ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۲۱ خرداد ۱۴۰۲

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت ۲۱ خرداد

لایحه جدید حجاب

مخالف "شلُ حجابی" نیست!

 
 
 

 

دشوار بتوان تصور کرد که یک کشور در محاصره تحریم و بحران اقتصادی و گرفتار انواع بحران ها و چالش های مرزی با کشورهای همجوار باشد، اما خود را درگیر موضوع های فرعی و بی ارتباط با بحران های یاد شده بکند. آنچنان که با موضوعات فرعی، جنبش نارضائی عمومی از وضع اقتصادی کشور و بیکاری و دهها مشکل دیگر را تشدید کرده و به آن دامن بزند.

ماجرای حجاب در جمهوری اسلامی از این جمله موضوعات است که نه برای مردم آب و نان می شود و نه برای حکومت امنیت و عبور از بحران های یاد شده.

حیرت آور و سئوال انگیز است که رسانه های داخل کشور نیز روی همین موضوع چنان متمرکزند که تلویزیون های سه قلوی لندن متمرکزند. 

عکس های محله خبرآباد مشهد را حتما با دقت (در همین شماره پیک نت)  ببینید و سپس اظهار نظرهای همزمان امام جمعه ها و روحانیون و غیر روحانیون چسبیده به گوشه چادر سیاه زنان و مطالب روزنامه ها را در ذهن خود مرور کنید تا بیشتر متوجه آنچه که مطرح می کنیم بشوید. این که مشکلات جامعه چیست و کدامست؟ و حکومت چگونه در بند نقش ایوان است!

 ۴۴ سال است حکومت خود را درگیر حجاب و چادر سیاه زنان کرده و هنوز نمی تواند خود را از شر این موضوع خلاص کند و این درحالی است که جامعه در ۴ دهه گذشته بکلی دگرگون شده و دو نسل بعد از انقلاب در ایران قد کشیده است. این دو نسل با حکومت و تبلیغات مذهبی آن بصورت بسیار طبیعی بیگانه است و از جمله دلائل بی اعتباری و بی اعتنائی مردم به صدا و سیمای جمهوری اسلامی همین بیگانگی است.

 این پدیده خاص ایران نیست، در همه انقلاب ها همین پدیده شکل گرفته است و حکومتی زیرک و دارای توان درک شرایط و خواست های نسل های بعد از انقلاب است که بتواند ماهیت آن انقلاب را و نه فقط شعارهای آن را در عمل زنده نگهدارد. ما در چین، روسیه، کوبا و هر کشوری که انقلابی را پشت سرگذاشته با همین پدیده روبرو هستیم. چین ماهیت انقلاب را حفظ کرده اما نه با شعارها و تصمیمات جنون آمیز و نوبتی "مائو" رهبر آن انقلاب در سالهای پس از انقلاب، بلکه با تحقق شعارها و آرمان های آن انقلاب.

در روسیه عدم درک این واقعیت از جمله دلائل فروپاشی اتحاد شوروی شد و اکنون، تازه با روش های نوین و همآهنگ با دوران تازه، در پی احیای ماهیت انقلاب اکتبر هستند. در کوبا نیز وضع همینگونه است. تکرار بی وقفه سرودها و ترانه های دوران جنگ میهنی در اتحاد شوروی مردم را نسبت به آن سرودها و ترانه ها بی تفلاوت کرده بود، اما اکنون بازآفرینی و به روز شدن همان آهنگ ها و ترانه ها و سرودها، در کنار تصمیمات و اقدام نوینی که در پی احیای آرمان های انقلاب اکتبر است با استقبال مردم روبرو شده است. این نمونه را مقایسه کنید با سرودهای دوران جنگ ایران و عراق که بی وقفه از صدا و سیما پخش می شوند و دیگر مردم اعتنائی به آنها ندارند. این تنها یک مثال و یک نمونه است.

ماجرای حجاب نیز دقیقا همین است. این که ۴ دهه پیش حجاب در ایران چه اشکالی داشت و زنان تا چه میزان از آن استفاده و استقبال کردند مربوط به گذشته است. امروز، روز دیگری است و هر اندازه که حکومت بر گذشته پافشاری کند، در گذشته مانده و جامعه از آن پیشتر می افتد.

برای نمونه اکنون لایحه حجاب مطرح است و هنوز هستند متحجرینی که به هر دلیل (از جمله نان و آبی که در آن دارند) با بندهائی از این لایحه که اندکی به واقعیات جامعه نزدیک شده به مخالفت برخاسته اند.

مهدی باقری، عضو کمیسیون قضایی مجلس روز گذشته در همین ارتباط چنان در لفافه و با احتیاط نظر داده که گوئی در باره فعالیت اتمی و ساخت موشک هایپرسونیک می خواهد حرف بزند! او گفته است:

«آنچه در فضای مجازی تلقی شده و نخبگان (بخوانید روحانیون مرتجع حاکم و صاحب موقعیت حکومتی) به آن معترض هستند؛ اینست که لایحه حجاب و عفاف بازدارندگی (یعنی تحمیل حجاب حکومتی) ندارد. ما نمی‌توانیم بی‌عفتی و تن برهنگی را از لحاظ قانونی و شرعی بپذیریم و قطعا باید قوانین بازدارنده‌ای را برای آن تنظیم کنیم. البته نباید طوری باشد که نگرانی عمومی ایجاد شود و بنا باشد رفتارهای تند و سخت سلبی با عموم جامعه اتفاق بیفتد.»

ایشان گوئی نیمی از زبانش را برده اند که دو کلام بگوید که در لایحه جدید حجاب و بقول ایشان عفاف، فشار به زنان برای رعایت حجاب اجباری وجود ندارد و این لایحه با برهنگی مخالف است اما عده ای از طرفداران حجاب اجباری در فضای مجازی جنجال به پا کرده اند که شلُ حجابی در لایحه مورد بحث بلامانع است!


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۱۱ ژوئن ۲۰۲۳

 
 

اشتراک گذاری: