ايران و جهان  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۸ خرداد ۱۴۰۳

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت ۸ خرداد

نگاهی به گزارش جدید "کروسی"

بازگشت به "برجام"

چوب به تابوت مرده است!

 
 
 

 

 

درگرما گرم بحث دوباره پیرامون زنده کردن برجام که ابراهیم رئیسی به کمک عبداللهیان وزیرخارجه دولت او بدنبال آن بودند و پس از این دو نیز همچنان مطرح است، آژانس انرژی اتمی اعلام کرد مجموع ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۳۰ برابر حد مقرر در توافق برجام رسیده است و هنوز هیچ پیشرفتی در راستای اجرای «بیانیه مشترک» ایران و آژانس که سال گذشته صادر شد حاصل نشده است.

آژانس انرژی اتمی تاکید کرد که اکنون مطابق با تخمین‌ها، ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران با افزایشی ۶۷۵.۸ کیلوگرمی از زمان گزارش قبلی به ۶۲۰۱.۳ کیلوگرم رسیده است.

ضمنا مسائل پادمانی مرتبط با پیدا شدن ذرات اورانیوم در برخی سایت‌های اعلام نشده ایران همچنان حل‌ و فصل نشده است.

همین گزارش گروسی نشان میدهد که بازگشت به برجامی که حاصل دولت اول حسن روحانی است، ناممکن است و اگر توافقی هم با امریکا و دیگر قدرت های اتمی جهان بخواهد حاصل شود، بر مبنای واقعیاتی که کروسی به آن اشاره کرده باید انجام شود. نام این توافق هرچه باشد (حتی برجام) ماهیت آن پذیرش ایران بعنوان یک کشور دارای توان بالقوه اتمی است و باید در باشگاه اتمی جهان پذیرفته شود. بازگشت به گذشته، پس از این همه ضرر و زیانی که امریکا و غرب با تحریم های خود به ایران تحمیل کردند، از هیچ عقل سلیم و هیچ فرد دارای انگیزه های ملی بر نمی آید. شاید رئیسی بدنبال نوعی معامله و تفاهم با آژانس انرژی اتمی و جلب رضای امریکا و کاهش تحریم ها بود، اما اگر گرفتار حادثه نشده و زنده مانده بود نیز امکان چنین سازشی را نمی یافت.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۲۸ می  ۲۰۲۴

 
 

اشتراک گذاری: