ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۳ مرداد ۱۴۰۲

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت ۳ مرداد

شلیک جدید اتاق بازرگانی

به جبهه "نگاه به شرق"!

تهران- سيامك زند

 
 
 

 

 

موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی که از زیر مجموعه های مشورتی اتاق بازرگانی و وزارت صمت است، دو سناریو برای نرخ ارز پیش بینی کرده است. این سناریوها به گونه ای تنظیم شده که نتیجه آن یا مذاکره و سازش با امریکاست و یا رفتن به سمت شورش! در حقیقت این موسسه، نتایج ۱۰ روز هجوم بی امان روسیه ستیزان به بهانه مالکیت سه جزیره ایرانی در خلیج فارس را که از باصطلاح صاحبنظران و مقاله نویسان و نمایندگان مجلس شروع و به دو وزیر خارجه دولتهای احمدی نژاد (صالحی) و ظریف (روحانی) ختم شد را جمعبندی کرده و میوه را از درخت چیده است.

این درحالی است که تقسیم جهان به دو جبهه هر روز سرعت بیشتری می گیرد و ایران اگر در جبهه امریکا و غرب قرار بگیرد، عملا باید تبدیل شود به پایگاه جنگی امریکا و مردم نیز پیاده نظام امریکا. سناریوئی که بسیار دور از ذهن است و مانورهای نظامی این هفته ایران نشان داد که "شاکله" نظام تحلیل دیگری از اوضاع جهان دارد. تحلیلی که با خوش خیالی های طرفداران غرب و امریکا همخوان نیست.

 موسسه مذکور، در سناریو اول نرخ دلار را در محدوده ۵۵ تا ۶۵ هزار تومانی پیش بینی کرده و آن را نتیجه عدم سازش با غرب دانسته است. (عقب نشینی اتمی و موشکی و پهپادی و دوری از نزدیکی به روسیه و چین و سازمان های اقتصادی و همکاری نوین در جبهه شرق).

این گزارش نه تنها تسلیم شدن به امریکا را برای کاهش نرخ ارز ضروری دانسته، بلکه هشدار داده که در صورت عدم تسلیم افزایش نرخ دلار کشور نیز با شورش روبرو خواهد کرد. (این درحالی است که در جبهه شرق "دلار زدائی" در کانون تصمیماتی است که قرار است در اجلاس بریکس در ۲۲ اوگوست (ماه آینده) درافریقای جنوبی گرفته شود.

این موسسه در سناریو دوم به مسئولان ج اسلامی وعده داده که در صورت بهبود روابط سیاسی با غرب دلار در مرز ۳۵ هزار تومان می ماند و از ناآرامی هم خبری نخواهد بود.

موسسه مطالعات و پژوهشها که در سندی بنام چشم انداز اقتصاد ۱۴۰۲ از جمله ماموریتهایش مشاوره برای اجرای فرامین صندوق بین‌المللی پول در ایران است، در هماهنگی با رسانه های غربگرا همچون اعتماد آنلاین و به همراه بقیه ارتش رسانه ای اتاق بازرگانی دلار را چنان بعنوان سلاح و تهدید دائمی کشور ارزیابی کرده که گوئی تا مسیر اقتصادی کشور کاملا به سمت غرب تغییر نکند، این حربه بعنوان حربه فشار و بحران در اختیار اتاق بازرگانی باقی خواهد بود.

فعلا دلار ماه هاست در مسیر نزولی و یا ثبات باقی مانده و علیرغم جنگ روانی - تبلیغاتی روزانه رسانه هایی همچون "اکوایران" و "دنیای اقتصاد" برای بحران سازی، ظرفیت رشد خود را از دست داده است و این حربه کمتر مورد استفاده دلالان قرار گرفته است.

این سند چشم‌انداز که قاعدتا بایستی پیش از سال ارائه می شد و نه پس از گذشت چهار ماه از سال، جز تهدید برای تسلیم شدن در مقابل امریکا و یا ماندن در انتظار افزایش نرخ دلار و ایجاد ناآرامی پس از آن ، برداشت دیگری نمیتوان کرد.

آنچه مشوقان راههای نئولیبرال در اقتصاد متوجه نشده اند تغییر پارادایم جهانی پس از جنگ اوکراین و قدرت گرفتن سریع روش‌های جایگزین توسط چین و روسیه است.

معنی این گزارش موسسه مطالعات و پژوهش ها را اینگونه می توان تفسیر کرد :

۱-  موسسه مذکور وابسته به اتاق بازرگانی است

۲-  تهدید دولت و حکومت به ایجاد ناآرامی در صورت عدم برقراری روابط سیاسی با غرب ( تسلیم شدن به امریکا)

۳- تهدید بالا بردن نرخ ارز در صورت عدم سازش

یعنی، اگر سازش نکنید

- فتیله دلار که دست خودمان است را بالا می کشیم

- ناآرامی ها را همراه با این فیتیله بالا کشیدن  ایجاد میکنیم

- اگر سازش کنید دلار ۳۵ تومانی را به شما پاداش میدهیم


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۳

 
 

اشتراک گذاری: