ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۱۶ خرداد ۱۴۰۲

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 16 خرداد

با مانورهای دولت

چوب و پیاز را خواهیم خورد

 
 

 

 

شورای حکام اتمی جلسه نوبتی خود را تشکیل داده است. دولت رئیسی با روشن کردن برخی چراغ سبزها برای آژانس انرژی اتمی و امریکا، به استقبال این جلسه رفت تا هم در آن تصمیمی علیه ایران گرفته نشود و در عین حال، بخشی از پولهای بلوکه شده ایران نیز آزاد شود. در چراغ سبز اولی تفاهم جدید اتمی که خواه ناخواه فعالیت اتمی ایران را می تواند محدود کند روشن شده و در چراغ دومی تبادل زندانیان میان ایران و امریکا که البته، این بهانه است و پشت آن همان قبول محدودیت های اتمی مطرح است، اگر محدودیت های دیگری را دولت زیر بار آن نرود. از جمله درباره فعالیت های منطقه ای، محدود شدن ارتباط با روسیه و چین و حضور در پیمان های شانگهای، اروآسیا و بریکس. فعلاً صحبت از آزاد شدن 2 میلیارد از چند ده میلیارد دلار نفتی بلوکه شده ایران در امریکا و عراق و کره جنوبی و چند کشور متحد امریکا مطرح است که فوراً موجب کاهش قیمت دلار در ایران شده است. این کاهش قیمت هم نشان دهنده ادامه غلبه دلار بر اقتصاد ایران است و هم وابستگی قیمت دلار به سیاست های جمهوری اسلامی در غربگرائی.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی خود بمناسبت سالگرد درگذشت آیت الله خمینی بصورت غیر مستقیم که البته همه فهمیدند، به دولت و تلاش های خارجی جدیدش برای مذاکره با امریکا و نرمش در برابر آژانس انرژی اتمی هشدار داد که فریب امریکا را نخورده و بجای مانورهای موقت، به افق و آینده جهان نگاه و مطابق آن حرکت کند. باید دید که او در دیدارهای غیر علنی با رئیس جمهور هم همین نظرات را مطرح کرده یا خیر!

همزمان با تلاش های دولت رئیسی برای نرمش و مذاکره و هشدارباش رهبر جمهوری اسلامی، اسرائیل هم بیکار نمانده و وزیر دفاع آن “یوآف گالانت” هم ایران را تهدید کرد و هم شورای حکام را و گفت: «در جنگ احتمالی با ایران، با چالش‌هایی مواجه می‌شویم که نظیرش را ندیده‌ایم. در صورت وقوع جنگ احتمالی با ایران، در داخل اسرائیل هم انتظار می‌رود که با چالش‌هایی مواجه شویم که نظیر آن را ۷۵ سال گذشته ندیده ایم. ما باید پیشاپیش برای چنین چیزهائی آماده باشیم

وزیر دفاع اسرائیل می خواهد به شورای حکام و آژانس انرژی اتمی بگوید که اسرائیل بی اعتناء به تصمیمات مثبت یا منفی آنها، حمله نظامی به ایران را در دستور کار خود دارد.

کسی نمیداند که دولت رئیسی چه مقدار از پولهای بلوکه شده ایران را می تواند از چنگ امریکا در آورده و به زخم بحران اقتصادی در داخل کشور بزند (البته اگر مافیاهای اقتصادی آن را هم به جیب نزنند و آبی برای مردم گرم نشود)، اما حتی اگر چنین نیز بشود و پولهای بلوکه شده ایران را هم امریکا بصورت قطره چکانی آزاد کند، یک اصل اساسی بی خدشه باید باقی بماند، همانگونه که اصل حمله نظامی به ایران بی خدشه باقی است. آن اصل حفظ و گسترش توان نظامی ایران، حفظ دستآوردهای اتمی ایران و سیاست اتحاد با جبهه شرق است، درغیر اینصورت ایران هم چوب را خواهد خورد و هم پیاز را. هم استقلال کشور برباد خواهد رفت و هم پول و منابع رو زمینی و زیر زمینی آن.

عکس: اجلاس شورای حکام اتمی


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۶ ژوئن ۲۰۲۳

 
 

اشتراک گذاری: