ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

اول مرداد ۱۴۰۲

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت اول مرداد

صف بندی  طرفداران

سازش با امریکا در ج. اسلامی

 
 
 

 

 

چند اظهار نظر و اقدام از سوی مقامات کنونی و سابق جمهوری اسلامی که به آنها اشاره خواهیم کرد، نشان داد که روسیه ستیزی، در چارچوب خواست امریکا برای جلوگیری از همکاری ایران و روسیه و چین تا چه سطحی در حاکمیت رخنه دارد و از بیم تعمیق سیاست راهبردی نگاه به شرق چگونه غرب گرایان مثل مور و ملخ از سوراخ ها بیرون آمده اند. آخرین نمونه این خواست امریکا را از زبان رئیس سازمان "سیا" در همین شماره پیک نت بخوانید.

اما آن سه اظهار نظر و اقدام:

نخست تشکیل سمینار باصطلاح بین المللی سیاست خارجی در اصفهان که خروجی آن انتشار نامه ای با امضای ۷۵ دیپلمات سابق جمهوری اسلامی در دفاع از رابطه متوازن با شرق و غرب و در واقع تسلیم خواست های امریکا برای دوری از روسیه و تبدیل شدن به سوراخ کمربند محاصره روسیه بود.

مقاله مهم و جامع علی اکبر ولایتی وزیر خارجه جمهوری اسلامی در دولت میرحسین موسوی و مشاور کنونی رهبر جمهوری اسلامی در امور خارجی که در آن روسیه را دوست و متحدی خواند که درباره مالکیت ایران بر سه جزیره خلیج فارس به اشتباه رفته است.

متعاقب آن سخنرانی ظریف وزیر خارجه دولت روحانی که در آن یک تلنگر به امریکا و دو لگد به روسیه زد و زیرجُلکی از متحد شدن با امریکا دفاع کرد.

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه در دوران ظریف که آخرین رئیس هیات نمایندگی مذاکرات اتمی در دولت روحانی نیز بود و اکنون دبیر شورای راهبردی روابط خارجی است، پیشنهادهای ظریف را به گونه ای دیگر تکرار کرد و گفت:

«برخی اوقات پروژه امنیتی‌سازی علیه یک کشور (بخوانید امریکا علیه ایران) اجرا می شود و بعد به گونه‌ای ادراک نخبگان، مسئولان (بخوانید رهبر) و مردم دستکاری می شود که  در تله امنیتی‌سازی می‌افتند. یعنی خودتان کاری می‌کنید که در جهت اهداف امنیتی‌سازان باشد. هنر دیپلماسی امنیتی سازان آنست که روایتی از یک کشور دیگر را بعنوان تهدید امنیتی ارائه می‌دهند.»

عراقچی سعی کرده هنر دیپلماتیک حرف زدنش را در یک جعبه در بسته ارائه کند که عاقل بفهمند و مردم نفهمیده و آن را از این گوش گرفته و از گوش دیگر در کنند.

اما، صدای تنور این اپرا را علی اکبر صالحی وزیر خارجه دولت احمدی نژاد و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران در یک مصاحبه سر داد. او که چند ماه پیش در خطاب غیر مستقیم، امریکائی ها را دعوت به مناسبات و همکاری با ایران کرده و گفته بود «ایران آخرین سوراخ کمر بند محاصره روسیه است» در مصاحبه خود گفت:

« آغاز گفتگوی سیاسی با آمریکا، مناسب‌ترین راه باقی‌مانده است و نخبگان در این‌باره باید تبادل ‌نظر کنند. ما تاکنون یک مذاکره گسترده و وسیع سیاسی که دربرگیرنده ابعاد مختلف باشد با امریکا نداشته‌ایم. اکنون با توجه به مجموعه شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی، فرصت خوب و مناسبی برای این مذاکره گسترده است.»

صالحی همان نظر "آخرین سوراخ کمربند محاصره روسیه" را با صراحت بیشتری و این بار خطاب به نخبگان (بخوانید رهبر و بیت رهبری و شورای فرماندهان سپاه) مطرح کرد. او با صراحت اشاره به شرایط منطقه و شرایط جهانی کرد. این شرایط منطقه و شرایط جهانی همانا جنگ اوکراین و تقسیم جهان به دو جبهه شرق و غرب است که صالحی پیشنهاد میکند طرف جبهه غرب را بگیریم و از امریکا برای قرار گرفتن در جبهه ناتو امتیاز خواهی کنیم.

اما، از یک رویداد محیرالعقول دیگر هم باید یاد کنیم و آن دیدار کمال خرازی رئیس شورای سیاست خارجی با سفیر ژاپن در تهران است. این دیدار در اوج جنجال بر سر بیانیه شورای خلیج فارس و ماجرای مالکیت سه جزیره خلیج فارس به خواست خرازی انجام شد و خرازی با اشاره به اختلاف ژاپن و روسیه بر سر سه جزیره از مجموع شبهه جزایر ژاپن، پیشنهاد کرد که ژاپن ادعای خود درباره این سه جزیره را به مجامع و مراجع بین المللی ببرد.

خرازی خواست به روسیه بگوید "زدی ضربتی، ضربتی نوش کن!" اما از هول حلیم توی دیگ آن افتاد زیرا عملا نظر روسیه برای حل اختلاف بر سر سه جزیره در مجامع بین المللی را تائید کرد! درحالیکه وزیر خارجه روسیه، در گفتگو با وزیر خارجه ایران، با دفاع از تمامیت ارضی ایران، عملا نظر خود درباره سه جزیره را که در بیانیه شورای خلیج فارس مطرح شده بود پس گرفت و ماجرا باید در چارچوب اتحاد مهم دو کشور که امریکا عمیقا با آن مخالف است حل شده باشد.

این، آن آشفته بازاری است که بر سیاست خارجی ایران حاکم است و روسیه و چین با رصد همین آشفتگی و چند نظری که مطبوعات بی وقفه به آن پر و بال میدهند، نسبت به انسجام سیاست راهبردی نگاه به شرق از سوی ایران تردید دارند. این وضع آشفته تا چه وقت می تواند دوام بیآورد؟ امریکا برای گرفتن ماهی از این آب گل آلوده تردید به خود راه خواهد داد؟ تجربه گذشته به این سئوال پاسخ منفی میدهد و از ادامه سرگرمی حکومت و مردم ایران با حجاب و سه جزیره و روسیه ستیزی را خرسند و به صف آرائی خود در خلیج فارس و سه ضلع مثلث آذربایجان، کردستان و بلوچستان مشغول، تا میوه این آشفته بازار را بموقع بچیند!


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۳

 
 

اشتراک گذاری: