بردن هرگونه مخالفت و هر مخالفی در عرصه بین‌المللی است. این هدف امریکا این اخیراً و با رفتاری که آمریکایی ها با کشورهای آفریقایی دارند واضح شده و معنای واقعی خود را یافته است.

لاوروف در پایان بیانیه خود تاکید کرد:

اجلاس بعدی بریکس، سال آینده در شهر "کازان" روسیه برگزار خواهد شد و ضمنا تمام وزرای اقتصاد کشورهای حاضر در اجلاس افریقای جنوبی تائید کردند که  گروهی برای بررسی طرح سیستم پرداخت جایگزین (پول بریکس) تشکیل شود که نتیجه این بررسی در اجلاس کازان ارائه خواهد شد.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۲۶ آگوست ۲۰۲۳

 
 

اشتراک گذاری: