ايران و جهان  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت ۳ اردیبهشت

تکذیب شتابزده

مذاکرات پشت پرده با امریکا

 
 
 

 

 

بدنبال گسترش اخبار و شایعات مربوط به مذاکرات غیر علنی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در عمان و امریکا با مقامات آن کشور و دست یافتن به توافق هائی که ابعاد آن هنوز معلوم نیست، روز گذشته خبرگزاری "ایرنا" از قول منابعی که نام آنها را فاش نکرد، شتابزده مذاکرات مستقیم با امریکا را تکذیب کرده و افزود:

«هیچ مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا انجام نشده و تنها "باقری‌کنی" مذاکرات رفع تحریم (نام مستعار برجام) را پیگیری می‌کند و تبادل پیام‌ها صرفا در چارچوب تعریف شده در جریان می‌باشد.»

ایرنا از قول همان منبع در سایه اضافه کرد:

«اخیرا برخی رسانه‌ها با انتشار اخباری نادرست مدعی مذاکره مستقیم مقامات کشورمان با طرف آمریکایی و برخی تغییرات در سازوکارهای مذاکراتی شده اند.»

در این تکذیب ایرنا که قطعا برای انتشار دراختیار این خبرگزاری گذاشته شده ، چند نکته مهم وجود دارد:

۱- اشاره به اینست که مذاکرات مستقیم انجام نشده است. و این تائید کننده مذاکرات غیر مستقیم است.

۲- تغییر برخی ساز و کارها مورد اشاره قرار گرفته که معلوم نیست این ساز و کارها چیست که تغییر کرده و یا نکرده؟

۳- باقری کنی مسئول مذاکرات مربوط به برجام است و شایعات درباره مذاکرات عبداللهیان در عمان و امریکا و فراتر از برجام. بنابراین، بیهوده پای برجام و باقری کنی را آن مقام مجهول و در سایه پیش کشیده است تا هم از بیم افشای اخبار پشت پرده در آینده متهم به دروغگوئی نشود و هم به نوعی اخبار مذاکرات در امریکا را تکذیب کرده باشد.

۴- ضمنا آن پیام های رد و بدل شده نیز اعلام  نشده که چه پیام هائی است؟

یک ضرب المثل ایرانی میگوید "تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها" و در سالهای اخیر نیز این  یک بیت شعر ورود زبانها شده که در ارتباط با تکذیب اخبار و شایعات مذاکرات وزیر خارجه با امریکائی ها صادق است. آن یک بیت باصطلاح شعر اینگونه است "اگر با من نبودش هیچ میلی- چرا ظرف مرا بشکست لیلی؟"

اگر شایعات و اخباری که درمحافل سیاسی بر سر زبانهاست، ریشه در واقعیاتی نداشت، آن مقام در سایه هم نیازی به تکذیب نمی دید.

هیچ مذاکره و گفتگو و حتی تفاهمی در عرف دیپلماتیک عیب نیست و اتفاقا اگر در جهت منافع ملی و عبور دادن کشور در جهت رفع بحران ها باشد هنر نیز هست. عیب کار حکومت در آنست که به مردم اعتماد ندارد و بی وقفه به آنها دروغ می گوید و یا یک واقعیتی را تکذیب می کند. بی اعتمادی دو طرفه مردم به حکومت و حکومت به مردم ریشه در همین مسئله دارد و عیب کار هم همین است و نه مذاکره!

در همین جریان شلیک موشک های غیر جنگی از جانب اسرائیل به طرف اصفهان شاهدیم که چقدر دروغ تحویل مردم داده شد. همچنان که درجریان حمله موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل امریکائی ها و حتی چند کشور منطقه در آستانه حمله در جریان آن قرار گرفتند اما، حتی پس از حمله نیز تا مدتها حاضر نشدند این واقعیت را به مردم بگویند تا آنکه رسانه های غربی آن را فاش کردند. بجای همه اینها، تا دلتان بخواهد در باره عظمت آن حمله رجزخوانی کردند و مشغول آن هستند و درباره سه موشک اسرائیل یاسکوت کردند و یا آن را "ریز پرنده" اعلام کردند که مردم نمیدانند منظور از ریز پرنده چیست. منظور همان ریزگردهای موسمی است که در مناطق جنوبی ایران در نوبت های مختلف نفس مردم را می گیرد و یا منظور بادبادک یا بقول افغان ها "گودی پران" است!


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۲۲ آوریل  ۲۰۲۴

 
 

اشتراک گذاری: